Մինչեւ տարեվերջ Երեւանում կլինեն լրացուցիչ 8,5 մետրանոց ավտոբուսներ՝ 165 միավորի չափով եւ 30 տրոլեյբուս։ Այս մասին հոկտեմբերի 18-ին Երեւանի ավագանու նիստում ասաց քաղաքապետարանի տրանսպորտի վարչության պետի պաշտոնակատար Հայկ Սարգսյանը։
«Մինչեւ հաջորդ տարվա առաջին եռամսյակի ավարտը քաղաքում կգործի 87 տասներկումետրանոց ավտոբուս։ Այս ավտոբուսները 90 տոկոսով կհամալրեն տրանսպորտային ցանցը»,-ասաց նա։
Սարգսյանը նաեւ մատնանշել է ավտոբուսների սպասարկման հետ կապված խնդիրները։
«Հիմա պահեստամասերը Երեւանում են, բայց մաքսատանը խնդիրներ կան։ Հուսով եմ՝ այս խնդիրները շուտով կլուծվեն, եւ կշահագործվեն այն ավտոբուսները, որոնք ներկայումս չեն գործում»,-հավելեց պաշտոնյան։
Փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը վստահեցրեց, որ մինչեւ հաջորդ տարվա առաջին եռամսյակի վերջ տրանսպորտային խնդրի ոլորտում լարվածությունը զգալիորեն կթուլանա։

До конца года в Ереване будут дополнительные 8,5-метровых автобусов в количестве 165 единиц и 30 троллейбусов. Об этом на заседании Совета старейшин Еревана 18 октября заявил исполняющий обязанности начальника управления транспорта мэрии Айк Саркисян.
«До конца первого квартала следующего года в городе будут 87 двенадцатиметровых автобусов. Эти автобусы на 90% пополнят транспортную сеть», – отметил он.
Саркисян указал также на проблемы с техническим обслуживанием автобусов.
«Сейчас запчасти находятся в Ереване, но возникли проблемы в таможне. Надеюсь, эти проблемы скоро решатся и автобусы, которые сейчас не эксплуатируются, будут задействованы», – добавил чиновник.
Вице-мэр Тигран Авинян заверил, что к концу конца первого квартала следующего года напряженность в сфере транспортной проблемы существенно ослабнет.
Отмечается, что система карточной оплаты за проезд будет распространяться также на метро и наземный общественный транспорт. К системе может присоединиться также междугородний транспорт. На внедрение системы потребуется целый год.