2023-ի օգոստոսին 12-ամսյա գնաճը մնացել է գրեթե անփոփոխ՝ ամսվա վերջին կազմելով – 0.2 տոկոս: Այս մասին, այսօր՝ սեպտեմբերի 12-ին, մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշեց ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը:
«12-ամյս բնականոն գնաճը շարունակել է նվազել եւ օգոստոսի վերջին կազմել է 0,4 տոկոս:
Համաշխարհային տնտեսական ակտիվության նվազման ռիսկերն էականորեն ավելացել են: Հայաստանի հիմնական գործընկերն երկրներում 12-ամսյա գնաճը շարունակում է նվազել, սակայն կոշտ գներով աչքի ընկնող ապրանքներն ու ծառայությունների գները մնում են բարձր: Հետեւաբար գործընկերներ երկրների ԿԲ-ներն առաջիկայում կշարունակեն հարաբերականորեն զսպող  դրամավարկային քաղաքականությունը»,-ասաց ԿԲ նախագահը:
Նա կանխատեսեց, որ միջազգային ապրանքահումքային շուկաներում գները կշարունակեն ձեւավորվել ցածր մակարդակներում. «Արդյունքում արտաքին հատվածից ՀՀ տնտեսության վրա գնանկումային ազդեցությունները կպահպանվեն»,-ընդգծեց Գալստյանը:

В августе 2023 года 12-месячная инфляция осталась практически неизменной, составив в конце месяца 0,2%. Об этом заявил на встрече с журналистами 12 сентября председатель Центрального банка Армении Мартын Галстян.
«12-месячная естественная инфляция продолжала понижаться и в конце августа составила 0,4%. Риски спада мировой экономической активности существенно возросли. В основных странах-партнерах Армении 12-месячная инфляция продолжает снижаться, но цены на товары и услуги, отличающиеся жесткими ценами, остаются высокими. Поэтому центральные банки стран-партнеров в ближайшее время продолжат относительно сдерживающую денежно-кредитную политику», - отметил Галстян.
Он также спрогнозировал, что цены на международных товарно-сырьевых рынках продолжат формироваться на низких уровнях.