Ռուսաստանի Դաշնության պետական սահմանին՝ «Վերին Լարս» միջազգային անցակետում, առգրավվել է ավելի քան 6 տոննա հայկական բանջարեղեն։
«2018 թվականի մարտի 7-ին Ռուսաստանի Դաշնության պետական սահմանին՝«Վերին Լարս» միջազգային անցակետում  «Ռոսսելխոզնադզոր» դաշնային ծառայության՝ Կաբարդինա-Բալկարիայի Հանրապետության եւ Հյուսիսային Օսիա-Ալանիայի վարչության պաշտոնյայի կողմից կարանտինային ֆիտոսանիտարական վերահսկողության իրականացման ժամանակ առգրավվել է կարանտինի տակ գտնվող տարբեր արտադրանքներով բեռնված ավտոմեքենա՝ 4,9 տոննա թարմ լոլիկով, 0,245 տոննա սմբուկով եւ 1,24 տոննա պղպեղով, որոնց մասին նշված չէ եղել ուղեկցող փաստաթղթերում:
Փաթեթավորման վրա չի եղել համապատասխան մակնշում, տեղեկություն երկրի մասին, որտեղ արտադրվել է, արտահանման կամ վերաարտահանման մասին տվյալներ՝ ինչպես սահմանված է «Եվրասիական տնտեսական միության մաքսային սահմանում եւ մաքսային տարածքում ապրանքների եւ օբյեկտների միասնական կարանտինային ֆիտոսանիտարական պահանջներով»,–նշված է «Ռոսսելխոզնադզոր»–ի տարածած հայտարարության մեջ։
«Ռոսիա Ալանիա» հեռուստաալիքի փոխանցմամբ՝ արտադրանքը փորձել են Ռուսաստան արտահանել Հայաստանի տարածքից։
«Ավտոմեքենայում առկա խնձորներն ու թարմ մթերքները հայտարարագրված են եղել, բայց խնձորների հետեւում եղել է այդ արտադրանքը: Քանի որ այն ոչ մի փաստաթղթավորում չի ունեցել, արտադրանքի եւ դրա փաթեթների վրա ոչ մի նշագրում չի եղել Մաքսային միության սանիտարական միասնական պահանջների համաձայն, արտադրանքը ոչնչացվել է՝ Ռուսաստանի նախագահի թիվ 391 հրամանագրի համաձայն»,- ասել է ՌԴ անասնաբուժական եւ բուսասանիտարական վերահսկողության հարցերով «Ռոսսելխոզնադզոր» դաշնային ծառայության՝ Կաբարդինա-Բալկարիայի Հանրապետության եւ Հյուսիսային Օսիա-Ալանիայի հարցերով բույսերի եւ սերմերի կարանտինի ոլորտում վերահսկողության բաժնի ղեկավար Վալերի Գագիեւը:
Քաղաքային աղբավայրում ոչնչացվել է մի քանի տոննա անօրինական արտադրանք: Բուլդոզերի թրթուրների տակ է հայտնվել 245 կիլոգրամ սմբուկ, ավելի քան 1200 կիլոգրամ պղպեղ եւ մոտ 5 տոննա լոլիկ:

На государственной границе Российской Федерации – в международном пункте пропуска «Верхний Ларс» – было задержано свыше 6 тонн овощей из Армении.
«7 марта 2018 года при проведении карантинного фитосанитарного контроля на государственной границе Российской Федерации в международном пункте пропуска «Верхний Ларс» должностным лицом Управления Россельхознадзора по Кабардино-Балкарской Республике и Республике Северная Осетия-Алания задержана автомашина с различными партиями подкарантинной продукции: томаты свежие в количестве 4,9 тонны, баклажаны свежие - 0,245 тонн и перец свежий - 1,24 тонны, не указанные в сопроводительных документах.
На упаковках не была нанесена маркировка, содержащая информацию о наименовании продукции, стране её происхождения, экспортере и/или реэкспортере, как того требуют «Единые карантинные фитосанитарные требования, предъявляемых к подкарантинной продукции и подкарантинным объектам на таможенной границе и на таможенной территории Евразийского экономического союза», – говорится в сообщении на сайте Россельхознадзора.
Между тем, как передает телеканал «Россия-Алания», продукцию пытались ввести с территории Армении.
«Заявлены в машине были яблоки и продукты свежие, но за яблоками оказалась данная продукция. Так как на нее не было никакой документации, на самой продукции на упаковках не было никакой маркировки согласно единым санитарным требованиям Таможенного союза. Поэтому продукция, как обезличенная, во исполнении указа президента России номер 391 была уничтожена», – рассказал Валерий Гагиев, начальник отдела надзора в области карантина растений, семеноводства и качества зерна управления Россельхознадзора по КБР и РСО-Алания.
На городском полигоне бытовых отходов под гусеницами бульдозера оказалось 245 килограммов баклажан, более 1200 килограммов перца и почти 5 тонн томатов.