Իրանի մեջլիսը հանձնարություն է տվել ազգային անվտանգության եւ արտաքին քաղաքականության հարցերով հանձնաժողովին քննարկել Իրանի եւ Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) միջեւ համագործակցելու հարցը, Իրանի միջուկային ծրագրի հարցով գործակալության վերջին զեկույցի շրջանակներում, որտեղ ասվում է, որ մեծ հավանականություն կա, որ իրանական միջուկային ծրագիրը պարունակում է ռազմական բաղադրիչներ:
Reuters-ը, վկայակոչելով իրանական IRNA գործակալությունը, հաղորդում է, որ այդ մասին հայտարարել է ԻԻՀ-ի խորհրդարանի խոսնակ Ալի Լարիջանը: Նա պարզաբանել է, որ հանձնաժողովին կարգադրել են դիտարկել «ատոմային գործակալության հետ հարաբերությունների եւ համագործակցության մեթոդների վերանայման հարցը»:
«ՌԻԱ Նովոստին» հայտնում է, որ ավելի վաղ Իրանի արտգործ նախարար Ալի Աքբար Սալեհին հայտարարել է, որ Թեհրանը պատրաստ է համագործակցել ԱԷՄԳ-ի հետ այն դեպքում, եթե գործակալությունը «հավասարակշռի իր դիրքորոշումը» Իրանի հետ հարաբերություններում:
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 18-ին Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության կառավարման խորհուրդը ձայների ճնշող մեծամասնությամբ բանաձեւի է ընդունել Իրանի մասին, որում մտահոգություն է հայտնվում երկրի միջուկային ծրագրի կապակցությամբ:
Նշենք, նաեւ, որ ավելի վաղ Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը ասել էր, որ բանաձեւը կշռադատված է, հիմնված է ճշտված փաստերի վրա, կասկածելի եւ շինծու գնահատականներ ու եզրահանգումներ չի պարունակում: Այն կոչ է անում Իրանին եւ ԱԷՄԳ-ին ուժեղացնել համատեղ աշխատանքը եւ ողջունում է որոշման բանակցային տարբերակը:
Նոյեմբերի 8-ին ԱԷՄԳ-ը Իրանի միջուկային խնդրի վերաբերյալ զեկույց էր հրապարակել, համաձայն որի` այդ երկիրը միջուկային զենք է մշակում: Հրապարակումից հետո Եվրոպան եւ ԱՄՆ-ն Իրանի հանդեպ պատժամիջոցները խստացնելու կոչ արեցին, իսկ Ռուսաստանը հանդես եկավ «վեցյակի» ձեւաչափով բանակցությունը շարունակելու օգտին (Ռուսաստաան, ԱՄՆ, Մեծ Բրիտանիա, Ֆրանսիա, Գերմանիա եւ Չինաստան):

Меджлис Ирана дал поручение комиссии по национальной безопасности и внешней политике рассмотреть вопрос отношений Ирана с Международным агентством по атомной энергии (МАГАТЭ) в контексте доклада агентства по ядерной проблеме Ирана, в котором говорится о высокой вероятности того, что иранская ядерная программа содержит военные компоненты.
Об этом, как сообщает Reuters со ссылкой на иранское агентство IRNA, заявил спикер парламента ИРИ Али Лариджани. Он пояснил, что комиссии поручено рассмотреть «вопрос о пересмотре методов сотрудничества и отношений с атомным агентством».
Как сообщает РИА Новости, ранее министр иностранных дел Ирана Али Акбар Салехи заявил, что Тегеран готов сотрудничать с Международным агентством по атомной энергии в том случае, если агентство «сбалансирует свою позицию» в отношении Ирана.
Напомним, 18 ноября Совет управляющих МАГАТЭ принял резолюцию по Ирану, подготовленную «шестеркой» посредников (Россия, США, Великобритания, Франция, Германия и Китай). Авторы резолюции призывают Иран открыть доступ экспертам агентства к ядерным объектам и настаивают на активизации сотрудничества между Ираном и МАГАТЭ. К проекту резолюции присоединились еще 12 стран  - Италия, Япония, Австралия, Бельгия, Болгария, Венгрия, Канада, Нидерланды, Португалия, Сингапур, Чехия и Швеция.
Министр иностранных дел России Сергей Лавров за день до этого сообщил журналистам, что резолюция отражает коллективные подходы «шестерки»,  сбалансирована, опирается на проверенные факты, не содержит сомнительных, спекулятивных оценок и выводов, призывает как Иран, так и МАГАТЭ интенсифицировать совместную работу.