Ֆրանսիայում ավարտվել է աշխարհում առաջին հոբի-հորսինգ առաջնությունը: Սա նոր մարզաձեւ է, որի մասնակիցները դաշտում ցատկոտում են ձիերով, բայց ոչ թե իսկական, այլ խաղալիք, հայտնում է Vesti-ն:
Ժամանակն այսպես անցկացնելու գաղափարի հեղինակը ֆինն դեռահասներն են: Եվ դա այնքան էլ հեշտ չէ, որքան կարող է թվալ: Այստեղ առկա է ե՛ւ մարմնամարզություն, ե՛ւ թեթեւ աթլետիկա, եւ պարարվեստ: Այս մարզաձեւը ֆիզիկական մեծ ջանքեր է պահանջում, պրոֆեսիոնալ հեծյալները դրան դրական են վերաբերվում: Ֆինլանդիայի ձիասպորտի ֆեդերացիայի նախագահը նշել է, որ սա հոյակապ ելք է նրանց համար, ովքեր առայժմ չեն կարող իրենց համար իսկական ձի ձեռք բերել:
Առաջնության ծրագրում 5 բազային տարրեր կան՝ պիաֆե (վարգ տեղում), պասաժ (զսպանականման քայլ), քառատրոփ պիրուետ, կողմնային շարժումներ եւ կիսաշրջադարձեր: Այնուհետեւ խոչընդոտների շերտ 60 սմ պատնեշներով: Եվ դրանց վրայով պետք է ցատկել ինչպես ձիուկը՝ ոտքերը չծալելով:
Առաջնությանը մասնակցել է 50 թիմ՝ յուրաքանչյուրում 6 մարդ: Հաղթողները պարգեւատրվել են այս զվարճալի մրցության հայրենիք Ֆինլանդիա ուղեգրերով:

Во Франции завершился первый в мире чемпионат по хобби-хорсингу. Это новый вид спорта, где участники скачут по полю на лошади, но не на настоящей, а на игрушечной, пишет Vesti
Идея такого времяпрепровождения пришла в голову финских подростков. И это не так просто, как может показаться! Тут и гимнастика, и легкая атлетика, и хореография. Этот спорт требует больших физических усилий, профессиональные наездники относятся к нему положительно. Председатель Федерации конного спорта Финляндии отметил, что это отличный выход для тех, кто пока не может приобрести себе настоящую лошадь.
В программе чемпионата пять базовых элементов: пиаффе (рысь на месте), пассаж (пружинистый шаг), пируэт на галопе, боковое движение и полуповороты. Затем — полоса препятствий с барьерами высотой в 60 см. И прыгать через них нужно как лошадка, не поджимая ног!
В чемпионате приняло участие 50 команд по шесть человек в каждой. Победители получили награду — путевки в Финляндию, на родину этого забавного соревнования. Может, и вы с ребенком придумаете какой-нибудь новый вид спорта, например, прицельное пуляние резиновых уточек в воду. Кто знает, однажды это может стать даже олимпийским видом спорта!