ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհուրդն ապրիլի 14-ին կայացած նիստին քննարկում է կառավարության պահապանների լիազորությունների դադարեցման հնարավորության հարցը:
Հարցը ներառված չէ օրակարգում եւ թելադրված է նրանով, որ կառավարության չորս ներկայացուցիչները համապատասխան հայտարարությունները նախօրեին ներկայացրել էին վարչապետին, այլ ոչ թե հոգաբարձուների խորհուրդ: Խոսքն Արտաքին գործերի փոխնախարար Արտակ Ապիտոնյանի, տարածքային կառավարման փոխնախարար Արմեն Սիմոնյանի, Կենտրոնական բանկի ղեկավար Մարտին Գալստյանի, հայկական ընդհանուր բարեգործական հիմնադրամի նախագահ Վազգեն Յակուբյանի մասին է: Նիստին ներկա է կառավարության հինգերորդ ներկայացուցիչ, ֆոնդային բորսայի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների վարչության պետ Ավետիք Քերոբյանը:
ԲՈւՀ-ի 17 ներկայացուցիչները մասնակցում են նիստին:
Հարցն այն է՝ արդյոք խորհուրդը լիազորված է որոշում կայացնել լիազորությունների դադարեցման մասին՝ խորհրդի անդամների դիմումի բացակայության դեպքում, քանի որ նրանք դիմել են ոչ թե Խորհրդին, այլ ուղիղ կառավարությանը: Սակայն,, դադարեցնելով Կառավարության 15 ներկայացուցիչների լիազորությունները, խորհուրդը չի կարողանա գործել, քանի որ անդամների թիվը չի կարող 20-ից պակաս լինել: Արդյունքում, խորհրդի միայն երկու անդամ կողմ քվեարկեց հարցի ընդգրկմանն օրակարգում:

Совет попечителей ЕГУ на заседании 14 апреля обсуждает вопрос возможности прекращения полномочий ставленников правительства.
Вопрос не входит в повестку и продиктован тем, что накануне четыре представителя правительства представили премьер-министру – не Совету попечителей – соответствующие заявления. Речь идет о замминистра ИД Артаке Апитоняне, замминистра территориального управления Армене Симоняне, главе ЦБ Мартине Галстяне, председателе Армянского всеобщего благотворительного фонда Вазгене Йакубяне. Пятый представитель правительства руководитель отдела ИТ фоновой биржи Аветик Керобян на заседании присутствует.
17 представителей ВУЗа в заседании участвуют.
Вопрос в том, уполномочен ли Совет принимать решение по поводу прекращения полномочий в отсутствие обращения членов Совета, поскольку они обратились не в Совет, а напрямую в правительство. Однако, прекратив полномочия 15 представителей правительства, Совет не сможет действовать, поскольку число членов не может быть менее 20. В итоге за включение вопроса в повестку проголосовали лишь два члена Совета.