Առողջապահության նախարարության շենքի առջեւ այսօր՝ հունվարի 11–ին, տեղի է ունեցել բողոքի ակցիա՝ ընդդեմ Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանի նախաձեռնության, որով նախատեսվում է արգելել հասարարական վայրերում, այդ թվում` ռեստորաններում եւ սրճարաններում՝ ներառյալ նարգիլեի համար նախատեսված վայրերում ծխելը։
«Բազմաթիվ մարդիկ այս բիզնեսում մեծ գումարներ են ներդրել, հազարավոր աշխատատեղեր են ստեղծել եւ այժմ փաստացի մեզ ցանկանում են արգելել աշխատել», - ասաց ակցիայի մասնակիցներից մեկը, որը հրաժարվեց ներկայանալ:
«Օրենքի նախագծում առհասարակ բազմաթիվ բացթողումներ կան․ սահմանումները ոչ միանշանակ են, առաջատար երկրների փորձը՝ անտեսված», - ասաց մյուս մասնակիցը։
Պետք է նշել, որ հավաքվածների թվում ինչպես «նարգիլեի սիրահարներ» էին, այնպես էլ ռեստորանների եւ սրճարանների տերեր: Բողոքի ակցիայի մասնակիցները շեշտում էին, որ իրենք կանոնավոր հարկեր են վճարում եւ ապահովում են Հայաստանում զբոսաշրջության զարգացումը, սակայն Առողջապահության նախարարի նախաձեռնությանը կարող է զբոսաշրջության ոլոտին զգալի վնաս հասցնել:
Մասնակիցներից մեկը NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց, որ իրենց է մոտեցել նախարարության ներկայացուցիչը եւ հավաստիացրել, որ վերջնական որոշում դեռ չի ընդունվել, քանի որ այդ թեմայով փորձագետների եւ շահագրգիռ անձանց մասնակցությամբ հանրային քննարկումներ չեն անցկացվել: Սակայն ակցիայի մասնակիցները նշեցին, որ Արսեն Թորոսյանը հեռուստահաղորդումներից մեկում ասել էր, որ քննարկումներն արդեն անցկացվել են եւ որոշումն ընդունվել է։
«Մեզ այդ մասին չեն տեղեկացրել: Ոչ ոք ոչինչ չգիտի: Չէ՞ որ մենք շահագրգիռ կողմ ենք: Նախարարությունում հակասական բացատրություններ են տալիս», -դժգոհեց ակցիայի մեկ այլ մասնակից:
Միեւնույն ժամանակ մասնակիցները հայտնեցին, որ պատրաստ են ակցիան այնքան ժամանակ շարունակել, մինչեւ որ նախարարությունը չվերանայի տվյալ որոշումը:

Против инициативы министра здравоохранения Армении Арсена Торосяна 11 января перед зданием Министерства здравоохранения Армении прошла акция протеста.
Согласно инициативе, вводится запрет на курение в общественных местах, в том числе в ресторанах, кафе, а также в местах, которые предназначены для курения кальяна.
«Многие люди вложили большие деньги в этот бизнес, создали тысячи рабочих мест, и теперь они хотят, чтобы мы прекратили работать»,- заявил один из участников акции.
Участники акции подчеркнули, что они платят налоги и обеспечивают развитие туризма в Армении, тогда как инициатива министра может нанести значительный ущерб туризму.
В беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am один из участников акции заявил, что к ним подошел один из сотрудников Министерства и заверил, что окончательное решение еще не принято, так как общественные обсуждения с экспертами и заинтересованными сторонами по этому вопросу еще не проводились.
Другой участник акции пояснил, что министр здравоохранения в одном из телепередач заявил, что обсуждения уже проведены, и решение принято.
«Мы заинтересованная сторона, однако, нам об этом не сообщили. Министерство дает противоречивые объяснения»,- подчеркнул еще один участник акции протеста.
Участники заявили, что готовы продолжить акцию до тех пор, пока Министерство не пересмотрит данное решение.