Հայաստանի իշխանությունները Հայաստանում ռուսական դպրոցի բացումը հնարավոր են համարում:
«Հայաստանում ռուսական դպրոցի բացումը կարող է քննարկվել, դա հնարավոր է, բայց այդպիսի որոշում դեռ չկա»,- ասաց ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանը՝ կոչ անելով դավադրություններ չփնտրել այդ թեմայում։
NEWS.am-ի կողմից ավելի վաղ ներկայացված ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարության տվյալների համաձայն՝ ռուսաց լեզուն ուսումնասիրվում է Հայաստանի բոլոր հանրակրթական հաստատություններում։ Ռուսերենով խորացված ուսուցում իրականացվում է 63 դպրոցներում, որից 33-ը Երեւանում, 30-ը՝ մարզերում։ 45 պետական հանրակրթական դպրոցներում գործում են ռուսերենի ուսուցման դասարաններ։ Հայաստանում ուսուցման լեզուն հայերենն է, ռուսերենը դասավանդվում է 2-րդ դասարանից, իսկ այլ օտար լեզուներ՝ 3-րդ դասարանից։
Նախարարը պարզաբանեց, որ տարբերություն կա ռուսական դպրոցի, որը գործում է ռուսական կրթական ծրագրով, եւ ներկայումս Հայաստանում գործող ռուսերենով, բայց՝ հայկական կրթական ծրագրով ուսուցմամբ դասարանների միջեւ:
«Որեւէ խնդիր չկա, անհրաժեշտության դեպքում վերջին իրադարձությունների ֆոնին մենք կարող ենք ավելացնել այդ դասարանների թիվը, մենք պատրաստ ենք նաեւ դիտարկել Ռուսաստանից ռուսաց լեզվի մասսայականացմանն աջակցելու հնարավորությունը»,- պարզաբանեց նա։
Ավելի վաղ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը «հետաքրքրություն էր հայտնել, որպեսզի ռուսաց լեզուն մշտական աջակցություն ստանա բարեկամ կառավարության կողմից (ՀՀ)»։
Դումանյանը կոչ արեց ռուսերենը չհակադրել անգլերենին կամ հակառակը՝ օտար լեզուները հակադրել հայերենին: «Որքան շատ լեզու գիտենք, այնքան ավելի լավ»,- վստահություն հայտնեց նախարարը։
Նա հայտարարեց Վրաստանի սահմանամերձ դպրոցներում վրացերենի ուսուցում կազմակերպելու պլանների մասին՝ միեւնույն ժամանակ մատնանշելով ուսուցիչների պակասի խնդիրն ամբողջ Հայաստանում։

Власти Армении считают возможным открытие русской школы в Армении.
«Открытие русской школы в Армении может быть рассмотрено, это возможно, но такого решения пока нет», – заявил министр образования, науки, культуры и спорта Армении Ваграм Думанян, призвав не искать в этой теме заговоров.
По представленным ранее Новости Армении - NEWS.am данным Министерства образования, науки, культуры и спорта Армении, русский язык изучается во всех общеобразовательных учебных заведениях Армении. Углубленное обучение на русском языке осуществляется в 63 школах, из них 33 в Ереване и 30 в областях. В 45 государственных общеобразовательных школах имеются классы с обучением на русском языке. Язык обучения в Армении армянский, со 2-го класса преподается русский язык, с 3-го класса – другие иностранные языки.
Министр пояснил, что есть разница между русской школой, которая функционирует по российской образовательной программе, и между действующими ныне в Армении классами с обучением на русском языке, но по армянской образовательной программе.
«Никакой проблемы нет, при необходимости на фоне последних событий можем увеличить количество этих классов, готовы также рассмотреть возможности поддержки популяризации русского языка со стороны России», – пояснил он.
Ранее глава МИД России Сергей Лавров выразил «заинтересованность в том, чтобы русский язык получал постоянную поддержку дружественного правительства (Армении – ред.)».
Думанян призвал не противопоставлять русский язык английскому или наоборот, или противопоставлять иностранные языки армянскому языку.
«Чем больше языков мы знаем, тем лучше», – уверен министр.
Он сообщил о планах организовать обучение грузинского языка в школах, близких к грузинской границе, параллельно указав на проблему дефицита учителей по всей Армении.