Արցախի արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության տնօրենի արդեն նախկին տեղակալ Բորիս Ավագյանին հրավիրել են Ազգային անվտանգության ծառայություն։ Այս մասին այսօր՝ ապրիլի 19-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց Ավագյանը։
«Այո, հրավիրվել եմ ԱԱԾ, կայցելեմ, չգիտեմ, դեռեւս չեմ եղել։ Ոչ մի բան չեմ ենթադրում, կիմանամ»,- նշեց նա։
Ավագյանը հայտնեց, որ Արցախի ԱԻՊԾ ներկայացուցիչը նախարարի հրամանով քիչ առաջ վերցրել է իր տաբելային զենքը։
Նա նշեց, որ դեռեւս Արցախի նախագահի հրամանը չի ստացել, ծանոթ չի. «Երբ ինձ ծանոթացնեն հրամանի հետ, ես կարձագանքեմ։ Ունեցել եմ գործնական հանդիպում պատգամավորների մի խմբի հետ եւ դա չի եղել ասուլիս, իրենք ուզել են խորհուրդներ հարցնել նրանց գործունեության վերաբերյալ, ես իմ կողմից նրանց տվել եմ խորհուրդներ։ Ես շեշտել եմ, որ այդ քննադատությունները հնչեցրել եմ որպես ՀՀ քաղաքացի, հայ եւ ծնող։ Քանի որ ես իմ աշխատանքը դիտարկում էի որպես ծառայություն, եթե Արցախի Հանրապետության նախագահը հաշվում է, որ իմ ծառայության կարիքն արդեն չունի Հանրապետությունը, ես հաշվում եմ՝ ոչ մի խնդիր չկա դրանում»։
Նշենք, որ այսօր ԱՀ ԱԻՊԾ–ը պաշտոնական հաղորդագրություն է տարածել Ավագյանի պաշտոնանկության վերաբերյալ, որում ասվում է. «Երևան քաղաքում Բորիս Ավագյանի կողմից տրված ասուլիսի ընթացքում հնչեցրած կարծիքների համար ԱՀ ՆԳ նախարար Կարեն Սարգսյանի հրամանով վերջինս այսօր ազատվել է ԱԻ պետական ծառայության տնօրենի տեղակալի պաշտոնից։
Ավագյանն իր կողմից կազմակերպված ասուլիսի և ծառայության անունից հանդես գալու մասին տեղյակ չի պահել վերադաս ղեկավարությանը և խոսել է իր լիազորությունների շրջանակներից դուրս թեմաներից։
Ավագյանի արտահայտած մտքերի ու կարծիքների մեծ մասը ոչ միայն չեն կիսում ներքին գործերի նախարարության և արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության դիրքորոշումը, այլ նաև չեն համապատասխանում իրականությանը։
Հաշվի առնելով վերջինիս՝ ծառայողին ոչ հարիր պահվածքը և պաշտոնական դիրքի չարաշահումը, Կարեն Սարգսյանի հրամանով Բորիս Ավագյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից»։
Բորիս Ավագյանը Արցախի արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության տնօրենի տեղակալի պաշտոնին նշանակվել էր մարտի 12–ին։ Նա այդ պաշտոնում նշանակվելու առաջարկը ստացել էր Արցախի նախագահի կողմից։
Հիշեցնենք նաև, որ դեռ մարտ ամսին, Բորիս Ավագյանը հայտարարել էր, որ Բրիտանական «HALO Trust» ընկերությունը, որն Արցախում զբաղվում էր ականազերծման աշխատանքներով, թուրքական հատուկ ծառայություններին է փոխանցել Արցախում առկա ականապատված տարածքների քարտեզը, ինչն էլ հակառակորդին հնարավորություն է տվել 44-օրյա պատերազմի ժամանակ բարեհաջող հաղթահարել Արցախի ականապատված ՊԲ-ի պաշտպանական տարածքները։
Այս հայտարարությունից հետո, Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Լուսինե Ավանեսյանը հայտարարել էր, որ Բորիս Ավագյանը չի արտահայտել Արցախի Հանրապետության նախագահի տեսակետը:

Boris Avagyan, the already former deputy head of the State Service for Emergency Situations of Artsakh (Nagorno-Karabakh), told reporters that he has been summoned to the National Security Service of Armenia and still doesn’t know the reason why.
Avagyan also informed that, a little while ago, a representative of the State Service for Emergency Situations of Artsakh took his service pistol from him and added that he has yet to receive the order of the President of Artsakh.
“I’ll respond when I read the text. I had a meeting with a group of deputies of the National Assembly of Armenia. It wasn’t a press conference. The deputies wanted to ask me questions about my activities, and I gave them advice. I stressed that I was criticizing as a citizen of Armenia, as an Armenian and as a parent. Since I was viewing my job as a service, if the President of Artsakh thinks Artsakh doesn’t need my service anymore, I don’t think there’s a problem with this,” he said.
Today the State Service for Emergency Situations of Artsakh issued an official press release stating that Avagyan was dismissed from office for the opinions he expressed during a press conference in Yerevan and that he had talked about topics that are beyond the scope of his powers. Avagyan was appointed deputy head of the State Service for Emergency Situations on March 12 and had received the offer from the President of Artsakh.
In March, Avagyan had declared that the British HALO Trust, which was in Artsakh for demining, had transmitted to the Turkish special services the map of mined territories in Artsakh which provided Azerbaijan with the opportunity to cross the mined defense territories of the Defense Army of Artsakh during the 44-day war. After this statement, spokesperson of the President of Artsakh Lusine Avanesyan had declared that Avagyan hadn’t expressed the view of the President of Artsakh. Earlier, the HALO Trust had also refuted the news.