Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանը Մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնում Թագուհի Թովմասյանին անվստահություն հայտնելու գործընթաց է նախաձեռնել։
«Ամենայն հավանականությամբ, առաջիկայում այդ հարցը խմբակցությունում կդառնա քննարկման առարկա: Թագուհի Թովմասյանը, ամենայն հավանականությամբ, տեղյակ լինելով այդ մասին, սարքեց այս «շոուն», բացի այդ մարդկանց էլ ուզում էր ցույց տալ, թե ինչ ելույթներ է ունենում»- ամբիոնից հայտարարեց Աղազարյանը:
Հիշեցնենք, որ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանն այսօր՝ ապրիլի 20-ին, Ազգային ժողովում իր ելույթի ժամանակ հայտարարեց, որ քաղաքական ակցիա է անում եւ չի իջնելու ամբիոնից։
«Չեմ իջնելու ամբիոնից, թույլ չեմ տալու, որ երկրի թիվ մեկ ամբիոնից կրկին ստեր հնչեցնեք, կասկածի տակ դնեք Արցախի հայկական լինելը եւ հայ ժողովրդի պատմությունը։ Բավական է , սթափվեք եւ հասկացեք ձեր պատասխանատվության աստիճանը։ Սոթքում կրակում են, դուք այստեղ խոսում եք ձեռքբերումներից։ Եկել, ի՞նչ՝ բյուջեի կատարողական եք քննարկում։ Դուք բարոյականությունից եք խոսում, բայց ի՞նչ բարոյականության դասեր եք տալիս»,- ասաց Թովմասյանը։
Դրանից հետո Ալեն Սիմոնյանի հրահանգով նիստն ընդմիջվեց եւ ընդդիմադիր պատգամավորները բռնի ուժով դուրս բերվեցին։
Նիստի վերսկսումից հետո Ալեն Սիմոնյանը հայտարարեց, որ ընդդիմադիր 10 պատգամավորներ ստացել են նկատողություն եւ մինչեւ օրվա ավարտ չեն կարողանա վերադառնալ նիստերի դահլիճ։
«Թագուհի Թովմասյանը, Գեղամ Մանուկյանը, Գառնիկ Դանիելյանը, Աննա Մկրտչյանը, Հայկ Մամիջանյանը, Աննա Գրիգորյանը, Տիգրան Աբրահամյանը, Տարոն Մարգարյանը, Արթուր Սարգսյանը, Անդրանիկ Թեւանյանը հեռացվում են մինչեւ տվյալ օրվա ավարտը կայանալիք նիստերից՝ զրկվելով այդ ընթացքում դահլիճում ներկա լինելու իրավունքից»,- նիստի վերսկսումից հետո հայտարարեց Ալեն Սիմոնյանը։

Депутат от правящей в Армении партии «Гражданский договор» Овик Агазарян инициировал процесс выражения недоверия оппозиционному депутату, главе постоянной парламентской Комиссии по правам человека и общественным вопросам Тагуи Товмасян.
«Скорее всего, этот вопрос в ближайшее время станет предметом обсуждения во фракции. Тагуи Товмасян, скорее всего, зная об этом, устроила это «шоу». Кроме того, она хотела показать людям, какую речь она произнесла», – на внеочередном заседании парламента Армении заявил Агазарян.
Напомним, что 20 апреля на внеочередном заседании Национального Собрания Армении 20 апреля возникла напряженная ситуация, переросшая в массовую потасовку с участием депутатов и силовиков.
Независимый оппозиционный депутат, глава постоянной парламентской Комиссии по правам человека и общественным вопросам Тагуи Товмасян, выступая с трибуны, заявила о проведении политической акции и отказалась покинуть трибуну парламента. Спикер парламента Ален Симонян в ответ вызвал в зал заседаний силовиков. Товмасян призвала оппозиционеров присоединиться к акции. Ее призыв частично был услышан. Некоторые депутаты также подошли к трибуне.
Позже Симонян заявил, что 10 депутатов получили выговоры и до конца дня не смогут вернуться в зал заседания.