Տարածաշրջանում թշնամանքի հաղթահարումը կարող է արտաքին քաղաքականության կարեւոր, առանցքային բաղադրիչ դառնալ: Այս մասին օգոստոսի 24-ին Ազգային ժողովում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ներկայացնելով կառավարության ծրագիրը:
Նրա խոսքով՝ թշնամանքի խորացումը սպառնալիք է տարածաշրջանի կայունության ու անվտանգության համար: Նա հիշեցրեց, որ իր կողմից ավելի վաղ արտահայտված այս միտքը կոշտ քննադատության էր ենթարկվել:
«Իսկ ի՞նչ են առաջարկում քննադատները տարածաշրջանում մեր այն հարաբերությունների հետկապված, որը հսկայական ենթատեքստ ունի եւ նույնիսկ թշնամանքի պոտենցիալ: Սա ոչ թե ինչ-որ բան մոռանալու, հրաժարվելու, եղբայրական կամ բարեկամական հարաբերություններ հաստատելու, այլ այն հարցին պատասխանելու մասին է, թե ինչ ենք անելու թշնամանքի մթնոլորտի հետ: Պետք է խորացնե՞նք այն: Մեր առջեւ խնդիր դնենք ոչնչացնե՞լ նրանց, ում թշնամի ենք համարում: Նրանք նույն խնդիրն են դնելու: Եւ նույնիսկ եթե նրանք արդեն դրել են այդ խնդիրը, մենք պատրա՞ստ ենք այս սպառնալիքի կառավարումը դարձնել մեր ամենօրյա աշխատանքի եւ օրակարգի մի մասը»,- նշեց Փաշինյանը՝ արդեն Զսանգեզուր եւ Սեւանի ափեր «վերադառնալու» Ադրբեջանի նախագահի որ հայտարարությունների ֆոնին:
Կառավարության ղեկավարը հավելեց, որ տարածաշրջանի մյուս երկրները միմյանց նկատմամբ թշնամանք չեն տածում՝ Իրանը, Թուրքիան, Ադրբեջանը, Վրաստանը միմյանց համարում են գործընկերներ եւ բարեկամ երկրներ: «Մենք բարեկամական հարաբերություններ ունենք Իրանի եւ Վրաստանի հետ, բայց այն, որ մենք թշնամության սուբյեկտներ եւ օբյեկտներ ենք, անխուսափելիորեն ազդում է տարածաշրջանի մեզ համար բարեկամ երկրների հետ մեր հարաբերությունների վրա: Սա տարածաշրջանային օրակարգի, բայց նաեւ մեր օրակարգի հարց է: Կառավարման եւ թշնամական մթնոլորտի հաղթահարման օրակարգը կարող է առանցքային դառնալ արտաքին քաղաքականության մեջ, համագործակցությունը կարող է հետաքրքրել նաեւ տարածաշրջանի այլ երկրներին: Այս ամենից օգուտ քաղելու համար պետք է դադարեցնել բոլոր բղավոցներն ու վիրավորանքները, պետք է խոսեն փաստերը, վերլուծությունները, ռացիոնալ դատողությունը: Սա ազգային անվտանգության խնդիր է, որի լուծումը չի կարող լինել միայն իշխանությունների օրակարգի մաս: Մեր արտաքին քաղաքական ջանքերն՝ ուղղված տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակմանը, եւ այլ դերակատարների կառուցողական մոտեցման ցուցադրումը կհանգեցնեն խաղաղ եւ փոխշահավետ համագործակցության մթնոլորտի ձեւավորմանը: Այս տեսանկյունից առանցքային է նոյեմբերի 9-ի եւ հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունների կետերի լիարժեք իրականացումը»,- եզրափակեց նա:

Преодоление вражды в регионе может стать важным, ключевым компонентом внешней политики. Об этом в Национальном Собрании 24 августа заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян, представляя программу Правительства.
По его словам, углубление вражды является угрозой для стабильности и безопасности региона. Он напомнил, что выраженное ранее им эта мысль подверглась жесткой критике.
«А что предлагают критики с теми нашими отношениями в регионе, в котором есть огромный контекст и даже потенциал вражды. Речь не идет о том, чтобы что-то забыть, отречься, формировать братские или дружественные отношения, а о том, чтобы ответить на вопрос: что мы будем делать с атмосферой вражды? Будем ее углублять? Поставим задачу уничтожать тех, кого считаем врагом? Ту же задачу поставят и они. И даже если они уже поставили такую же задачу, готовимся ли мы управление этой угрозы сделать частью нашей ежедневной работы и повестки?», - отметил Пашинян, на фоне новых заявлений президента Азербайджана о намерении на втором этапе «вернуться» уже в Зангезур и на побережье Севана.
Глава Правительства добавил, что другие страны в регионе не испытывают враждебного отношения друг к другу: Иран, Турция, Азербайджан, Грузия считают друг друга партнерами и дружественными странами. «С Ираном и Грузией у нас дружественные отношения, но то, что мы являемся субъектами и объектами вражды, неизбежно виляет на наши отношения и с дружественными нам странами региона. Это вопрос региональной повестки, но также и нашей повестки. Повестка управления и преодоления враждебной атмосферы может стать ключевой во внешней политике, сотрудничество может быть интересно также и другим странам региона. Чтобы добиться выгоды от всего этого, все крики и оскорбления должны прекратиться, должны говорить факты, анализ, рациональное суждение. Это вопрос национальной безопасности, решение которого не может быть частью повестки только власти. Наши внешнеполитические усилия, направленные на разблокировку региональных коммуникаций и демонстрация конструктивного подхода со стороны других акторов приведут к формированию атмосферы мирного и взаимовыгодного сотрудничества. С этой точки зрения ключевой является полная реализация пунктов трехстороннего заявления от 9 ноября и 11 января», - заключил он.