Հայ-ադրբեջանական սահմանին վերջին օրերի լարվածությունը կապված է Արցախյան երկրորդ պատերազմի հետեւանքների հետ: Աֆղանական գործոնը դեռ իր ազդեցությունը չի ունեցել մեր տարածաշրջանի գործընթացների վրա, որոնք կարող են տեղի ունենալ ապագայում: Այս մասին «TALK TIME» հաղորդաշարի եթերում ասաց արեւելագետ Հայկ Քոչարյանը:
«Այն, ինչ այժմ կատարվում է մեր տարածաշրջանում, կապված է այլ գործոնների հետ եւ այլ ենթատեքստ ունի: Միեւնույն ժամանակ Աֆղանստանում տեղի ունեցող գործընթացները փոխում են իրավիճակը անվտանգության տեսանկյունից, այդ թվում` միգրանտների հնարավոր ներհոսքի տեսանկյունից, ինչը կարող է անդրադառնալ Անդրկովկասի, այդ թվում` Հայաստանի անվտանգության վրա: Բացի այդ, Աֆղանստանում տեղի ունեցող գործընթացները կարող են հանգեցնել արմատական իսլամիստների ոգեւորության աճի, որոնք կարող են ակտիվանալ մեր տարածաշրջանում:
Անհրաժեշտ է նաեւ հաշվի առնել ՀԱՊԿ գործոնը, որը ներառում է նաեւ Միջին Ասիայի երկրները, ինչպես նաեւ Հայաստանը, որը շուտով կստանձնի նախագահությունը Կազմակերպությունում»,- պարզաբանեց արեւելագետը: Ինչ վերաբերում է բուն Աֆղանստանում տեղի ունեցող գործընթացներին, ապա սա, ըստ Քոչարյանի, ավելի շատ ներքին հեղափոխության է նման: «Եթե թալիբները կարողանան արագորեն վերցնել իշխանությունը երկրում եւ խուսափել զանգվածային անկարգություններից, ապա այս ամենը կարելի կլինի անվանել ներքին հեղափոխության հաջող փորձ Աֆղանստանում եւ նոր պետությունում:
Մոտավորապես 2020 թվականից, դեռեւս Թրամփի նախագահության ժամանակներից, ԱՄՆ իշխանություններն արդեն շփումներ ունեին թալիբների հետ, եւ այս տեսանկյունից Աֆղանստանից հեռանալու Վաշինգտոնի որոշումը չի ընդունվել 1-2 օրվա ընթացքում: Ելնելով Բայդենի հայտարարություններից՝ կարելի է եզրակացնել, որ ԱՄՆ-ը մտադիր է զսպել Ռուսաստանի եւ Չինաստանի ամրապնդումը, եւ այս տեսանկյունից Աֆղանստանը բեռ է՝ առաջին հերթին ֆինանսական տեսանկյունից: Կարծում եմ՝ եղել է որոշակի պայմանավորվածություն եւ կա «կարմիր գիծ», որը որոշել է ԱՄՆ-ը:
Սակայն նման արագ գործընթացները անակնկալ էին նաեւ Վաշինգտոնի համար»,- ընդգծեց նա: Փորձագետը նշեց, որ Թուրքիան իր հերթին ձգտում է ուժեղացնել վերահսկողությունը հաղորդակցությունների եւ ճանապարհների վրա, եւ Աֆղանստանն այս իմաստով շատ կարեւոր կետ է: «Սակայն թալիբները չեն ցանկանում տեսնել ՆԱՏՕ-ի ներկայությունը երկրում: Հետեւաբար, Թուրքիայի համար այս երկրում ներկայություն ապահովելու խնդիրը բարդանում է, բայց դեռ հնարավոր է:
Հայտնի է, որ թալիբներին ակտիվորեն աջակցում է Անկարայի հետ լավ հարաբերությունների մեջ գտնվող Կատարը: Հետեւաբար, Թուրքիան կարող է դիմել Կատարի միջնորդությանը եւ կապ հաստատել թալիբների հետ»,- եզրափակեց Քոչարյանը:

Напряжение на армяно-азербайджанской границе в последние дни связано с последствиями второй арцахской войны. Афганский фактор еще не оказал своего воздействия на процессы в нашем регионе, что в будущем может произойти. Об этом в эфире передачи «TALK TIME» заявил востоковед Айк Кочарян.
«Происходящее сейчас в нашем регионе связано с другими факторами и имеет другой контекст. Вместе с тем процессы в Афганистане меняют ситуацию с точки зрения безопасности, в том числе с точки зрения возможного наплыва мигрантов, что может затронуть вопрос безопасности Закавказья, в том числе и Армении. Кроме того, процессы в Афганистане могут привести к всплеску воодушевления радикальных исламистов, которые могут активироваться и в нашем регионе.
Нужно учитывать также фактор ОДКБ, куда входят, в том числе страны Средней Азии, а также Армения, к которой скоро перейдет председательство в Организации»,- пояснил востоковед.   Что касается самих процессов в Афганистане, то это, по оценке Кочаряна, больше походит на внутреннюю революцию. «Если талибы смогут быстро взять в руки власть в стране и избежать массовых беспорядков, то все это можно будет назвать удачной попыткой внутренней революции в Афганистане и новом государстве.
Примерно с 2020 года, еще со времен президентства Трампа, у властей США с талибами уже были контакты, и с этой точки зрения решение Вашингтона уйти из Афганистана было принято не за 1-2 дня. Исходя из заявлений Байдена, можно сделать вывод о том, что США намерены сдерживать усиление России и Китая, и Афганистан с этой точки зрения является бременем, в первую очередь, с финансовой точки зрения. Думаю, была определенная договоренность и есть «красная линия», которую определили США.
Однако и для Вашингтона столь стремительные процессы стали сюрпризом»,- подчеркнул он. Эксперт заметил, что Турция, в свою очередь, стремится усилить контроль над коммуникациями и дорогами, и Афганистан в этом смысле является очень важной точкой. «Однако талибы не хотят видеть в стране присутствия НАТО. Поэтому задача по обеспечению присутствия в этой стране для Турции усложняется, но она все же возможна.
Известно, что талибов активно поддерживает Катар, который находится в хороших отношениях с Анкарой. Поэтому Турция может заручиться посредничеством Катара и наладить связь с талибами»,- заключил Кочарян.