Այսօր՝ հուլիսի 29-ին, Արցախի ԿԽՄԿ ներկայացուցչության մոտ հանրահավաք է տեղի ունեցել ադրբեջանցիների կողմից առևանգված Արցախի 68-ամյա քաղաքացուն հետ վերադարձնելու պահանջով։
Հանրահավաքի ընթացքում ելույթ է ունեցել նաև Արցախի պետնախարար Գուրգեն Ներսիսյանը․
«Արձանագրեք, որ Արցախի ժողովրդի անվտանգությունը որէ մեկը, այդ թվում՝ նաև ձեր նման կառույցը ի վիճակի չէ երաշխավորել։ Հասկանում եմ՝ ձեր ձեռքից մեր քաղաքացուն տարել են, դուք անօգնական եք և ի վիճակի չեք եղել ապահովել, բայց մնացածի մասին պարտավոր եք հոգ տանել»,- ասել է նա։
ԿԽՄԿ գրասենյակի դիմաց են նաեւ Վագիֆ Խաչատրյանի հարազատները: Արցախի առևանգված քաղաքացու եղբայրը հայտարարեց, որ պետք է վերադարձնել Վագիֆին, հակառակ դեպքում՝ բոլոր արցախցիներին նույն ճակատագիրն է սպասվում։

Today, on July 29, a rally was held near Artsakh office of the International Committee of the Red Cross (ICRC) demanding the return of the 68-year-old citizen of Artsakh who was kidnapped by Azerbaijan.
Artsakh State Minister Gurgen Nersisyan also gave a speech during the rally.
"Record the fact that no one, including an organization like yours, is capable of guaranteeing the security of the people of Artsakh. I understand that our citizen was taken from you, as you are helpless. You were not able to provide [the security], but you have to take care of the rest," he said.
Relatives of Vagif Khachatryan are also in front of the ICRC office. The brother of the kidnapped citizen of Artsakh announced that Vagif should be returned, otherwise, the same fate awaits all Artsakh citizens.