Մենք ճիշտ ենք անում, որ բուհերի գործունեությանն անհարկի միջամտություններ չենք անում, մյուս կողմից չպետք է իներտ լինենք: Այս մասին, այսօր՝ փետրվարի 6-ին, կառավարության նիստում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նշեց, որ նախկինում բուհերում գործել են համակարգեր, որոնք այլ քաղաքական համակարգի տրամաբանության մեջ են եղել եւ շարունակում են նույն տրամաբանության մեջ գործել. «Մենք պետք է ինչ-որ տեղ կարողանանք ոչ թե միջամտությամբ, այլ մեր դիրքորոշումն արտահայտենք»:
Փաշինյանի խոսքով, բուհերում նախկինում կառույցներ են եղել, որոնց նպատակը եղել է ուսանողներին եւ բուհական համակարգը իշխանության համար վերահսկելի դարձնելը. «Եթե այդ օղակները հիմա էլ գործում են, բնականաբար, մենք այդպիսի բանի պահանջարկ չունենք եւ նման խնդիր չենք դրել: Բայց մյուս կողմից հարց է ծագում, թե ինչն են նրանք ուզում վերահսկելի դարձնել եւ ում համար: Այս առումով մեզ հրապարակային մեղադրանքներ են հնչում: Մենք այստեղ պետք է լինենք բավարար չափով ճկուն եւ լսենք այն ձայները, որոնք մեզանից միջամտություն են պահանջում»,-ասաց Փաշինյանը:

Мы правильно делаем, что неуместно не вмешиваемся в деятельность вузов, но, с другой стороны, не надо быть инертными. Об этом заявил на заседании Правительства Армении 6 февраля премьер-министр республики Никол Пашинян.
По его словам, прежде в вузах действовали системы, которые соответствовали логике иной политической системы, и они продолжают действовать по той же логике. «Мы должны суметь не вмешаться, а выразить свою позицию», - многозначительно добавил Пашинян.
Премьер-министр отметил, что прежде в вузах были структуры, которые преследовали одну цель – установить контроль над студентами и вузовской системой для власти. «Если эти звенья действуют и сейчас, то, естественно, мы в этом не нуждаемся и не ставим перед собой подобной задачи. Но, с другой стороны, возникает вопрос: что они хотят контролировать и для кого? В этом плане в наш адрес звучат публичные обвинения. Мы здесь должны быть достаточно гибкими и слышать те голоса, которые требуют от нас вмешательства», - заключил глава Правительства Армении.
Отметим, что, несмотря на звучащие заверения о деполитизации вузов, уже советы попечителей ряда университетов возглавили прямые ставленники правящего блока «Мой шаг».