Մայիսի 31-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Եվրոպական միության անդամ պետություններ Լատվիայի, Նիդերլանդների, Լիտվայի, Էստոնիայի եւ Շվեդիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների՝ Արեւելյան գործընկերության հարցերով հատուկ բանագնացներին՝ ԵՄ-ում նախագահող Սլովակիայի ԱԳՆ հատուկ բանագնաց, դեսպան Դուշան Դախոյի գլխավորությամբ:
ԱԳՆ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ հանդիպման ընթացքում հանգամանալից քննարկում ծավալվեց Հայաստան – Եվրոպական միություն փոխգործակցության, Արեւելյան գործընկերություն ծրագրի շրջանակներում իրականացվող համագործակցության, նոյեմբերին Բրյուսելում կայանալիք գագաթաժողովի նախապատրաստական աշխատանքների շուրջ։
Երկուստեք շեշտվեց Հայաստանի եւ Եվրոպական միության միջեւ հարաբերությունների դինամիկ զարգացումը, վերջին տարիներին արձանագրված ձեռքբերումները, այդ թվում Հորիզոն 2020, COSME ծրագրերին միանալը, Ստեղծագործ Եվրոպա ծրագրին մասնակցության եւ Ընդհանուր ավիացիոն գոտուն միանալու շուրջ մեկնարկած բանակցությունները:
Զրուցակիցներն անդրադարձ կատարեցին ՀՀ-ԵՄ համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին եւ Հայաստան-Եվրոպական միություն 2017-2020թթ. ժամանակահատվածի համար Գործընկերության առաջնայնությունների փաստաթղթին՝ նշելով, որ դրանք հարաբերությունների զարգացման լավ հիմք են հանդիսանում։ Կարեւորվեց մուտքի արտոնագրային ռեժիմի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկի շուրջ որոշման նախատեսվող ընդունումը:
ԵՄ երկրների հատուկ բանագնացները բարձր գնահատեցին Հայաստանի կառուցողական եւ ակտիվ ներգրավվածությունը Արեւլյան գործընկերության շրջանակներում տեղի ունեցող գործընթացներում։

YEREVAN. – Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian on Wednesday received Eastern Partnership (EaP) special envoys from the ministries of foreign affairs of European Union (EU) members Latvia, the Netherlands, Lithuania, Estonia, and Sweden.
The interlocutors discussed in detail Armenia-EU cooperation, ongoing collaboration within the framework of the EaP program of the EU, and preparations for the Brussels summit in November, the Ministry of Foreign Affairs informed Armenian News-NEWS.am.
Also, they stressed the dynamic development of Armenia-EU relations, and the achievements that are recorded in recent years.
In addition, the parties reflected on the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, and the document of Armenia-EU Partnership Priorities for 2017-2020.
Furthermore, they underscored the planned adoption of the decision on starting discourse regarding visa regime liberalization for Armenia.
The EU countries’ special envoys lauded Armenia’s constructive and active engagement in the ongoing processes within the framework of the Eastern Partnership.