Իմ հայտարարություն-կոչը հիմնականում վերաբերում էր դատավորներին, որոնց խնդրել, հորդորել եմ զերծ մնալ քաղաքականությունից, չենթարկվել ճնշումների և առաջարկել եմ ու նախազգուշացրել, որ եթե տեսնեմ՝ որևէ դատավոր ենթարկվում է կամ տուրք է տալիս այդ ճնշումներին ու քաղաքական որոշում է կայացնում, ինքս խստագույնս կարձագանքեմ այդ ամենին: Այս մասին այսօր՝ դեկտեմբերի 29-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց ԲԴԽ նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանն՝ անդրադառնալով մեղադրանքին, որ ԲԴԽ նախագահի նոյեմբերի 15-ի հայտարարությունից հետո դատական համակարգը քաղաքական գործընթացներին է ներգրավել:
«Իմ կոչը վերաբերում էր ապաքաղաքական լինելու: Ինձ համար զարմանալի է, որ քաղաքական կոնյուկտուրային չմասնակցելու կոչը դիտվում է որպես քաղաքական կոչ: Ուղղակի ժպիտ է առաջացնում: Ես տեսնում էին դատարանների առջեւ հավաքված մարդիկ, հնչում էին տարբեր վանկարկումներ, դրա համար իմ կոչն էր զերծ մնալ քաղաքականությունից»,-ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ որ ԲԴԽ նախագահը դեռևս դեկտեմբերի 15-ին կոչով դիմել էր դատավորներին՝ մասնավորապես ասելով՝ այսօր է տրվելու դատավորներիս համար ամոթալի հարցի պատասխանը՝ պատերի տակ վնգստացող դատավորնե՞ր ենք, թե՞ հայրենիքին նվիրված պրոֆեսիոնալներ:

Мое заявление - призыв в основном касался судей, которых попросил, призвал воздержаться от участия в политике, не поддаваться давлению и предложил и предупредил, что если я увижу, что какой-либо судья поддается давлению и принимает политическое решение, я сам строго откликнусь на все это. Об этом на встрече с журналистами 29 декабря заявил председатель Высшего судебного совета Рубен Вардазарян, касаясь обвинения в том, что после его заявления от 15 ноября судебная система вовлечена в политические процессы.
«Мой призыв касался того, чтобы быть аполитичными. Для меня удивительно, что призыв не участвовать в политической конъюнктуре рассматривается как политический призыв. Просто вызывает улыбку. Я видел собравшихся перед судами людей, звучали различные лозунги, поэтому мой призыв был воздержаться от политики», - сказал он.
Напомним, что еще 15 декабря председатель ВСС обратился с призывом к судьям, в частности, сказав, что сегодня будет дан ответ на постыдный вопрос судьям: мы скулящие под стенами судьи (цитата Никола Пашиняна – ред) или профессионалы, посвященные Родине.