ՊՆ-ի կողմից Հայոց բանակի տոնը չշնորհավորելու վրա զարմացած չեմ, այս դեպքում գուցե անկեղծ են։ Այս մասին այսօր՝ հունվարի 29-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Ագնեսա Խամոյանը։
«ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մի այնպիսի շնորհավորանքի տեքստ էր գրել, կարծես՝ հասել էինք Բաքու։ Մի ամբողջ իշխանություն մասնակցում է Պաշտպանության նախարարի հարսանիքին եւ տապալում պետական միջոցառումը։ Իրականում կորոնավիրուսը չի պատճառը, որ հայոց բանակին նվիրված միջոցառումը չկայացավ, այլ ընդամենը փորձել են չբարկացնել Ալիեւին. նա ասում էր՝ չկա հայոց բանակ»,- նշեց պատգամավորը։
Անդրադառնալով հունվարի 27-ին եւ 28-ին «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորների՝ առաջնագիծ այցելելուն՝ Խամոյանն ասաց.
«Մենք Սյունիքի մարզում էր, մասնավորապես Մեղրիում, եղանք Ագարակի զորամասում, այնուհետեւ այցելեցինք նախիջեւանյան հատված։ Իսկապես հուզիչ էր, երբ առավոտյան մասնակցեցինք զորացրման արարողությանը, մի քանի ժամանց մասնակցեցինք մեկ այլ զորամասում երդման արարողությանը։ Ես հույս եմ փայփայում, որ այն իրավիճակը, որը տեսանք հենց այդ երկու զորամասերում, ամբողջական բանակի տրամադրություններն են, որովհետեւ շատ մարտական էին տրամադրված եւ՛ զինվորները, եւ՛ սպաները։ Ականատես լինելով նման զինվորների կեցվածքին, ավելի է ամրանում հույսը, որ մեր բանակն ուղղելու է իր խոցված մեջքը»։

Я не удивлена, что министерство обороны не поздравило с Днем Армянской армии, в данном случае они, возможно, искренни. Об этом заявила в беседе с журналистами 29 января депутат от блока «Армения» Агнеса Хамоян.
«А вот спикер парламента Армении Ален Симонян написал такой поздравительный текст, будто мы дошли до Баку. Вся власть принимает участие в свадебной церемонии министра обороны Армении, но при этом срывает государственное мероприятие. На самом деле причина отказа от проведения мероприятия, приуроченного ко Дню армии, отнюдь не в коронавирусе. Просто эти люди не пожелали разозлить Алиева. Он ведь сказал, что армянской армии нет», - заявила Хамоян.
Она также рассказала о посещении депутатов от блока «Армения» 27 и 28 января передовой. «Мы побывали в Сюнике, в частности, Мегри. Посетили воинскую часть Агарака, а затем – нахичеванский участок.
Было очень трогательно, когда утром мы приняли участие в церемонии демобилизации, а через несколько часов - в церемонии приведения к присяге уже в другой воинской части. Надеюсь, что ситуация, которую мы увидели в двух воинских частях, - это настроение всей армии, потому что и солдаты, и офицеры были настроены по-боевому. Видя поведение таких солдат, еще больше крепнет надежда на то, что наша армия все же выпрямит свою израненную спину».