Նինա Հակոբյանը ծնվել եւ մինչեւ 13 տարեկանն ապրել է Կերչում: Ընտանիքի հետ միասին արտաքսվել է Գերմանիա: Նինա Հակոբյանի պատմությունը երջանիկ ավարտ, սակայն ողբերգական էջեր ունի: Տիկին Հակոբյանը Ֆաշիզմի փոքրահասակ պատանդների միության անդամ է:
«Գերմանացիները մեզ արտաքսեցին 1942թ սեպտեմբերին: Մենք չորսն էինք` մայրս, հայրս, եղբայրս եւ ես: Ավագ եղբայրս մարտադաշտում էր: Տեղահանում էին ամբողջ փողոցը, բացառությամբ` հրեական ընտանիքներին: Մեզ շոգենավ նստեցրին, ձեռքներս սպիտակ դրոշակներ տվեցին, որպեսզի խորհրդային օդաչուները տեսնեն, որ տրանսպորտը քաղաքացիական է: Իսկ իրականում ներքեւում զինամթերք էին տեղափոխում: Հասանք Օդեսա: Այնտեղ մեզ գնացք նստեցրին եւ Ռումինիայով հասանք Գերմանիա: Տարան ճամբար, սակայն ոչ համակենտրոնացման` «ավելի մեղմ»: Գալիս էին գերմանացի ֆերմերներ եւ աշխատողներ ընտրում իրենց համար: Եղբորս ու հորս թողեցին ճամբարում` գործարանում աշխատելու: Ինձ մի գերմանական ընտանիք ընտրեց: Բախտս բերեց, որ ընտանիքը լավն էր: Նրանք իրենց աշխատողների համար ճաշարան ունեին: Ես պետք է նկուղից փայտ, ածուխ տանեի, որպեսզի տիրուհին վառեր վառարանն ու ճաշ պատրաստեր: Հետո ես պետք է ափսեները լկվանայի, մաքրեի խոհանոցը: Բացի այդ նրանք երկրորդ հարկում մի քանի սենյակներ ունեին, որը նման էր փոքրիկ հյուրանոցի: Այն ժամանակ ջրահեռացման համակարգ չկար: Ես պետք է սափորները ջուր լցնեի եւ հետո դատարկեի տազերը»,-իր պատմությունն սկսեց Նինա Հակոբյանը:
Տիկին Նինայի ընտանիքին գերությունից ազատեցին ամերիկյան զորքերը. «Զարմանալի է, սակայն գերմանական զորքերը չէին կռվում ամերիկացիների հետ, հանգիստ հետ էին նահանջում: Երբ ամեն ինչ հանդարտվեց, պատերազմն ավարտվեց, Խորհրդային միությունը սկսեց պահանջել իր քաղաքացիներին, ովքեր գտնվում էին ամերիկացիների կողմից զբաղեցրած տարածքներում: Մեր ընտանիքը վերադառնալու որոշում կայացրեց: Վերադարձանք Լայպցիգ: Այնտեղ էր գտնվում N6 ֆիլտրացիոն ճամբարը: Մենք այնտեղ մի քանի ամիս մնացինք: Մանրամասն հետազոտություններից հետո մեզ թույլ տվեցին վերադառնալ: Սակայն չկարողացանք Կերչ վերադառնալ եւ որոշեցինք մնալ Նովոռոսիյսկում: Գնում էինք ապրանքատար վագոնում: Ճիշտ նույն ժամանակ վերադառնում էր նաեւ հայկական դիվիզիայի կազմը: Կայարաններից մեկում մայրս, լսելով հայկական խոսք, հանդիպում խնդրեց հրամանատարի հետ, որպեսզի փորձի որեւ բան իմանալ ավագ եղբորս մասին. նախքան պատերազմը նա սովորում էր Երեւանի Անասնաբուժական ինստիտուտում, որտեղից էլ մեկնել էր ռազմաճակատ: Հրամանատարը եղբորս մասին տեղեկություններ չուներ, սակայն նա մեզ թույլ տվեց մնալ ռազմական էշելոնում` մի պայմանով, որ վագոնից չերեւանք: Այդպես մենք եկանք Հայաստան եւ աստիճանաբար ամեն ինչ հարթվեց»:
Ընտանիքի միավորման զարմանալի մի պատմություն՝ ավագ եղբայրը զորացրվել է 1951 թվականին, տեղափոխվել Երեւան, ավարտել ինստիտուտը։ Նինա Հակոբյանն անձամբ ավարտել է Տնտեսագիտական ինստիտուտը։
Գերմանացիների հանդեպ նա ատելություն չի տածում. «Լավ եմ հիշում գերմանացի այն ընտանիքը, որտեղ ապրել եմ։ Երկու դուստր ունեին՝ Գրետրուդն ու Էլզեն։ Տանտիրոջ անունն էր Կարլ։ Գերտրուդի ամուսինը զոհվել էր ճակատում։ Մի ամբողջ տարի նա սուգ էր պահում եւ ամուսնական երկու մատանի կրում՝որպես արի։ Բարի էր Գերտրուդը, նա էր օգնել իմանալ, թե ինչ է եղել ծնողներիս հետ։ Իսկ թե ինչ եղավ այդ ընտանիքի հետ հետո՝ չգիտեմ։ Նրանք մեզ համոզում էին մնալ, ասում էին, որ Սիբիր կուղարկեն։ Բարեբախտաբար, այդպես չեղավ»։
Մինչեւ գերի ուղարկվելն ընտանիքը թաքնվում էր քարհանքերում, ռմբակոծությունից թաքնվում էին ապաստարաններում ու անմիջապես բակերում փորված փոսերում։ «Մի անգամ, երբ գերմանացիները դեռ չէին շրջափակել քաղաքը, երեխաներով որոշել էինք կինո գնալ։ Սկսվեց տագնապը։ Վազեցինք ապաստարան։ Մի տղա՝ Վանյան, մնաց նայելու, թե ինչպես է թռչում ռումբը։ Մենք թաքնվեցինք։ Երբ ամեն ինչ անցավ, դուրս եկանք։ Վանյան չկար։ Մեկ էլ տեսանք՝ մարմինն առանձին է ընկած, գլուխն՝ առանձին։ Անասելի ողբերգություն էր։ Սարսափով եմ հիշում այդ ռմբակոծությունները»։
Երբ գերմանացիները մտան քաղաք, սկզբում առանձնացրին հրեաներին, ստիպեցին սպիտակ վեցանկյուն աստղեր կրել, որպեսզի զինվորներն իմանային, որ նրանք հրեա են։
«Մի անգամ նրանք բոլոր հրեաներին հրամայեցին տաք իրերով հավաքվել հրապարակում։ Կարծում էինք՝ արտաքսելու են։ Հրեաները հրապարակ էին գնում ապրանքներով, երեխաներին սահնակներով էին տանում։ Մենք չգիտեինք՝ ուր են տանում նրանց։ Իսկ երբ գարնանը ձյունը հալվեց, հակատանկային խրամատներում դիակներ գտան, դրանք գնդակահարված հրեաներն էին»։
Նինա Հակոբյանը պարբերաբար հանդիպում է այլ նախկին մանկահասակ բանտարկյալների հետ ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ  ԱՊՀ այլ երկրներում. «Ճիշտ է, այժմ՝ ոչ հաճախ»:
Իսկ ամենամեծ խնդիրներից է այն, որ պետությունը բավականաչափ չի օգնում: «Հայաստանում մենք ընդամենը 20 հոգով ենք մնացել՝ հիվանդ, ծեր»:

Нина Карапетовна Акопян родилась и до 13 лет прожила в Керчи. Вместе с семьей была угнана в Германию. История Нины Карапетовны – это исполненная трагических страниц история со счастливым концом. Нина Карапетовна член Международного союза бывших малолетних узников фашизма.
«Немцы выслали нас в сентябре 1942 года. Нас было четверо – мама, папа, брат и я. Старший брат был на фронте. Выслали всю улицу, за исключением еврейских семей. Нас посадили на пароход, дали в руки белые флаги, чтобы советские летчики видели, что транспорт гражданский. А внизу на самом деле везли боеприпасы. Доплыли до Одессы. Там нас посадили в поезд и через Румынию мы доехали до Германии. Определили в лагерь, но не концентрационный, более «мягкого» режима. Приходили немецкие фермеры, выбирали для себя работников. Родителей и брата оставили в лагере, работать на заводе. А меня выбрала немецкая семья. Мне повезло, хорошая была семья. У них была столовая для своих рабочих. Я должна была таскать из подвала дрова, уголь, чтобы хозяйка топила печь и готовила обед. Потом я должна была мыть посуду, убирать кухню. Еще у них на втором этаже было несколько комнат, вроде небольшой гостиницы. Тогда не было водопровода. Я должна была наполнять водой кувшины с водой и потом опорожнять тазы», - начала рассказ Нина Акопян.
Из германского плена семью Нины Карапетовны освободили американские войска: «Удивительно, но немецкие войска не воевали с американцами, спокойно отступали. Когда все улеглось, война закончилась, Советский Союз начал требовать своих граждан, находящихся на занятой американцами территории. Наша семья приняла решение вернуться. Вернулись в Лейпциг. Там был инфильтрационный лагерь N6. Мы пробыли там несколько месяцев. После тщательного расследования нам разрешили вернуться. Но в Керчь вернуться мы не смогли и приняли решение обосноваться в Новороссийске. Ехали в товарном вагоне. В это же время возвращался состав армянской дивизии. На одной из станций мама, услышав армянскую речь, попросила встречи с командиром, чтобы попытаться что-то узнать о старшем брате - до войны брат учился в Зооветеринарном институте в Ереване, отсюда и ушел на фронт. О брате у командира сведений не было, но он разрешил нам ехать в военном эшелоне, с условием не показываться из вагона. Так мы приехали в Армению, и здесь постепенно все наладилось».
Удивительная история воссоединения семьи - старший брат демобилизовался в 1951 году, приехал в Ереван, окончил институт. Сама Нина Карапетовна заочно окончила Экономический институт.
К немцам Нина Карапетовна ненависти не испытывает: «Хорошо помню немецкую семью, где мне довелось жить. Две дочки – Гертруд и Эльзе. Мама Марта. Хозяина звали Карл. Муж Гертруд погиб на фронте. Целый год она носила траур, и два обручальных кольца как вдова. Добрая была Гертруд, это она помогла узнать, что с моими родителями. Что с этой семьей потом случилось, не знаю. Они нас уговаривали не уезжать, говорили, что в Сибирь пошлют. К счастью, этого не произошло».
До отправки в плен семья скрывалась в каменоломнях, от бомбежек прятались в убежищах и выкопанных прямо во дворах рвах: «Однажды, еще немцы не оккупировали город, мы детворой собрались в кино. Началась тревога. Мы побежали в убежище. Один мальчик, Ваня, остался смотреть, как летит бомба. Мы спрятались. Когда был отбой, выходим, Вани нет. Вдруг видим - тело лежит отдельно, голова отдельно. Это была ужасная трагедия. Страшно вспоминать эти бомбежки».
Когда немцы вошли в город, сначала отделили евреев, заставили носить их белые  шестиконечные звезды, чтобы солдаты знали, что это – еврей: «Однажды они приказали всем евреям собраться на площади с теплыми вещами. Думали, что будут высылать. Евреи шли на площадь с вещами, везли детей на санках. Мы не знали, куда их увезли. А когда весной снег растаял, в противотанковых рвах за городом нашли трупы, это были расстрелянные евреи».
Нина Карапетовна периодически встречается с другими бывшими малолетними узниками, как в Армении, так и других странах СНГ: «Правда, сейчас уже нечасто».
А одна из самых больших проблем в том, что государство не помогает в достаточной мере: «Нас в Армении осталось всего 20 человек. Больные, пожилые».