Նոյեմբերի 9-ից սկսած Ադրբեջանը պարբերաբար խախտում է իր ստանձնած պարտավորությունները, դիմում է տարբեր սադրանքների եւ մնում անպատիժ. Նրա բոլոր լկտի քայլերն արժանանում են Ռուսաստանի լուռ համաձայնությանը: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում նշեց ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վիգեն Խաչատրյանը՝ անդրադառնալով նրան, որ Ադրբեջանը նախօրեին անցակետ է տեղադրել Հակարի կամրջի վրա:
Հարցին, թե ով պետք է Ադրբեջանին պատժի, նա պատասխանեց. «Նրանք, որոնք ստանձնել են երաշխավորել, ով այնտեղ ռազմական ուժով ներկա է՝ Ռուսաստանը: Ես տեսնում եմ, որ ՌԴ-ն կամ չի կարողանում, կամ չի ցանկանում սանձել Ադրբեջանին: Նրանք շատ լավ են հասկանում, որ այս պահին Հայաստանը բավարար ռազմական կարողություններ չունի ուժային ճանապարհով կանխել այդ սադրանքները եւ օգտվում են դրանից»:
Անդրադառնալով ստեղծված իրավիճակում ելքերին, Վիգեն Խաչատրյանն ասաց. «Ես լուծումը տեսնում եմ նրանում, որ մենք պետք է քայլ առ քայլ մեր ռազմական հավասարակշռությունը Ադրբեջանի հետ վերականգնելու ուղղությամբ աշխատենք, որովհետեւ վերջին հաշվով դա է դեր կատարելու: Ինչպես նաեւ չապավինել ՌԴ ուժերին, ստեղծել համապատասխան միջազգային  քաղաքական ճնշումներ Ադրբեջանի նկատմամբ:
Մենք պետք է նախ մեզ ապավինենք, պետք է ճիշտ հաշվարկենք մեր կարողությունները, ելնելով այդ կարողություններից դիմել համապատասխան քայլերի: Պետք է համագործակցությունը, այն միջազգային հանրության հետ, որը ի զորու է քաղաքական ճնշում գործադրել, խորացել: Դա կարող է եւ արդյունք չտալ, բայց դա այլընտրանք է»:
Հարցին, թե ի՞նչ է անում Հայաստանն Արցախի համար, ՔՊ-ական պատգամավորը պատասխանեց. «Երեք ճանապարհ կա. առաջինը ներքին կարողությունների ուժեղացումն է, որը այս պառակտված, ցաքուցրիվ վիճակում դժվար է ապահովել: Շատերի համար այս խնդիրը առիթ է իշխանությունը զավթելու համար, մի մասի համար դա առիթ է հաճոյանալու համար մի պետության, որը տեսնում ենք՝ ինչի է հանգեցնում: Ներքին կարողությունների հզորացման մեջ մտնում է նաեւ բանակի հզորացումը:
Երկրորդ ուղղությունը ռազմական ճանապարհով հարցի լուծումն է, բայց մենք չունենք դրա կարողությունը: Երրորդը միջազգային հանրության հետ համագործակցությունն է՝ ապահովելու համար անհրաժեշտ քաղաքական ճնշում Ադրբեջանի վրա, որը մեր ցանկացած ծավալով չունենք, որովհետեւ միջազգային հանրություն էլ իր շահերն ունի Ադրբեջանի հետ: Այնպես չէ, որ մեր դարդով են ապրում: Ինչ-որ սահմաններ կան, որ չեն անցնում:
Այստեղ մենք արդյունք չենք գրանցել, բայց հաջողություններ ֆիքսել ենք: Հաագայի միջազգային դատարանի վճիռը կա, եւ Ադրբեջանը հանդես է գալիս այդ վճիռն արհամարհող պետություն: Դա անհետեւանք չի կարող մնալ: ՄԱԿ-ի ԱԽ-ում երկու անգամ հարցը քննարկվել է Լաչինի միջանցքի փակման եւ Ադրբեջանի ագրեսիայի հետ կապված: Մենք այդ ուղղությամբ շարունակելու ենք աշխատել»:
Դիտարկմանը, որ Նիկոլ Փաշինյանը խոսում է Արցախն Ադրբեջանի կազմում տեսնելու մասին, Վիգեն Խաչատրյանն ասաց. «Նիկոլ Փաշինյանը չի ասել, որ Արցախը չի կարող մնալ հայկական: Ընդհակառակը, ասվում է, որ ամեն ինչ ենք անելու, որ Արցախը մնա հայկական: Բայց մենք չենք ուզում այդ հարցադրումը ներկայացնենք աշխարհին որպես հողային պահանջ Ադրբեջանից: Մենք դա ներկայացնում ենք որպես մարդկային իրավունքների պահանջ, որն ընկալելի է: Հայաստանի քաղաքականությունն ուղղված է կանխելու Արցախի հայաթափումը:
Ի՞նչ է ասում մեր այսպես կոչված, ռազմավարական դաշնակից Ռուսաստանը: Լավրովը վերջերս ասաց՝ թույլ տալ արցախցիներին իրենց գյուղերում, քաղաքներում հայերեն խոսել: Պուտինն էլ վաղուց ասել է, որ Արցախը Ադրբեջան է:
Մենք ասում ենք, որ Արցախցիների իրավունքների երաշխավորման միջազգային մեխանիզմներ պետք է լինեն: Մենք ասում ենք այդ երկխոսությունը պետք է կայանա միջազգային ուժերի ներկայացուցիչների հետ համատեղ»:

Начиная с 9 ноября, Азербайджан периодически нарушает взятые на себя обязательства, прибегает к различным провокациям и остается безнаказанным. И все эти наглые действия удостаиваются молчаливого одобрения России. Об этом заявил в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am депутат от правящей партии «Гражданский договор» Виген Хачатрян, говоря об установлении азербайджанцами КПП на мосту Хакари.
На вопрос, кто должен наказать Азербайджан, Хачатрян ответил: «Те, которые взяли на себя функции по части гарантий, кто присутствует там с военной силой - Россия. А РФ либо не может, либо не хочет обуздать Азербайджан. Они прекрасно понимают, что на данный момент у Армении нет достаточных военных возможностей, чтобы предотвратить эти провокации силой, и пользуются моментом».
Что касается выхода из сложившейся ситуации, то депутат отметил: «Я вижу решение в том, что мы должны шаг за шагом работать над восстановлением нашего военного баланса с Азербайджаном, потому что в конечном итоге это сыграет свою роль. А также не надо полагаться на российские силы, необходимо создать соответствующее международное политическое давление на Азербайджан.
Мы должны, в первую очередь, полагаться на себя, должны правильно рассчитать свои способности, и, исходя из этих способностей, предпринять соответствующие шаги. Необходимо сотрудничество с международным сообществом, способным оказывать политическое давление. Это может и не дать результатов, но это альтернатива».
На вопрос, а что делает Армения для Арцаха, депутат ответил: «Есть три пути. Первое - укрепление внутреннего потенциала, которого трудно достичь в этом раздробленном, фрагментированном состоянии. Укрепление внутреннего потенциала включает в себя и укрепление армии.
Второе - решение вопроса военным путем, но у нас нет для этого возможности. Третье - сотрудничество с международным сообществом для обеспечения необходимого политического давления на Азербайджан, чего у нас нет в необходимой мере, потому что международное сообщество также имеет свои интересы в отношении Азербайджана. Они не живут нашей болью. Есть границы, которые они просто не переходят.
Здесь мы не зафиксировали результатов, но при этом зафиксировали определенные успехи. Есть решение Гаагского международного суда, и Азербайджан выступает как государство, игнорирующее данный вердикт. Это не может остаться без последствий. В Совете безопасности ООН вопрос обсудили два раза, в связи с закрытием Лачинского коридора и агрессией Азербайджана. Мы продолжим работать в этом направлении».
На замечание о том, что премьер-министр Армении Никол Пашинян говорит о видении Арцаха в составе Азербайджана, провластный депутат сказал: «Никол Пашинян не говорил, что Арцах не может быть армянским. Наоборот, говорится следующее: мы сделаем все, чтобы Арцах оставался армянским. Но мы не хотим представлять этот вопрос миру как земельные претензии Азербайджану. Мы представляем это как требование прав человека, что воспринимаемо. Политика Армении направлена на предотвращение освобождения Арцаха от армян.
Что говорит наш так называемый стратегический союзник - Россия? Недавно Лавров заявил, что надо разрешить арцахцам в своих селах и городах говорить по-армянски. А Путин еще давно сказал, что Арцах - это Азербайджан.
Мы говорим, что должны быть международные механизмы, гарантирующие права граждан Арцаха. Мы говорим, что диалог должен вестись совместно с представителями международных сил».