Նախագահ Բարաք Օբամայի ելույթը, որում նա կոչ է արել Կոնգրեսին արտոնել իմիգրացիոն բարեփոխման մասին օրենքը, ընդհատել է մի մարդ, ով դեմ է ԱՄՆ-ից ապօրինի ներգաղթյալների արտաքսմանը:
Սան Ֆրանցիսկոյում Բեթթի Օնգի անվան չինական վերականգնողական կենտրոնի ելույթը մոտ էր ավարտին, երբ մի երիտասարդ, ով կանգնած է եղել նախագահի հետեւում, սկսել է գոռալ. «Պարոն նախագահ, խնդրում եմ, օգտագործեք Ձեր լիազորությունները, որպեսզի հենց հիմա դադարեցնեք բոլոր 11,5  միլիոն փաստաթուղթ չունեցող ներգաղթյալների արտաքսումը»:
Նրա կողքին կանգնածները նրա ուղղությամբ են նայել, նախագահը փորձել է շարունակել ելույթը, սակայն երիտասարդը չի հանդարտվել, հաղորդում է «Ամերիկայի ձայնը»:
«Դուք լիազորված եք դադարեցնելու արտաքսումը»,-բարձրաձայն հայտարարել է նա:
Օբամն շրջվել է նրա ուղղությամբ եւ ասել. «Իրականում, ոչ»:
Դրանից հետո միանգամից մի քանի մարդ վանկարկել է. «Անմիջապես դադարեցրեք արտաքսումը»: Միջոցառման կազմակերպիչները փորձել են հեռացնել երիտասարդին բեմից, սակայն Օբաման կանգնեցրել է նրանց:
«Ես հասկանում եմ այս երիտասարդների զգացմունքները: Իրականում եթե կարողանայի լուծել բոլոր այդ խնդիրները առանց Կոնգրեսում օրենքի ընդունման, ես հենց այդպես էլ կանեի»,-ասել է նա:

Речь президента Барака Обамы, в которой он призвал Конгресс одобрить закон об иммиграционной реформе, была прервана человеком, недовольным депортацией нелегалов из США.
Выступление Обамы в Китайском рекреационном центре имени Бетти Онг в Сан-Франциско уже близилось к концу, когда молодой человек, стоящий на помосте за президентом, начал кричать в его сторону:«Господин президент, пожалуйста, используйте свои полномочия, чтобы прямо сейчас прекратить депортацию всех 11,5 миллионов недокументированных иммигрантов».
Стоящие рядом с ним люди посмотрели на него, президент попытался продолжить выступление, но возмутитель спокойствия не унялся, передает «Голос Америки».
«У вас есть полномочия прекратить депортации», – заявил он громко.
Обама повернулся к нему и ответил: «На самом деле, нет».
Вслед за этим несколько человек начали скандировать: «Прекратить депортации немедленно!» Организаторы мероприятия попытались увести молодого человека со сцены, но Обама остановил их.
«Я понимаю чувства этих молодых людей, – сказал он. – На самом деле, если бы я мог решить все эти проблемы без принятия законов в Конгрессе, я бы так и поступил».