Հայաստանի Սահմանադրության որեւէ խմբագրության տակ չկա երկրի նախագահի կամ որեւէ այլ պաշտոնատար անձի ստորագրությունը: Այս մասին, այսօր՝ հունիսի 24-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր, պետաիրավական հանձնաժողովի նածխագահ Վլադիմիր Վարդանյանը՝ անդրադառնալով նրան, որ ԱԺ կանոնակարգ օրենքի փոփոխությամբ ՀՀ նախագահը զրկվել է սահմանադրական փոփոխությունները ստորագրելու իր լիազորությունից:
«Սա գուցե պայմանավորված է եղել նրանով, որ ՀՀ-ում Սահմանադրությունը մշտապես փոփոխվել կամ ընդունվել է հանրաքվեի միջոցով: Հիմա առաջին դեպքն է, երբ ԱԺ-ի կողմից է փոփոխվում; Բայց Սահմանադրությունն ասում է, որ ՀՀ նախագահն ունի միայն այնպիսի լիազորություններ, որոնք նախատեսված է Սահմանադրությամբ: Սա խնդրահարույց է, որովհետեւ սահմանադրության նորմերի միջեւ չկա հիերարխիա: Եվ ստացվում է, որ եթե Սահմանադրւթյունը հանրաքվեով է փոխվում, ոչ ոք չի ստորագրում, իսկ եթե նույն փոփոխությունն արվում է ԱԺ-ի կողմից, այն պետք է գնար նախագահի մոտ:
Բացի այդ, սահմանադրական փոփոխությունները ստորագրելու առումով ՀՀ նախագահը որեւէ լիազորություն չունի, չի կարող դիմել ՍԴ, չի կարող հրաժարվել ստորագրությունից:
Անհասկանալի է, թե արդյոք սահմանադրական փոփոխությունը նեղ առումով պե՞տք է դիտարկել որպես օրենք: Սա գալիս է նրանից, որ մենք վերցրել ենք ինչ-որ X պետության սահմանադրական մոդել, դրանում կատարել ենք ինչ-որ փոփոխություններ, բայց արդյունքում ձեւախեղել են»,-ասաց նա:

Ни под одной редакцией Конституции Армении нет подписи президента или какого-либо другого должностного лица. Об этом заявил в беседе с журналистами в парламенте Армении 24 июня депутат от правящего блока «Мой шаг», председатель парламентской Комиссии по государственно-правовым вопросам Владимир Варданян, касаясь того, что внесением поправок в Регламент НС президент Армении лишился своего полномочия подписывать конституционные поправки.
«Это может связано с тем, что Конституция Республики Армения постоянно менялась или принималась путем референдума. Сейчас первый случай, когда все меняется путем НС. Но в Конституции говорится, что президент Республики Армения обладает только полномочиями, предусмотренными Конституцией. Это спорно, потому что между нормами Конституции нет никакой иерархии. И получается так: если Конституция меняется референдумом, то никто не подписывает, а если та же поправка вносится через НС, то ее надо было отправить к президенту. Кроме этого президент республики не имеет полномочий в плане подписания конституционных изменений, он не может обратиться в Конституционный суд, он не может отказаться от подписи.
Непонятно, в узком плане конституционную поправку нужно рассматривать как закон? Это идет от того, что мы взяли конституционную модель какого-то Х-государства, которой внесли какие-то изменения, но в результате все исказили», - заявил Варданян.