Հայաստանում կամ Թուրքիայում բանագնացնեևրի հանդիպումները չկազմակերպելով հայկական կողմը ցանկանում է իրեն ապահովագրել ֆորս մաժորներից եւ խոչընդոտներից` մինչեւ լիակատար վստահության հասնելը: Այս  մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց թուրքագետ Անդրանիկ Իսպիրյանը`անդրադառնալով երկու երկրների միջեւ բանակցությունները Հայաստանում կամ Թուրքիայում չկազմակերպելուն:
«Մենք տեսնում ենք, որ տարածաշրջանում այս վերջին շրջանում ակտիվ խաղացողները բավականին ակտիվ են իրենց հայտարարությունների մեջ, նույն Ռուսաստանի գործոնը, նույն Արեւմուտքի գործոնը, նույն  Իրանի գործոնը, սակայն այս պարագայում պետք է հաշվի առնենք, որ երկու երկրների  միջեւ է գնում բանակցությունների կարգավորման գործընթացը, երրորդ կողմերն ուղղակի միջնորդներ են, որոնք օգնում են այդ բանակցությունները հարթ գնան: Վարչապետը բանակցությունների ընթացքի մասին տեղեկացրել է թե Ռուսաստանի ղեկավարին, թե Արեւմուտքի երկրներին, մենք կարող ենք ենթադրել, որ նրանք չեն թույլատրում անցկացնել բանակցությունները երկու երկրներում, սակայն կարծում եմ կողմերը փորձում են հասնել լիակատար վստահության նոր հանդիպումներն անցկացնել երկու երկրներում, չի կարող հավերժ երրորդ երկրներում տեղի ունենան այդ հանդիպումները»,-ասաց նա:
Անդրադանալով թուրքական լրատվամիջոցների այն տեղեկություններին,թե սեպտեմբերին Կարս քաղաքում է տեղի ունենալու հանդիպում, թուրքագետը չբացառեց. «Դատելով թուրքական մամուլի վստահ գրելաոճից հայկական կողմը կարծես դրական է արձագանքել, Կարսի բնակչությունը բավական լոյալ է Հայաստանին, իրենք էլ են ցանկանում, որ սահմանը բացվի, ճիշտ է հայկական կողմը դեռ չի պատասխանել, բայց փորձն ինչպես ցույց է տալիս թուրքական անանուն աղբյուրները միշտ ճիշտ են դուրս գալիս»:
Անդրանիկ Իսպիրյանի խոսքով` հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների պատճառով է պայմանավորված հայ-թուրքական հարաբերությունների չկարգավորված լինելը եւ այդ մասին է փաստում Թուրքիայի արտգործնախարարի հայտարարությունը:
«Մենք պետք է ի գիտություն ընդունենք, որ Թուրքիան քայլերը կախ է գցում սպասելով Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների մեջ զարգացումների, առաջընթացի»,-ասաց նա:
Անդրադառնալով այն հայտարարությանը, թե Հայաստանի եւ Թուրքիայի սահմանը կբացվի երրորդ երկրների քաղաքացիների համար, թուրքագետը նշեց, որ դա բավական տարօրինակ հայտարարություն էր. «Մեր տարածաշրջանում երրորդ երկրներ ասվածն ում է վերաբերում` վրացիներն ունեն ուղիղ սահման թուրքերի հետ, Իրանն ունի ուղիղ սահման, Ռուսաստանը տարածաշրջանում չկա, մնում է Ադրբեջանը: Եւ մենք տեսանք, որ վարչապետը կոչ արեց, որ ադրբեջանցիները կարող են գալ, օգտագործել Հայաստանի սահմանը, մի սահմանագծից մյուս հատված գնալու համար եւ այս պարագայում սա ամենահարմարը ադրբեջանցիների համար է: Գուցե կլինեն առարկություններ, որ ոչ միայն ադրբեջանցիների համար այլ նաեւ տուրիստների համար է, սակայն սա քիչ իրատեսական է: Ամեն դեպքում սա Հայաստանի շահերից բխող որոշում չէր»:

Не организуя встречи спецпосланников в Армении или Турции, армянская сторона хочет застраховать себя от форс-мажоров и препятствий, до достижения уровня полноценного доверия. Об этом заявил в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am тюрколог Андраник Испирян, говоря о причинах отказа от организации переговоров между двумя странами в Армении или Турции.
«Мы видим, что активные игроки, действующие в регионе в последнее время, достаточно активны в своих заявлениях, тот же фактор России, тот же фактор Запада, тот же фактор Ирана, но в данном случае мы должны учесть, что процесс урегулирования переговоров идет между двумя странами, третьи стороны являются просто посредниками, которые помогают тому, чтобы переговоры протекали гладко. О ходе переговоров премьер-министр проинформировал как лидера России, так и страны Запада, и можно предположить, что именно они не позволяют вести переговоры в обеих странах. Однако, думаю, что стороны пытаются добиться полноценной доверенности и организовать новые встречи в двух странах, эти встречи не могут вечно проходить в третьих государствах», - заявил Испирян.
Комментируя же информацию турецких СМИ о том, что сентябрьская встреча состоится в городе Карс, тюрколог не исключил этого. «Судя по уверенному стилю письма турецкой прессы, армянская сторона, похоже, на все это отреагировала положительно, население Карса достаточно лояльно относится к Армении, они также хотят, чтобы граница открылась. Правда, армянская сторона еще не ответила, но, как показывает опыт, анонимные турецкие источники всегда бывают правы», - отметил эксперт.
По словам Испиряна, причиной неурегулированности армяно-турецких отношений являются армяно-азербайджанские отношения, что подтверждается и заявлением главы МИД Турции. «Мы должны принять к сведению, что Турция медлит, ожидая развития и прогресса в армяно-азербайджанских отношениях», - сказал он.
Касаясь заявления о том, что граница между Арменией и Турцией будет открыта для граждан третьих стран, тюрколог отметил, что это довольно странное заявление. «Кого касается заявление о третьих странах в нашем регионе? У грузин имеется прямая граница с турками, у Ирана - прямая граница, России нет в регионе, остается только Азербайджан. И мы слышали, как премьер-министр заявил, что азербайджанцы могут приехать, использовать границу Армении, для перехода от одной границы к другой, и в данном случае это наиболее удобный вариант для азербайджанцев. Могут быть возражения, что это не только для азербайджанцев, но и для туристов, однако это менее реально. В любом случае это решение не исходило из интересов Армении», - заключил Испирян.