ՀՀ ԶՈւ ԳՇ նախկին պետ Օնիկ Գասպարյանն անձամբ է ինձ տեղեկացրել ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ զրույցի մասին: Այս մասին ԱԺ նիստում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության եւ խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը:
Վարչապետի պնդմամբ՝ ինքը բացառի գիտի՝ ինչ են նրանք խոսել եւ ինչ է ասել Սերժ Սարգսյանը:
«Ես գիտեմ, որ դեռեւս 2020 թվականին, ինչպես նաեւ դեկտեմբերի 19-ին Օնիկ Գասպարյանը խնդրել է Սերժ Սարգսյանին պարգեւավճարի մասին: Ես գիտեմ, որ պետական հեղաշրջում իրականացնելու փորձի ժամանակ նա հանդիպել է Սերժ Սարգսյանի հետ: Այդ հանդիպումը կայացել է ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի հետ հանդիպումից հետո»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա նաեւ հերքեց Գասպարյանի այն հայտարարությունը, որ նա, իբր , պատերազմի ժամանակ դիմել է վարչապետին՝ առաջարկելով դադարեցնել Ղարաբաղում ռազմական գործողությունները:
Փաշինյանը նշեց, որ անհրաժեշտության դեպքում կհրապարակի 2020 թվականի սեպտեմբերի 30-ին իր եւ Գասպարյանի միջեւ կայացած զրույցի մի մասը:

Бывший начальник Генштаба Вооруженных сил Армении Оник Гаспарян лично проинформировал меня о своих переговорах с третьим президентом Армении Сержем Саргсяном. Об этом на заседании Национального Собрания Армении заявил 14 апреля премьер-министр республики Никол Пашинян, отвечая на вопрос главы партии «Светлая Армения» и председателя ее парламентской фракции Эдмона Марукяна.
По заверению премьера, он до словно знает, о чем они говорили, и что сказал Серж Саргсян.
«Я знаю, что еще в 2020 году, а также 19 декабря Оник Гаспарян попросил Сержа Саргсяна о приеме. Я знаю, что Оник Гаспарян встречался с Сержем Саргсяном в период попытки осуществления государственного переворота. Эта встреча состоялась после встречи с президентом Арменом Саргсяном», - сказал Пашинян.
Премьер также опроверг заявление Гаспаряна о том, что он якобы в период недавней войны в Карабахе, обратился к главе Правительства с предложением о необходимости прекращения боевых действий в Карабахе в течение последующих 2-3 дней.
Пашинян, в частности, отметил, что при необходимости, рассекретит соответствующую часть их разговора из заседания Совета безопасности от 30 сентября 2020 года, которые могут быть опубликованы.