Պաշտոնական այցով առաջին անգամ Իսրայել այցելած ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին Սուրբ Հարության տաճարում դիմավորել է տեր Սեւան արքեպիսկոպոս Ղարիբյանն ու Սուրբ Հարության տաճարի տեսուչ Սամվել ծայրագույն վարդապետ Աղոյանը: Այս մասին NEWS.am-ին ասաց Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարքարանի դիվանապետ Հայր Կորյուն վարդապետ Բաղդասարյանը՝ նշելով, որ ինքը նույնպես ներկա է եղել տաճարում հանդիպմանը:
«Միացյալ Նահանգների նախագահն ուկնդրել է հայկական երգչախմբի կատարումը, այնուհետեւ գլուխ խոնարհել նրանց առջեւ, որից հետո մի քանի խոսք է փոխանակել Սրբազանի հետ ու հեռացել»,- ասաց Հայր Կորյունը:
Նշենք, որ օդանավակայանում դիմավորման արարողությանը մասնակցել է նաեւ Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարք Նուրհան արքեպիսկոպոս Մանուկյանը:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը պաշտոնը ստանձնելուց հետո առաջին այցն է կատարել Իսրայել:
Թրամփին դիմավորել են Իսրայելի նախագահ Ռեուվեն Ռիվլինը, վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն կնոջ՝ Սառայի հետ, Կնեսետի խոսնակ Յուլիուս Էդելշթեյնը, նախարարներ, հոգեւորականներ:

JERUSALEM. – U.S. President Donald Trump was welcomed by Archbishop Sevan Gharibian and Samuel Aghoyan, the superior of the Armenian Church at the Sepulchre, during his visit to the Church of the Holy Sepulchre.
Fr. Koryun Baghdasarian, Head of the Office of the Armenian Patriarchate of Jerusalem, on Monday told the aforementioned to Armenian News-NEWS.am, adding that he was also present during the visit.
“The U.S. leader listened to the performance of the Armenian choir and bowed his head. The president exchanged a couple of words with Archbishop and left,” Fr. Koryun said.
Earlier Armenian Patriarchate of Jerusalem Nourhan Manougian attended welcoming ceremony at the airport.