Չինացի արվեստագետ Ցայ Գոցյանն իր հարազատ քաղաքում՝ Ցյունչժոուում այրել է 500 մետրանոց «սանդուղք դեպի երկինք»։ Այդ նախագծի վրա նա աշխատել է 21 տարի։
«Երկնային սանդուղքի» փորձարկումը առաջին անգամ ամբողջությամբ իրականացվել է Չինաստանում դրան նախորդած երեք անհաջող փորձից հետո, առաջինը՝ 1994 թվին անգլիական Բաթ քաղաքում, երկրորդը՝ 2001-ին Շանհայում եւ երրորդը՝  2012-ին Լոս Անջելեսում։  21 տարվա ընթացքում «դեպի երկինք սանդուղքը» Ցայ Գոցյանի համար շարունակում էր մնալ «անիրականանալի երազանք», փոխանցում է «Ռոսբալթը»։

Китайский деятель искусства Цай Гоцян в своем родном городе Цюаньчжоу зажег 500-метровую «лестницу в небо». Над этим проектом он работал 21 год.
Эксперимент с «небесной лестницей» впервые полностью выполнен в Китае после трех неудачных попыток в английском городе Бат в 1994 году, в ходе саммита АТЭС в Шанхае в 2001 году и в Лос-Анджелесе в 2012 году. На протяжении 21 года «лестница в небо» постоянно была «несбыточной мечтой» Цай Гоцяна, передает «Росбалт».
Успешный запуск «лестницы в небо» стал подарком деятеля искусства своему родному краю. По словам очевидцев, для зажжения всей «лестницы» ушла примерно одна минута.