Ես գնացել էի քրեակատարողական հիմնարկ հանդիպելուց հիմա դատապարտյալներին, որպեսզի հասկանամ առհասարակ ինչ խնդիրներ ունեն ցմահ դատապարտյալները։ Այս մասին, այսօր՝ հունիսի 6–ին, ԱԺ–ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՀՀ արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը։
Դիտարկանը, որ նախարարը «Նուբարաշեն» ՔԿՀ է այցելել դատապարտյալների ծեծից հետո, նախարարը չհամաձայնեց, որ ծեծ է եղել. «Ես չէի գնացել հասկանալու, թե ինչ է արվել։ Ես այդպիսի երանգ այն գործողությանը, որը կատարվել է, երբևէ չեմ տվել և չեմ էլ տա, որովհետև դա չի համապատասխանում իրականությանը։ Դա ընդամենը միջոցառում է եղել՝ միտված ճնշելու անձանց ոչ իրավաչափ վարքագիծը, և ես կրկնում եմ, ոչ իրավաչափ վարքագծի հակազդման մեխանիզմները սահմանված են օրենքով։ Ոչ մեկ ոչ մեկին չի ծեծել։
Հարցին՝ վստահեցնո՞ւմ է, որ առաջիկայում ցհամ դատապարտյալներից ոմանք վաղաժամկետ ազատ կարձակվեն, Գալյանը պատասխանեց. «Ես վստահեցնել չեմ կարող, որովհետև դրա մանդատը չունեմ, պատրից պայմանական վաղակետ ազատելու հարցի լուծողը միայն դատարանն է։ Մեր խնդիրը միայն, միայն, միայն զեկույցների մշակումն է, և այդ մշակումը ինքնուրույն գործընթաց չէ այնքանով, որ կախված է հենց դատապարտյալի վարքագծից։ Այսինքն մեր խնդիրը պայմաններ ստեղծելն է վերասոցիալականացման, ինչի շուրջ մենք ակտիվ աշխատում ենք և ֆիքսելն է վարքագծում դրական դինամիկան, ինչի շուրջ ևս աշխատում ենք։ Բայց արդյոք դատարանները պայմանական վաղաժամկետ կազատեն դատապարտյալներին պատժի կրումից, ես այդ հարցին երբևէ պատասխանել չեմ կարող։ Մենք ունեցել ենք 2019-ից հետո դեպքեր, երբ անձինք ցմահ դատապարտյալները ազատվել են պատժի կրումից»։

Я посетила УИУ, чтобы встретиться с осужденными, чтобы понять, какие проблемы существуют у людей, приговоренных к пожизненному заключению? Об этом заявила в беседе с журналистами в парламенте 6 июня министр юстиции Армении Србуи Галян.
На замечание о том, что министр посетила УИУ «Нубарашен» после избиения приговоренных, Галян отметила, что избиения не было. «Это не соответствует действительности. Это была всего лишь мера, направленная на пресечение противоправного поведения отдельных лиц, а механизмы противодействия противоправному поведению, повторяю, установлены законом. Никто никого не избивал», - заявила она.
На вопрос, могут ли некоторые приговоренные к пожизненному заключению быть освобождены досрочно в ближайшем будущем, Галян ответила: «Я не могу сказать, поскольку у меня нет на это полномочий, только суд может принять решение об условно-досрочном освобождении. Наша задача - лишь разработка докладов. И эта разработка не является самостоятельным процессом в той мере, в какой она зависит от поведения самого приговоренного. То есть наша задача - создание условий для ресоциализации, над чем мы активно работаем, и фиксирование положительной динамики в поведении, над чем мы также работаем. После 2019 года у нас были случаи, когда люди, приговоренные к пожизненному заключению, были освобождены от отбывания наказания».