Պաշտոնական այցով Երևան ժամանած՝ Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերն այսօր՝ հոկտեմբերին 23-ին, ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի ուղեկցությամբ այցելել է Ծիծեռնակաբերդ եւ ծաղիկներ դրել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրին:
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերին նվիրեց իր հեղինակած և օրերս հրատարակված «Հայոց ցեղասպանության լուսաբանումը համաշխարհային մամուլի առաջին էջերին» պատկերազարդ գիրքը և 2013թ. «Հայփոստի» կողմից թողարկված հայասեր, գերմանացի հասարակական գործիչ Յոհաննես Լեփսիուսին նվիրված նամականիշ:
Նշենք, որ այցի շրջանակում Գերմանիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարին կընդունի երկրի նախագահ Սերժ Սարգսյանը, տեղի կունենան բանակցություններ՝ Հայաստանի և Գերմանիայի արտգործնախարարների միջեւ։

Министр иностранных дел Германии Франк-Вальтер Штайнмайер, прибывший в Ереван  с официальным визитом, 23 октября посетил мемориал Геноцида армян Цицернакаберд. Штайнмайера сопровождал его армянский коллега Эдвард Налбандян.
Директор Музея-института Геноцида армян Айк Демоян подарил министру свою недавно опубликованную книгу «Освещение Геноцида армян на первых страницах мировой прессы», а также почтовую марку, выпущенную в Армении в 2013 г в память немецкого общественного деятеля, друга армянского народа Йоханнеса Лепсиуса.
Отметим, в рамках визита министра Штайнмайера примет президент Армении Серж Саргсян. Предусмотрены также переговоры между министерствами иностранных дел двух стран.