Հասարակությունը կարող է չանհանգստանալ, ապրանքների 10-15 տոկոս թանկացում չի լինի: Այս մասին, այսօր՝ դեկտեմբերի 4-ին, կառավարության նիստում հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը: Նրա խոսքով՝ նման մտավախությունները չափազանցված են:
Վարչապետը հանձնարարել է ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Շաբոյանին մեկ շաբաթվա ընթացքում հայտնել իրեն, թե որքանով են թանկացել լայն սպառման ապրանքները:
Իր հերթին, ԿԲ փոխնախագահ Ներսես Երիցյանը վստահեցրել է, որ գների մեծ տատանում չի սպասվում: 2014-ին ԿԲ-ն սպասում է գնաճ 4 տոկոսի սահմաններում, իսկ 2015-ին՝ 4+/- 1,5 տոկոս.
Երիցյանի խոսքով՝ իրավիճակը կայունացնելու համար գործարկվել են ֆինանսական քաղաքականության բոլոր հնարավոր գործիքները, այդ թվում լոմբարդային տոկոսադրույքները, արժութային մեխանիզմները, ռեպո տոկոսադրույքը եւ արժութային շուկայում ինտերվենցիաները:
Նա ընդգծել է, որ ԿԲ ակտիվները բավարար են արհեստական տատանումները մեղմացնելու համար:
«Ինչ վերաբերում է առեւտրային բանկերին, ապա նրանց կապիտալի բավարարության գործակիցը նույնպես բարձր է: Բանկերն ունեն եւ կանխիկ, եւ համապատասխան անկանխիկ դոլարային լիկվիդայնություն»,-ասել է Երիցյանը:
Նշենք, որ նոյեմբերի 24-ին Հայաստանում դոլարի փոխարժեքը բարձրացավ 16 դրամով՝ հասնելով 433 դրամի: Դեկտեմբերի 3-ի դրությամբ՝ ԿԲ տվյալներով, դոլարի փոխարժեքը հասել է 442 դրամի:
Որոշ բանկերում փոխարժեքը հասնում է 445 դրամի, սակայն դրանց մեծ մասը դոլար է վաճառում միայն իր մշտական հաճախորդներին, որոնք արժութային հաշիվ ունեն: Իրականում փոխանակման կետերում դոլար կարելի է գնել միայն 455 դրամով:

Общество может не опасаться подорожания товаров на 10 – 15%. Об этом заявил на заседании Правительства 4 декабря премьер-министр Армении Овик Абрамян. По его словам, подобные опасения преувеличены. Он поручил председателю Госкомиссии Армении по защите экономической  конкуренции Артаку Шабояну в течение недели сообщить о том, насколько подорожали товары широкого потребления.
В свою очередь, зампред Центробанка Нерсес Ерицян заверил, что больших колебаний цен не ожидается. В 2014 году ЦБ ожидает инфляцию в пределах 4%, а в 2015 – в пределах целевого коридора 4+/- 1,5%. По его словам, для стабилизации ситуации задействованы все возможные инструменты финансовой политики, в том числе ломбардные ставки, валютные свопы, ставки Репо и интервенции на валютном рынке. Активов Центробанка достаточно для смягчения искусственных колебаний. «Что касается коммерческих банков, то коэффициент достаточности их капитала тоже высок. У банков есть и наличная, и адекватная безналичная долларовая ликвидность», - добавил Ерицян.
Отметим, что 24 ноября курс доллара в Армении резко повысился на 16 драмов – до 433 драмов. По состоянию на 3 декабря он вырос до 442 драмов  по курсу Центробанка. В некоторых банках курс продажи достигает 445, однако большинство из них продает доллары лишь своим постоянным клиентам, имеющим валютные счета. Реально купить доллары в пунктах обмена можно за 455 драмов.