Ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության ծառայողները՝ ստացված օպերատիվ տվյալներն իրացնելով, մարտի 10-ին, Երեւանի Ծարավ աղբյուրի փողոցից ոստիկանություն բերման են ենթարկել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 327-րդ՝ ժամկետային զինվորական կամ այլընտրանքային ծառայությունից, վարժական հավաքներից կամ զօրահավաքներից խուսափելու հոդվածի մեղադրանքով հետախուզման մեջ գտնվող, Մերձավան գյուղի բնակիչ 27-ամյա Կարեն Խ.-ին:
Ոստիկանության մամուլի ծառայությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ բացի այդ Կարեն Խ.-ն հետխուզվում էր նաեւ Ինտերպոլի կողմից։ Հունաստանի Սալոնիկ քաղաքի վերաքննիչ դատարանը 2015թ նրան դատապարտել է 57 տարի եւ 6 ամիս ազատազրկման ու նշանակել տուգանք՝ մարդուն առեւանգելու, սպանության, ապորինի զենք կրելու եւ կողոպուտ կատարելու համար։ Պատիժը կրել է Հունաստանի Դոմոգոս քաղաքի քրեակատարողական հիմնարկում։
2016թ. ապրիլի 6-ին նրան 6 օրով տրամադրվել է արձակուրդ, որից հետո քրեակատարողական հիմնարկ չի վերադարձել։ Կարեն Խ.-ն տեղափոխվել է ոստիկանության Վաղարշապատի բաժին։

Сотрудники главного управления уголовного розыска Полиции Армении 10 марта с улицы Царав Ахпюр в Ереване подвергли приводу 27-летнего  жителя села Мардзаван Карена Х., объявленного в розыск в связи с обвинением по статье 327 УК Армении (уклонение от прохождения срочной военной или альтернативной службы, тренировочных сборов или мобилизации).
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Полиции Армении, кроме этого Карен Х. разыскивался и Интерполом. Апелляционный суд греческого города Салоники еще в 2015 году осудил его на 57 лет и 6 месяцев, а также назначил штраф из-за похищения, убийства человека, разбоя и незаконного ношения оружия. Наказание он отбывал в УИУ города Домогос. 6 апреля 2016 года заключенному был предоставлен 6-дневный отпуск, после которого он так и не вернулся в УИУ. Карен Х. доставлен в полицейское отделение Вагаршапата.