Հայաստանի իշխանությունները խոսում են արցախահայության իրավունքների ու անվտանգության ապահովման երաշխիքների մասին: Բայց այսպես են ասում ցանկացած պետության ներսում ազգային փոքրամասնության մասին, և հուսալ, որ Հայաստանի իշխանությունների դիրքորոշումը կփոխվի, և նրանք օրակարգ կվերադարձնեն ինքնորոշման իրավունքը, իրատեսական չէ։ Այս մասին NEWS.am-ի «Ուժի գործոն» հաղորդաշարի եթերում ասաց Հայաստանի խորհրդարանի նախկին նախագահ, քաղաքագետ Տիգրան Թորոսյանը։
Ըստ նրա՝ մնում է մի բան՝ ինքնորոշող ժողովուրդ, Արցախի ժողովուրդն ինքը պետք է որոշիչ դեր ստանձնի։
«Քանի դեռ Արցախի նախագահն էր Արայիկ Հարությունյանը, հնարավոր չէր հույս դնել նաեւ Արցախի իշխանությունների վրա։ Նա ընդամենը հովանավորյալ էր, ով Արցախի շահերից բխող քայլեր չէր անում։
Այսօր այնտեղ իշխանություն է փոխվել, բայց սա բավարար չէ։ Նրանք պետք է հայտարարեն, որ Հայաստանն իրավունք չունի ներկայացնելու Արցախի շահերը կամ որևէ դերակատարում ունենալ Արցախի խնդրի լուծման գործում։ Նրանք պետք է իրենց վրա վերցնեն իրենց խնդրի լուծումը։ Արցախի իշխանությունները պետք է աշխատանքային հարաբերություններ հաստատեն ՄԱԿ-ի համապատասխան մարմինների և այլ միջազգային կառույցների հետ, որոնք ազդեցություն ունեն հակամարտության վրա»,- հավելեց Թորոսյանը։
Նա կարծում է, որ 44-օրյա պատերազմից հետո Հայաստանը հնարավորություն ուներ հասնելու միջազգային կազմակերպությունների մակարդակով փաստաթղթերի ընդունմանը, որոնք կարձանագրեին, որ Բաքուն և Անկարան ագրեսիա են կիրառել Հայաստանի և Արցախի դեմ, օգտագործել արգելված զենք և գրավել ահաբեկիչներին։
«Սա քննարկվել է ամբողջ աշխարհում, բայց Հայաստանը պասիվություն է դրսևորել և շարունակում է դրսևորել։ Փոխարենը Հայաստանի իշխանություններն անընդհատ խոսում են խաղաղության մասին, բայց ոչ մի իշխանություն չի գնահատի այս բոլոր անիմաստ հայտարարությունները, դրանք արժեք չունեն։ Ի՞նչ խաղաղության մասին կարող ենք խոսել ագրեսորի հետ»,- նկատեց նախկին խոսնակը։
Բայց ինչո՞ւ է Բաքուն անընդհատ խոսում խաղաղության պայմանագրի մասին։
Քանի որ Ադրբեջանը չունի 2020 թվականի պատերազմի արդյունքների իրավական վավերացում, պարզաբանեց քաղաքագետը։
«2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունն իրավական ուժ չունի։ Տարածքային փոփոխությունների մասին փաստաթուղթը պետք է ունենա համաձայնագրի կարգավիճակ, այլ ոչ թե հայտարարության, որը միայն ցանկությունների փաստաթուղթ է։ Ընդ որում, պարզվում է, որ Հայաստանը փաստաթուղթ է ստորագրել Հայաստանի սահմաններից դուրս գտնվող տարածքների վերաբերյալ, ինչն անօրինական է։
Իսկ Ալմա-Աթայի հռչակագիրը կապ չունի որեւէ կոնֆլիկտի լուծման հետ, այդ պատճառով էլ անիմաստ է հայտնվել Պրահայի հայտարարության մեջ։ Ստորագրելով ՄԱԿ-ին միանալու փաստաթուղթը՝ երկրներն արդեն ճանաչում են Կազմակերպության բոլոր անդամների տարածքային ամբողջականությունը։ Սա նշանակում է, որ երկիրը պարտավորվում է չհարձակվել մյուսի վրա և չառանձնացնել կամ միացնել այդ երկրի տարածքի որևէ հատված: «Հայաստանը ոչ մի ագրեսիա չի իրականացրել Ադրբեջանի դեմ»,- եզրափակել է նա։

Власти Армении говорят о гарантиях обеспечения прав и безопасности армян Арцаха. Но так говорят о нацменьшинстве в составе какого-либо государства, и надеяться на то, что позиция властей Армении изменится и они вернут в повестку право на самоопределение нереалистично. Об этом в гостях у Новости Армении – NEWS.am на передаче «Фактор силы» заявил бывший спикер парламента Армении, политолог Тигран Торосян.
По его словам, остается только одно: самоопределяющийся народ, народ Арцаха сам должен взять на себя решающую роль.
«Пока президентом Арцаха был Араик Арутюнян, на власти Арцаха также надеяться было невозможно. Он был лишь ставленником, который не предпринимал шагов в интересах Арцаха.
Сегодня там сменилась власть, но этого недостаточно. Они должны заявить, что Армения не имеет права представлять интересы Арцаха или играть какую-либо роль в решении проблемы Арцаха. Они должны взять решение своей проблемы на себя. Власти Арцаха должны сформировать рабочие отношения с соответствующими органами ООН и другими международными структурами, которые имеют влияние на конфликт», – добавил Торосян.
Он считает, что после 44-дневной войны Армения имела возможности добиться принятия документов на уровне международных организаций, в которых было бы зафиксировано, что Баку и Анкара применили агрессию против Армении и Арцаха, применили запрещенное оружие и привлекли террористов.
«Об этом говорилось во всем мире, но Армения проявляла и проявляет пассивность. Вместо этого власти Армении постоянно говорят о мире, но никакая инстанция все эти бессмысленные заявления не оценит, они никакой ценности не представляют. О каком мире можно говорить с агрессором?», – отметил экс-спикер.
Но почему о мирном договоре постоянно говорит Баку?
Потому что у Азербайджана правовой ратификации итогов войны 2020 года нет, пояснил политолог.
«Заявление от 9 ноября 2020 года не имеет правовой силы. Документ о территориальных изменениях должен иметь статус соглашения, а не заявления, который является лишь документом о желаниях. При этом получается, что Армения подписала документ относительно территорий, которые находятся за пределами границ Армении, что неправомерно.
И Алма-Атинская декларация не имеет никакого отношения к урегулированию какого-либо конфликта, поэтому она бессмысленно появилась в пражском заявлении. Подписывая документ о вхождении в ООН, страны уже признают территориальную целостность всех участников Организации. Это говорит о том, что та или иная страна обязуется не нападать на другую и не отделять какую-либо часть территории этой другой страны и не присоединять ее к себе. Армения никакую агрессию в отношении Азербайджана не осуществляла», – заключил он.