Մայիսի 12-ից կամավոր ատեստավորման դիմումներն ընդվում են, որի վերջնաժամկետը հունիսի 7-ն է և այս պահին ունենք արդեն ավելի քան 2600 դիմում: Այս մասին այսօր՝ հունիսի 2-ին, կառավարության նիստում նշեց ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը:
Հայտարարելով, թե շատ է շահարկվել, թե արդյո՞ք 400 հազար դրամ աշխատավարձ ստանալն իրատեսական է՝ փոխնախարարը տեղեկացրեց, որ այս ամիս արդեն բարձրացված վարձատրությունը ստացող 475 ուսուցիչների շրջանում կան ուսուցիչներ, որոնց ընդհանուր վարձատրությունը կազմում է 450 հազար դրամ:
Փոխնախարարը հստակեցրեց, որ աշխատավարձի այդ թիվն առանց հարկային պահումների է:
«400 հազար դրամ ստացող ունենք երկու տասնյակից ավելի ուսուցիչներ, որոնք արդեն իրենց աշխատանքի արդյունքում վաստակել են այս վարձատրության չափը»,-հավելեց Ժաննա Անդրեասյանը:
Նա բացատրեց, որ նախորդ ամիս ուսուցչի աշխատավարձի դրույքաչափը 50% ավելացնելուց հետո այն կազմել է 174 հազար դրամ, իսկ ներկայում ուսուսիչը հնարավորություն ունի 275 հազար դրամի չափով հավելաճ ապահովել, որը կկազմի 450 հազար դրամ:
Անդրեասյանի խոսքով՝  կա կամավոր ատեստավորման և տարակարգի հավելավճար, իսկ 475 ուսուցչից 130-ն ունեն նաև տարակարգի հավելավճար:
Փոխնախարարի խոսքով, նախքան ատեստավորումն ու տարակարգի տրամադրումը, այն ուսուցիչները, որ հիմա կարող են ստանալ 450 հազար դրամ աշխատավարձ, ստանում էին 117 հազար դրամ աշխտավարձ:

Заявки по части добровольной аттестации учителей принимаются с 12 мая, окончательный срок их приема - 7 июня. На данный момент у нас уже свыше 2600 заявок. Об этом заявила на заседании правительства 2 июня заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян.
На вопрос, реальна ли зарплата в 400 000 драмов, Андреасян ответила, что среди 475 учителей, которым в этом месяце уже повысили заработную плату, есть те, общая зарплата которых составляет 450 000 драмов.
Замминистра уточнила, что эта сумма без налоговых вычетов. «У нас более двух десятков учителей, которые получают 400 000 драмов», - сказала она.
Андреасян пояснила, что в прошлом месяце, после повышения ставки заработной платы учителя на 50%, она составила 174 000 драмов, а теперь у педагога есть возможность обеспечить себя еще и доплатой в размере 275 000 драмов, что составит 450 тысяч драмов.