ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների եւ բնական պաշարների նախարար, հայ-թուրքմենական տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահ Աշոտ Մանուկյանի գլխավորած պատվիրակությունը մարտի 20-21-ն աշխատանքային այցով Թուրքմենստանի մայրաքաղաք Աշգաբադում էր:
Նախարարությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների եւ բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը եւ Թուրքմենստանի պետական նախարար Միրատ Արչաեւը հանձնաժողովի անդամների հետ քննարկել են անցյալ տարի Երեւանում կայացած հայ-թուրքմենական տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 8-րդ նիստի արդյունքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքը եւ առաջիկա անելիքները:
Կողմերը գոհունակությամբ ընդգծել են Աշգաբադ-Երեւան ուղիղ ավիաչվերթի բացման եւ կանոնավոր չվերթերի իրականացման արդյունքում զբոսաշրջության խթանման իրական հնարավորությունները եւ կարեւորել չվերթերի ավելացումը:
Անդրադարձ է եղել նաեւ երկու երկրների միջեւ ապրանքաշրջանառության ծավալների ընդլայնման, արտահանման խրախուսման, ուսանողների եւ մարզիկների փոխանակման ծրագրերին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են բնական գազի եւ էլեկտրաէներգիայի առաքման ու փոխանակման եւ այդ համատեսքտում Հայաստան-Իրան-Թուրքմենստան եռակողմ համագործակցության հնարավորությունները:
Երկու երկրների նախարարները քննարկել են նաեւ հայ-թուրքմենական տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի հաջորդ նիստի օրակարգն ու անցկացման հնարավոր ժամկետները, որը տեղի կունենա 2018թ.-ին Աշգաբադում:

Министр энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении Ашот Манукян обсудил в Ашхабаде возможный транзит туркменского газа через Иран в Армению.
Как сообщили Новости Армении-NEWS.am в пресс-службе ведомства, армянская делегация во главе с министром энергетических инфраструктур и природных ресурсов, сопредседателя армяно-туркменской межправительственной комиссии Ашота Манукяна 21-22 марта с рабочим визитом находилась в Ашхабаде.
Согласно источнику, Ашот Манукян и государственный министр Туркменистана Мырат Арчаев обсудили с членами Комиссии процесс реализации достигнутых ранее договоренностей и планы на будущее.
Стороны обозначили важность открытия прямых авиарейсов Ашхабад –Ереван, увеличения их количества, обсудили реальные возможности стимулирования туризма в результате выполнения регулярных рейсов.
В ходе обсуждения были затронуты программы по расширению товарооборота между двумя странами, поощрению экспорта и обмену студентами и спортсменами.
Были обсуждены также возможности поставок и обмена электроэнергией и газом и в этом контексте трехстороннее сотрудничество между Арменией, Ираном и Туркменистаном.