Ocean Research Project խմբի հետազոտողները Ատլանտյան օվկիանոսի մեջտեղում պատահաբար բախվել են լքված Swan 48 զբոսանավին: Նրանք նկատել են, որ նավի առագաստը իջեցված է, շարժիչը չի աշխատում, իսկ նավի վրա մարդ չկա։
Անհանգստանալով, որ ինչ-որ մեկը կարող է վիրավորվել, նավաստիները որոշել են ստուգել նավը եւ տեսնել, արդյո՞ք ամեն ինչ կարգին է։ Զբոսանավն ամբողջությամբ դատարկ է եղել։ Ավելի ուշ նավաստիներից մեկն ասել է, որ ամենից շատ վախենում էր նավի վրա դիակներ գտնելուց։
Անձնակազմը որոշել է նավը քարշ տալ եւ հասցնել Բերմուդյան կղզիներ, որը գտնվում է ավելի քան 1000 կիլոմետր հեռավորության վրա։ 47 օր հետո նրանք սպառել են վառելիքը, սակայն անցնող բեռնատար նավին համոզել են կանգնել եւ լիցքավորել։
Անձնակազմը շարունակել է քաշել նավը, սակայն նրանք ի վերջո ստիպված եղան կտրել քարշակը, երբ այն փաթաթվել է ղեկի շուրջը՝ կոտրվելու վտանգ առաջացնելով:
Պարզվել է, որ զբոսանավը պատկանում է Իռլանդական թագավորական զբոսանավերի ակումբի նավապետ Ալան ՄաքԳեթիգանին։ Երկու ամիս առաջ Բերմուդյան կղզիների մերձակայքում նավի խորտակման ժամանակ նրան եւ իր անձնակազմի անդամներին փրկել էր հունական բեռնանավը։

Исследователи из команды Ocean Research Project случайно наткнулись на заброшенную яхту Swan 48 посреди Атлантического океана. Они заметили, что парус судна опущен, мотор не работает, а на борту никого нет.
Обеспокоенные тем, что кто-то может пострадать, моряки решили проверить корабль и узнать, все ли в порядке. Яхта оказалось абсолютно пустой. Позже один из моряков рассказал, что больше всего боялся найти на судне трупы.
Экипаж принял решение взять лодку на буксир и доставить ее на Бермудские острова, находящиеся за 1000 с лишним километров. Спустя 47 дней у них закончилось топливо, но они убедили проходящее грузовое судно остановиться и заправить их.
Команда продолжала тянуть лодку, но в конце концов им пришлось перерезать буксировочный трос после того, как он намотался на руль управления и угрожал оборвать его.
Выяснилось, что яхта принадлежала шкиперу Алану МакГеттигану из Королевского ирландского яхт-клуба. За два месяца до этого во время кораблекрушения возле Бермудских островов его вместе с товарищами по команде спасло греческое грузовое судно.