Նույնիսկ վարչապետի փոփոխությունը շատ արագ ժամկետում չի կարողանալու մեծ փոփոխությունների բերել հենց թեկուզ այն հանգամանքը հաշվի առնելով, որ արդեն կան այնպիսի անդառնալի կորուստներ, որ հետ բերելը դառնում է բավականին դժվար: Այս մասին այսօր՝ հունվարի 6-ին, մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց Արցախի նախագահի նախկին խորհրդական Տիգրան Աբրահամյանը:
Շատ է հարցադրում հնչում, որ եթե այս իշխանությունը գնա, կարո՞ղ է նախկինը գա, սակայն այսօր կա իշխանություն, որը երկիրը հասցրել է ողբերգական կետին, որն անհնար է պատկերացնել մեկ այլ մարդու պարագայում:
Այս պարագայում չկա ուղղակի այլ ելք, քան իշխանության հեռացումն է: Ես չեմ կարծում, որ վաղը գալու է մի մարդ, որը կարող է շատ ավելի մեծ վնաս հասցնել, քան այսօրվա իշխանությունը: Պետք է գա մի մարդ, կամ պետք է գան թիմեր, խմբեր, որոնք ունակ են խնդիրներ լուծելու, որոնք ի վիճակի են իրավիճակը գոնե որոշակի առումով մեղմելու»,-ասաց նա:

Даже смена премьер-министра не сможет в короткие сроки привести к большим изменениям хотя бы с учетом того обстоятельства, что уже есть такие необратимые потери, восстановление которых очень сложный процесс. Об этом на пресс-конференции 6 января заявил бывший советник президента Арцаха Тигран Абраамян.
«Многие задаются вопросом, что если эта власть  уйдет, могут вернуться «бывшие». Но сегодняшняя власть довела страну до трагической точки, которую невозможно представить в случае с другим человеком.
В этом случае просто нет другого выхода, чем отставка власти. Я не думаю, что завтра придет человек, который может принести больше вреда, чем сегодняшняя власть. Должен прийти человек, или должны прийти команды, группы, которые способны решать проблемы, которые в состоянии по крайней мере, в определенной степени, смягчить ситуацию», - сказал он.