Չնայած նրան, որ ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը նախկին նախարար է, բժշկական ծառայության փոխգնդապետ է, սակայն նրան կտեղափոխեն Նուբարաշեն ՔԿՀ: Այս մասին այսօր՝ հունիսի 16-ին, դատարանի բակում՝ լրագրողների հետ զրույցում ասաց Աշոտյանի փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանը:
Նշենք, որ քիչ առաջ դատարանը Աշոտյանին 2 ամսով կալանավորելու մասին որոշում է կայացրել:
«Ես չեմ զարմանա, որ նա պահվի սովորական քրեական հանցագործների հետ, որովհետեւ սա վրեժխնդրություն է: Այս ամենի հեղինակը հայրենավաճառ Նիկոլ Փաշինյանն է»,- ասաց փաստաբանը:
Նա ասաց, որ Աշոտյանի դեմ ցուցմունք տվող անձ չկա:
Աթանեսյանը նշեց, որ դատարանի որոշման դեմ բողոք կներկայացվի:
Անդրադառնալով ՔԿ-ի կողմից տարածած ձայնագրությանը, Աթանեսյանն ասաց. «Այդ անձինք չեն ձերբակալվել: Դա գինովցած երկու հոգու խոսակցություն էր: Իսկ հնարավո՞ր է, որ մեկը մյուսին խաբում են, դա ստուգե՞լ եք, առերեսվե՞լ է Աշոտյանի հետ, ի վերջո այդ խոսակցությունից երեւում է, որ իրենց են ուզում Աշոտյանին ճնշել: 4 տարի այս գործը քննվել է, եթե կրիմինալի նշույլներ լիներ, ապա թե՛ ԱԱԾ-ն, թե՛ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն ժամանակին կկալանավորեին: Այդ գործը հասել էր նրան, որ պետք է կարճվեր Հակակոռուպցիոն կոմիտեում: Բայց պարոն Քյարամյանը այստեղ հանցակազմ տեսավ»:
Հիշեցնենք, որ Աշոտյանին իրավապահները ձերբակալել են երեկ՝ հունիսի 15-ին: Նրան առաջադրված մեղադրանքը լրացվել է: Նա մեղադրվում է վատնման կազմակերպման եւ խափանման միջոցի պայմանները խախտելու մեջ: Ըստ ՔԿ-ի՝ դա արտահայտվել է նրանով, որ Աշոտյանը փորձել է վկաների եւ մեղադրյալների հետ հարցաքննության ուղարկել իր կողմից ընտրված փաստաբաններին, որպեսզի տեղեկանա հարցաքննությունների բովանդակությանը:
Նշենք, որ քրեական գործն առնչվում է «Երեւանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարան» (ԵՊԲՀ) հիմնադրամի նախկին ռեկտոր Միքայել Նարիմանյանին:

Несмотря на то, что вице-председатель РПА Армен Ашотян является бывшим министром и подполковником медицинской службы, его переведут в УИУ «Нубарашен». Об этом заявил в беседе с журналистами адвокат вице-председателя РПА Тигран Атанесян.
Отметим, что суд принял решение о двухмесячном аресте Ашотяна.
«Не удивлюсь, если его будут держать с обычными уголовными преступниками, поскольку это месть. Автором всего этого является продавец Родины - Никол Пашинян», - заявил Атанесян.
По его словам, никто не дал показаний против Ашотяна. Адвокат также добавил, что решение суда будет обжаловано.
Касаясь записи, распространенной СК Армении, защитник сказал: «Эти лица не задержаны. Это был разговор двух пьяных людей. А может один обманывает другого? Вы все проверили? В конце концов, из этого разговора видно, что именно они хотят надавить на Ашотяна. Это дело рассматривалось 4 года, при наличии признаков криминала его бы вовремя арестовали и СНБ, и Антикоррупционный суд. Дошло до того, что это дело должно было быть прекращено Антикоррупционном судом. Но господин Кярамян увидел здесь состав преступления».
Напомним, что Ашотян 15 июня был задержан правоохранителями. Обвинение против него дополнено. Его обвиняют в организации растраты и нарушении условий меры пресечения.
В конце 2022 года против экс-министра образования и науки Армена Ашотяна и экс-ректора Ереванского государственного медицинского университета им. Гераци Микаела Нариманяна было возбуждено уголовное дело по обвинению в хищении имущества, принадлежащего вузу, на сумму почти $100 тыс. Им инкриминируют приобретение по завышенным ценам коттеджей гостиничного комплекса «Цовасар».