Ընդդեմ էլեկտրաէներգիայի թանկացման պայքարող ցուցարարները բացեցին Մաշտոցի պողոտայի եւ Սայաթ-Նովա փողոցի խաչմերուկը ոստիկանների հետ բանակցություններից հետո։
Ինչպես հայտնում է NEWS.am-ի թղթակիցը, ցուցարարները փակել էին Ֆրանսիայի հրապարակի տարածքը, եւ այնտեղ էր եկել Երեւանի փոխոստիկանապետ Վալերի Օսիպյանը՝ հատուկջոկատայինների ուղեկցությամբ։ Նա հայտարարում էր, թե ցուցարարները ապօրինություն են անում, խոչընդոտում են այլ քաղաքացիների ազատ տեղաշարժին, ինչին ի պատասխան ցուցարարները վանկարկում էին «Հրապարակը մերն է»։
Ֆրանսիայի հրապարակ էին եկել նաեւ ԱԺ պատգամավորներ Նիկոլ Փաշինյանն ու Թեւան Պողոսյանը, որոնք հորդորում էին շարժվել Բաղրամյան պողոտա եւ տուրք չտալ սադրանքներին։
Բանակցություններից հետո ցուցարարները որոշեցին բացել հրապարակի տարածքը եւ տեղափոխվել Բաղրամյան պողոտա։
Հունիսի 26-ի երեկոյան ցուցարարները մեկ անգամ էլ էին փակել խաչմերուկը, բայց մեկ ժամ անց բացել էին այն։
Նշենք, որ հունիսի 23-ին վաղ առավոտյան ցուցարարների նկատմամբ ոստիկանության կիրառած ուժից հետո մարդիկ կրկին հավաքվել եւ ավելի մեծ քանակությամբ շարունակում են նստացույցը Բաղրամյան պողոտայում։
Այսօր նախագահ Սերժ Սարգսյանը Հայաստանի Հանրապետության եւ Ռուսաստանի Դաշնության միջեւ տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի ռուսական կողմի նախագահ, ՌԴ տրանսպորտի նախարար Մաքսիմ Սոկոլովին առաջարկել է աուդիտ իրականացնել Հայաստանի բաշխիչ ցանցերում։
Հիշեցնենք, որ չնայած էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացման դեմ ուղղված բազմաթիվ բողոք-ակցիաներին հունիսի 17-ին, ՀԾԿՀ հանձնաժողովի նիստում հաստատվել է էլեկտրաէներգիայի նոր սակագինը։ էլեկտրաէներգիան թանկացել է 6.93 դրամով՝ մեկ կՎտ/ժ-ի դիմաց 41.85 դրամից դառնալով 48.78 դրամ։ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» (ՀԷՑ) ընկերությունը առաջարկել էր էլեկտրաէներգիայի մեկ կիլովատտ/ժամը թանկացնել 17 դրամով: Քաղաքացիները հունիսի 22-ին երեկոյան 19:00-ից նստացույց են սկսել Բաղրամյան պողոտայում՝ պահանջելով անհապաղ կասեցնել էլեկտրաէներգիայի թանկացման վերաբերյալ հունիսի 17-ին Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի կայացրած որոշումը:

Участники акции протеста против повышения тарифов на электроэнергию после переговоров с полицией открыли перекрытый ранее перекресток проспекта Маштоца и улицы Саят-Нова в центре Еревана.
Как сообщает корреспондент Новости Армении – NEWS.am с места, демонстранты перекрыли площадь Франции, которая связывает проспекты Баграмяна и Маштоца и улицу Саят-Нова. На площадь прибыл заместитель главы Полиции Еревана Валерий Осипян в сопровождении спецназовцев, который заявлял, что действия пикетчиков противозаконны, они препятствуют свободному передвижению граждан, на что участники акции скандировали: «Площадь наша».
На площадь Франции прибыли также депутаты Национального собрания Никол Пашинян и Теван Погосян, которые призвали демонстрантов отойти на проспект Баграмяна и не поддаваться провокациям.
После переговоров демонстранты согласились отойти на проспект Баграмяна и открыть площадь для движения автотранспорта.
Отметим, что вечером 26 июня демонстранты уже перекрывали перекресток Маштоца-Саят-Нова, но через час открыли его.
Напомним, что уже несколько дней в центре Еревана на проспекте Баграмяна проходят протестные акции против подорожания электроэнергии. После разгона акции утром 23 июня число ее участников день ото дня увеличивается.
Сегодня на встрече с сопредседателем армяно-российской межправкомисии, министром транспорта РФ Максимом Соколовым президент Армении Серж Саргсян предложил провести аудит в «ЭСА». Однако демонстранты назвали это меру запоздавшей.
Несмотря на многочисленные протесты, 17 июня Комиссия по регулированию общественных услуг республики утвердила повышение тарифа на электроэнергию на 6,93 драма, доведя его до 48,78 драма (около $10,3 цента).