Նինա Հակոբյանը ծնվել եւ մինչեւ 13 տարեկանն ապրել է Կերչում: Ընտանիքի հետ միասին արտաքսվել է Գերմանիա: Նինա Հակոբյանի պատմությունը երջանիկ ավարտ, սակայն ողբերգական էջեր ունի: Տիկին Հակոբյանը Ֆաշիզմի փոքրահասակ պատանդների միության անդամ է:
«Գերմանացիները մեզ արտաքսեցին 1942թ սեպտեմբերին: Մենք չորսն էինք` մայրս, հայրս, եղբայրս եւ ես: Ավագ եղբայրս մարտադաշտում էր: Տեղահանում էին ամբողջ փողոցը, բացառությամբ` հրեական ընտանիքներին: Մեզ շոգենավ նստեցրին, ձեռքներս սպիտակ դրոշակներ տվեցին, որպեսզի խորհրդային օդաչուները տեսնեն, որ տրանսպորտը քաղաքացիական է: Իսկ իրականում ներքեւում զինամթերք էին տեղափոխում: Հասանք Օդեսա: Այնտեղ մեզ գնացք նստեցրին եւ Ռումինիայով հասանք Գերմանիա: Տարան ճամբար, սակայն ոչ համակենտրոնացման` «ավելի մեղմ»: Գալիս էին գերմանացի ֆերմերներ եւ աշխատողներ ընտրում իրենց համար: Եղբորս ու հորս թողեցին ճամբարում` գործարանում աշխատելու: Ինձ մի գերմանական ընտանիք ընտրեց: Բախտս բերեց, որ ընտանիքը լավն էր: Նրանք իրենց աշխատողների համար ճաշարան ունեին: Ես պետք է նկուղից փայտ, ածուխ տանեի, որպեսզի տիրուհին վառեր վառարանն ու ճաշ պատրաստեր: Հետո ես պետք է ափսեները լկվանայի, մաքրեի խոհանոցը: Բացի այդ նրանք երկրորդ հարկում մի քանի սենյակներ ունեին, որը նման էր փոքրիկ հյուրանոցի: Այն ժամանակ ջրահեռացման համակարգ չկար: Ես պետք է սափորները ջուր լցնեի եւ հետո դատարկեի տազերը»,-իր պատմությունն սկսեց Նինա Հակոբյանը:
Տիկին Նինայի ընտանիքին գերությունից ազատեցին ամերիկյան զորքերը. «Զարմանալի է, սակայն գերմանական զորքերը չէին կռվում ամերիկացիների հետ, հանգիստ հետ էին նահանջում: Երբ ամեն ինչ հանդարտվեց, պատերազմն ավարտվեց, Խորհրդային միությունը սկսեց պահանջել իր քաղաքացիներին, ովքեր գտնվում էին ամերիկացիների կողմից զբաղեցրած տարածքներում: Մեր ընտանիքը վերադառնալու որոշում կայացրեց: Վերադարձանք Լայպցիգ: Այնտեղ էր գտնվում N6 ֆիլտրացիոն ճամբարը: Մենք այնտեղ մի քանի ամիս մնացինք: Մանրամասն հետազոտություններից հետո մեզ թույլ տվեցին վերադառնալ: Սակայն չկարողացանք Կերչ վերադառնալ եւ որոշեցինք մնալ Նովոռոսիյսկում: Գնում էինք ապրանքատար վագոնում: Ճիշտ նույն ժամանակ վերադառնում էր նաեւ հայկական դիվիզիայի կազմը: Կայարաններից մեկում մայրս, լսելով հայկական խոսք, հանդիպում խնդրեց հրամանատարի հետ, որպեսզի փորձի որեւ բան իմանալ ավագ եղբորս մասին. նախքան պատերազմը նա սովորում էր Երեւանի Անասնաբուժական ինստիտուտում, որտեղից էլ մեկնել էր ռազմաճակատ: Հրամանատարը եղբորս մասին տեղեկություններ չուներ, սակայն նա մեզ թույլ տվեց մնալ ռազմական էշելոնում` մի պայմանով, որ վագոնից չերեւանք: Այդպես մենք եկանք Հայաստան եւ աստիճանաբար ամեն ինչ հարթվեց»:
Ընտանիքի միավորման զարմանալի մի պատմություն՝ ավագ եղբայրը զորացրվել է 1951 թվականին, տեղափոխվել Երեւան, ավարտել ինստիտուտը։ Նինա Հակոբյանն անձամբ ավարտել է Տնտեսագիտական ինստիտուտը։
Գերմանացիների հանդեպ նա ատելություն չի տածում. «Լավ եմ հիշում գերմանացի այն ընտանիքը, որտեղ ապրել եմ։ Երկու դուստր ունեին՝ Գրետրուդն ու Էլզեն։ Տանտիրոջ անունն էր Կարլ։ Գերտրուդի ամուսինը զոհվել էր ճակատում։ Մի ամբողջ տարի նա սուգ էր պահում եւ ամուսնական երկու մատանի կրում՝որպես արի։ Բարի էր Գերտրուդը, նա էր օգնել իմանալ, թե ինչ է եղել ծնողներիս հետ։ Իսկ թե ինչ եղավ այդ ընտանիքի հետ հետո՝ չգիտեմ։ Նրանք մեզ համոզում էին մնալ, ասում էին, որ Սիբիր կուղարկեն։ Բարեբախտաբար, այդպես չեղավ»։
Մինչեւ գերի ուղարկվելն ընտանիքը թաքնվում էր քարհանքերում, ռմբակոծությունից թաքնվում էին ապաստարաններում ու անմիջապես բակերում փորված փոսերում։ «Մի անգամ, երբ գերմանացիները դեռ չէին շրջափակել քաղաքը, երեխաներով որոշել էինք կինո գնալ։ Սկսվեց տագնապը։ Վազեցինք ապաստարան։ Մի տղա՝ Վանյան, մնաց նայելու, թե ինչպես է թռչում ռումբը։ Մենք թաքնվեցինք։ Երբ ամեն ինչ անցավ, դուրս եկանք։ Վանյան չկար։ Մեկ էլ տեսանք՝ մարմինն առանձին է ընկած, գլուխն՝ առանձին։ Անասելի ողբերգություն էր։ Սարսափով եմ հիշում այդ ռմբակոծությունները»։
Երբ գերմանացիները մտան քաղաք, սկզբում առանձնացրին հրեաներին, ստիպեցին սպիտակ վեցանկյուն աստղեր կրել, որպեսզի զինվորներն իմանային, որ նրանք հրեա են։
«Մի անգամ նրանք բոլոր հրեաներին հրամայեցին տաք իրերով հավաքվել հրապարակում։ Կարծում էինք՝ արտաքսելու են։ Հրեաները հրապարակ էին գնում ապրանքներով, երեխաներին սահնակներով էին տանում։ Մենք չգիտեինք՝ ուր են տանում նրանց։ Իսկ երբ գարնանը ձյունը հալվեց, հակատանկային խրամատներում դիակներ գտան, դրանք գնդակահարված հրեաներն էին»։
Նինա Հակոբյանը պարբերաբար հանդիպում է այլ նախկին մանկահասակ բանտարկյալների հետ ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ  ԱՊՀ այլ երկրներում. «Ճիշտ է, այժմ՝ ոչ հաճախ»:
Իսկ ամենամեծ խնդիրներից է այն, որ պետությունը բավականաչափ չի օգնում: «Հայաստանում մենք ընդամենը 20 հոգով ենք մնացել՝ հիվանդ, ծեր»:

YEREVAN. – Nina Hakobyan was born Kerch, a city in Crimea, and lived there until she was 13. Together with her family she was deported to Germany. The story of Nina Hakobyan is a story of tragic war experience with a happy end.
“The Germans deported us in September 1942. There were four of us: my mom, dad, brother and me. The eldest brother was at the front. All the families in the entire street were deported, with the exception of Jewish families.
We were put on a ship and were given a white flag for the Soviet pilots to think that it was a civilian vessel. At the bottom they actually carried ammunition. We sailed to Odessa where we were put on a train through Romania and then got to Germany. We were sent to a camp, but not a concentration camp, it was not that strict.
German farmers came and chose workers for them. My parents and brother were left in the camp to work at a factory. I was chosen by a German family. I was lucky, it was a good family. They had a dining room for their workers. I had to lift the wood and coal from the basement for the hostess to light a stove and cook dinner. Then, I had to wash dishes, clean the kitchen. I had to fill water jugs with water and then empty the pots,” Mrs. Nina said.
Nina Hakobyan and her family were freed from German captivity by American troops.
“Surprisingly, the German troops were not fighting against the Americans, they were retreating quietly. When everything calmed down and the war ended, the Soviet Union began to demand their nationals who were in territories occupied by the Americans. Our family decided to go back. We returned to Leipzig where we stayed in a camp for a few months. After a thorough investigation, we were allowed to return. But we could not come back to Kerch and decided to settle in Novorossiysk [port in Russia’s south]. We traveled in a freight car. At the same time, the Armenian division was returning home. At one of the stations my mom, hearing the Armenian speech, asked for a permission to meet with the commander to try to learn something about the elder brother who used to study at the Veterinary Institute in Yerevan before joining the army. The commander had no information about my brother but allowed us join them on their way to Armenia. So, we came to Armenia and the life improved,” she said.
This is an amazing story of a family reunion, since the elder brother arrived in Yerevan after leaving the army in 1951. However, Nina Hakobyan has no feeling of hatred towards Germans.
“I remember the German family, where I lived. Two daughters Gertrude, Elza and their mom Marta. Her husband Carl was killed during the war. For a year she wore mourning and two wedding rings as a widow. Gertrude was a kind woman. She helped me to find out what happened with my parents. They tried to persuade us not to go back, saying that we would be sent to Siberia. Fortunately, this did not happen.”
Before they were sent to captivity, the Hakobyan family were hiding in the shelter during the bombings.When the Germans entered the city, at first they separated the Jews and made them wear their white six-pointed star for the soldiers to see that they are Jews.
“One day, they ordered all the Jews gather in the square. We thought they would be deported. The Jews went to the square with their things and children on sleds. We did not know where they were taken. And when the snow melted, we found the bodies in anti-tank trenches out of the city. The Jews were shot dead.”
Mrs. Nina periodically meets with other former juvenile prisoners, both in Armenia and other CIS countries. She says the government is not providing assistance to former prisoners sufficiently.