Չինացի արվեստագետ Ցայ Գոցյանն իր հարազատ քաղաքում՝ Ցյունչժոուում այրել է 500 մետրանոց «սանդուղք դեպի երկինք»։ Այդ նախագծի վրա նա աշխատել է 21 տարի։
«Երկնային սանդուղքի» փորձարկումը առաջին անգամ ամբողջությամբ իրականացվել է Չինաստանում դրան նախորդած երեք անհաջող փորձից հետո, առաջինը՝ 1994 թվին անգլիական Բաթ քաղաքում, երկրորդը՝ 2001-ին Շանհայում եւ երրորդը՝  2012-ին Լոս Անջելեսում։  21 տարվա ընթացքում «դեպի երկինք սանդուղքը» Ցայ Գոցյանի համար շարունակում էր մնալ «անիրականանալի երազանք», փոխանցում է «Ռոսբալթը»։

Chinese artist Cai Guo-Qiang burned a 500-meter-long sky ladder in his hometown Quanzhou. He had worked on that project for 21 years.
The experiment with the sky ladder was first fully implemented in China after three unsuccessful attempts in Bath (1994), Shanghai (2001), and Los Angeles (2012). The artist pursued the idea for 21 years, Rosbalt reports.
The successful launch of the sky ladder was the artist’s present to his hometown. According to the witnesses, the ladder burnt down in about one minute.