Իրավապահների վարքագիծն ունի ավելի խորքային դրսևորում, որ սկսվում է օրենսդրից. այն հոդվածները, որոնցով քրեական հետապնդում են իրականացնում ընդդիմախոսների նկատմամբ, դրանց բավական մեծ մասը նոր են հայտվել Քրեական օրենսգրքում իշխող ուժի կողմից, և անմիջապես սկսվել է դրանց կիրառումն ու չարաշահումը, օրինակ՝ ծանր վիրավորանքի հոդվածը, բռնությանը աջակցելու հոդվածը և այլն: Այս մասին այսօր՝ մայիսի 14ին, Ֆրանսիայի հրապարակում Ֆրանսիայի հրապարակում մարդու իրավունքների խախտումների մասին քննարկման ընթացքում ասաց իրավապաշտպան, «Իրավական ուղի» ՀԿ համահիմնադիր Ռուբեն Մելիքյանը։
Մելիքյանի խոսքով սկսել են նաև կիրառվել հոդվածներ, որ չեն կիրառվել երբևէ․ «Դատավոր Բորիս Բախշյանի դեպքում ՀՀ պատմության մեջ առաջին անգամ դատավոր է կալանավորվում ակնհայտ ապօրինի կալանավորման համար այն դեպքում, երբ դատախազությունը, պարտավոր լինելով բողոքարկել ապօրինի կալանավորման որոշումը, չի բողոքարկել: Երրորդ կատոգորիայով երկակի ստանդարտներ են գործում. ընդդիմադիրների դեպքում հոդվածները կիրառվում են, իսկ իշխանամետների դեպքում՝ ոչ։ Այս գործելաճը սկսվեց ընդդիմադիր լրատրվամիջոցի վրա ձվերով հարձակման գործի կոծկմամբ»:
«Խնդիրը նաև այն է, որ այս բոլոր խայտառակ դրսևորումներին միջազգային հեղինակավոր կառույցները չեն արձագանքում կամ ծայրահեղ դեպքերում կիսաբերան ասում են՝ դե լավ էլի, չի կարելի: Սրա պատճառներից մեկն այն է, որ մեր իշխանությունները միջազգային գործընկերների հետ հարաբերություններում հաճախ «դաղալություններ» են անում. օրինակ նյութական շահագրգռության հոդվածը սխալ թարգմանությամբ է ուղարկվել Վենետիկի հանձնաժողով, որպեսզի ստացվի համաձայնություն»,- նշեց իրավապաշտպանը:

Поведение представителей правоохранительных органов имеет более глубинное проявление, которое начинается с исполнительного органа: большая часть статей, по которым преследуются оппоненты, введена недавно в Уголовный кодекс правящей силой, и сразу же началось их применение и злоупотребление, например, статья о нанесении тяжкого оскорбления, поощрении насилия и так далее. Об этом сегодня, 14 мая, в ходе обсуждения на тему нарушения прав человека на Площади Франции заявил соучредитель общественной организации «Правовой путь» Рубен Меликян.
По словам Меликяна, начали применяться также такие статьи, которые никогда не применялись. «В случае судьи Бориса Бахшяна впервые в истории Республики Армения явно незаконно арестовывается судья, при том, что прокуратура, будучи обязанной обжаловать решение о незаконном задержании, не обжаловала его. В третьей категории действуют двойные стандарты. В случае оппозиции статьи используются, а в случае провластных – нет. Эта практика началась с сокрытия атаки яйцами на оппозиционное СМИ», - отметил он.
«Проблема также заключается в том, что на все эти безобразные проявления авторитетные международные структуры не реагируют или в крайнем случае вяло говорят: «Ну перестаньте, так нельзя». Одна из причин этого заключается в том, что наши власти часто допускают «промахи» в отношениях с международными партнерами. Например, статья о материальной заинтересованности была отправлена ​​с неправильным переводом в Венецианскую комиссию для получения согласия», — отметил правозащитник.