Հայաստանի Սահմանադրության որեւէ խմբագրության տակ չկա երկրի նախագահի կամ որեւէ այլ պաշտոնատար անձի ստորագրությունը: Այս մասին, այսօր՝ հունիսի 24-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր, պետաիրավական հանձնաժողովի նածխագահ Վլադիմիր Վարդանյանը՝ անդրադառնալով նրան, որ ԱԺ կանոնակարգ օրենքի փոփոխությամբ ՀՀ նախագահը զրկվել է սահմանադրական փոփոխությունները ստորագրելու իր լիազորությունից:
«Սա գուցե պայմանավորված է եղել նրանով, որ ՀՀ-ում Սահմանադրությունը մշտապես փոփոխվել կամ ընդունվել է հանրաքվեի միջոցով: Հիմա առաջին դեպքն է, երբ ԱԺ-ի կողմից է փոփոխվում; Բայց Սահմանադրությունն ասում է, որ ՀՀ նախագահն ունի միայն այնպիսի լիազորություններ, որոնք նախատեսված է Սահմանադրությամբ: Սա խնդրահարույց է, որովհետեւ սահմանադրության նորմերի միջեւ չկա հիերարխիա: Եվ ստացվում է, որ եթե Սահմանադրւթյունը հանրաքվեով է փոխվում, ոչ ոք չի ստորագրում, իսկ եթե նույն փոփոխությունն արվում է ԱԺ-ի կողմից, այն պետք է գնար նախագահի մոտ:
Բացի այդ, սահմանադրական փոփոխությունները ստորագրելու առումով ՀՀ նախագահը որեւէ լիազորություն չունի, չի կարող դիմել ՍԴ, չի կարող հրաժարվել ստորագրությունից:
Անհասկանալի է, թե արդյոք սահմանադրական փոփոխությունը նեղ առումով պե՞տք է դիտարկել որպես օրենք: Սա գալիս է նրանից, որ մենք վերցրել ենք ինչ-որ X պետության սահմանադրական մոդել, դրանում կատարել ենք ինչ-որ փոփոխություններ, բայց արդյունքում ձեւախեղել են»,-ասաց նա:

YEREVAN. – There is no signature of the President or any other official of the country under any edition of the Constitution of the Republic of Armenia (RA). Vladimir Vardanyan, majority My Step faction MP and chairman of the Standing Committee on State and Legal Affairs of the National Assembly (NA), stated this in a talk with journalists in parliament Wednesday, referring to the fact that with the amendment to the NA Rules of Procedure, the President of the country has been stripped of his power to sign constitutional amendments.
"This may have been due to the fact that the constitution in the Republic of Armenia has been constantly amended or adopted through a referendum. Now is the first time that it is amended by the National Assembly. But the constitution says that the President of the Republic of Armenia has only the powers provided by the constitution. This is problematic because there is no hierarchy between the norms of the constitution. And it turns out that if the constitution is amended by a referendum, no one signs [it], whereas if the same amendment is made by the National Assembly, it would have gone to the President.
Besides, the President of the Republic of Armenia has no power in terms of signing constitutional amendments, he cannot apply to the Constitutional Court, he cannot refuse to sign.
It is incomprehensible at this time whether the constitutional amendment should be narrowly considered as a law. This comes from the fact that we [Armenia] have taken a constitutional model of some X state, we have made some changes in it, but as a result they [distorted] it,” Vardanyan added.