Ռազմական ծախսերի կրճատումը հանցագործություն է ժողովրդի և պետության դեմ, հատկապես Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից ծավալապաշտական ​​հռետորաբանության և Բաքվի ակտիվ ռազմականացման պայմաններում։ Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է Հայաստանի Ռազմաարդյունաբերական կոմիտեի նախկին նախագահ և «Հայաքվե» ընդդիմադիր շարժման խորհրդի անդամ Ավետիք Քերոբյանը։
Ըստ նրա՝ Հայաստանում ռազմաարդյունաբերության ոլորտում բյուջետային ծախսերի տարեկան չկատարումը վկայում է, որ իշխանությունները չեն ցանկանում զարգացնել այս ոլորտը, այլ պարզապես բեմականացում են կազմակերպում՝ հակառակը ցույց տալու համար։ Նա հավելել է, որ վերջին հինգ տարիների ընթացքում ռազմաարդյունաբերական համալիրի ոլորտում ծախսերի կատարման մակարդակը չի գերազանցել 30%-ը։
Քերոբյանն ընդգծել է, որ մինչև 2025 թվականը ռազմաարդյունաբերական համալիրի զարգացման համար հատկացվել է 5,7 միլիարդ դրամ, որից 4,2 միլիարդ դրամը հատկացվել է ռազմական հետազոտությունների և մշակումների համար, իսկ ևս 1,5 միլիարդ դրամը՝ փորձարարական նմուշների արտադրության համար։
Նա պարզաբանել է, որ 4,2 միլիարդ դրամից իշխանությունները կրճատել են 1,8 միլիարդ դրամը, իսկ 1,5 միլիարդ դրամից՝ 1,4 միլիարդ դրամը։
«Վերջին 11 ամիսների ընթացքում 5,7 միլիարդ դրամի կատարման տեմպը կազմել է 1,3 միլիարդ դրամ՝ մոտավորապես 20%: Մինչդեռ փորձարարական նմուշների արտադրության համար դեռևս ոչ մի պայմանագիր չի ստորագրվել։
Բացի դրանից, Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության մեկ այլ ծրագրի շրջանակում ՏՏ ոլորտի աջակցությունը կրճատվել է 3,8 միլիարդ դրամով (10% կրճատում): Ընդհանուր առմամբ, նախարարության ծրագրերի ֆինանսավորումը 47 միլիարդ դրամից կրճատվել է, հասնելով շուրջ 24 միլիարդ դրամի: Այլ կերպ ասած՝ բյուջեի կեսը կրճատվել է։
Միևնույն ժամանակ, իշխանությունները 2025 թվականը Ռազմական արդյունաբերության տարի են հայտարարել և պարծենում են, թե 2023-2025 թվականների ընթացքում 171 միլիարդ դրամի պայմանագրեր են կնքել: Մինչդեռ մեր ռազմարդյունաբերական համալիրն ի վիճակի է այս մասշտաբի պայմանագրերը կատարել վեց ամսում: Իշխանությունները գործընթացը ձգձգում են երեք տարի և պարծենում են՝ գործունեության նմանակում ստեղծելով: Այդ գործընթացների հետևանքները վնասելու են մեր երկրի անվտանգությանը»,- եզրափակել է փորձագետը:

Сокращение военных расходов – преступление против народа и государства, особенно на фоне экспансионистской риторики Азербайджана и Турции и активной милитаризации Баку. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил бывший председатель Военно-промышленного комитета Армении, член Совета оппозиционного движения «Аякве» Аветик Керобян.
По его словам, ежегодное неисполнение расходной части бюджета в сфере военной промышленности Армении свидетельствует о том, что власти не хотят развивать это направление, а просто организовывают инсценировки, чтобы показать обратное. Он добавил, что за последние 5 лет уровень исполнения расходов в сфере военно-промышленного комплекса не превышает 30%.
Керобян подчеркнул, что на 2025 года на развитие ВПК было предусмотрено 5,7 млрд. драмов, 4,2 млрд. драмов из которых предназначались для проведения научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ военного назначения, еще 1,5 млрд. драмов – для производства образцов для опытов.
Он пояснил, что из 4,2 млрд. драмов власти сократили 1,8 млрд. драмов, а из 1,5 млрд. драмов – 1,4 млрд. драмов.
«За 11 месяцев уровень исполнения 5,7 млрд. драмов составил 1,3 млрд. драмов – примерно 20%. При этом до сих пор не подписано не одного контракта для производства образцов для опытов.
Кроме того, по другой программе по линии Министерства высокотехнологической промышленности на 3,8 млрд. драмов (на 10%) была сокращена поддержка ИТ-сектора. В целом финансирование программ по линии Министерства было сокращено с 47 млрд. драмов до 24 млрд. драмов. То есть половина бюджета была сокращена.
При этом власти объявили 2025-й годом военной промышленности и хвастаются, что с 2023 по 2025 годы они подписали контракты на 171 млрд. драмов. Вместе с тем контракты такого объема наш ВПК может выполнить за шесть месяцев. Власти растягивают процесс на три года и хвастаются, создавая имитацию деятельности. Последствия этих процессов нанесут ущерб нашей безопасности», - заключил эксперт.