Սարդարապատի հուշահամալիրում այսօր՝ օգոստոսի 28-ին, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պարգեւատրելու է Տավուշի հաղթական մարտերի հերոսներին։
Նշենք, որ արարողությանը ներկա են Արցախի Հանրապետության նախագահը, Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը, Ազգային ժողովի նախագահը, Անվտանգության խորհրդի անդամները, Կառավարության անդամները, գեներալներ եւ այլ պաշտոնյաներ։
Նշենք, որ վարչապետի միջնորդությամբ եւ Հանրապետության նախագահի հրամանագրերով Տավուշյան հաղթական մարտերի ակտիվ դերակատարներից 16 զինծառայողներ կպարգեւատրվեն «Մարտական խաչ» առաջին աստիճանի, 55 զինծառայողներ՝ «Մարտական խաչ» երկրորդ աստիճանի շքանշանով։
Վարչապետի միջնորդությամբ կապիտան Ռուբեն Սանամյանը կպարգեւատրվի Ազգային հերոսի կոչումով՝ Հայրենիքի շքանշանով։
Ելնելով կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելելու եւ մեր բոլորի առողջությունը պահպանելու կարեւորությունից՝ միջոցառումը անցկացվում է առանց ԶԼՄ ներկայացուցիչների մասնակցության։

During a ceremony at Sardarapat Memorial today, Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan will grant awards to the heroes of the victorious battles that took place in Tavush Province in July 2020.
Among the attendees of the ceremony are the President of Artsakh (Nagorno-Karabakh), the Catholicos of All Armenians, the Speaker of the National Assembly of Armenia, members of the Security Council, government officials, army generals and other officials.
Through the mediation of the Prime Minister and by the decrees of the President of Armenia, out of the active role-players of the victorious battles that took place in Tavush Province, 16 servicemen will be awarded the first-class Order of the Combat Cross, and 55 servicemen will be awarded the second-class Order of the Combat Cross.
Through the mediation of the Prime Minister, Captain Ruben Sanamyan will be awarded the Order of the Homeland (title of National Hero).
Due to the importance of preventing the spread of the coronavirus and maintaining everyone’s health, the ceremony is being held without the participation of the mass media.