Ժամը 08։00–ի դրությամբ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվել և ՀՀ սահմանը հատել է 42 500 անձ։ Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 27-ին, մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշեց ՀՀ վարչապետի խոսնակ Նազելի Բաղդասարյանը:
Նրա խոսքով, նրանցից 22 800-ը արդեն հաշվառվել է։ Շուրջ 4002 անձ օգտվել է պետության կողմից տրամադրված կացարաններից:
Բաղդասարայնը տեղեկացրեց, որ Կոռնիձորի կայանը հատելուց հետո քաղաքացիները հաշվառվում են Գորիսի կամ Վայքի հումանիտար կենտրոններում, որից հետո միայն տեղի է ունենում տեղաբաշխումը։
«Շուրջ 4002 անձ օգտվել է պետության կողմից տրամադրված կացարաններից: Սա առաջնային օգնություն է, մեզ համար ներկա պահին գերնպատակ է ԼՂ-ի հայերին ապահովել որոշակի կացարանով, այնուհետև կտրամադրվեն բնակության այլ վայրեր:
Սա Հայաստան մուտք գործած արցախահայերի 10 տոկոսն է»,- ասաց ՀՀ վարչապետի խոսնակը։
Բռնի տեղահանված քաղաքացիների բաշխվածությունը՝ ըստ մարզերի․
- Սյունիք - 1465
- Վայոց ձոր - 810
- Գեղարքունիք - 976
- Տավուշ - 298
- Արմավիր - 200
- Արագածոտն - 30
- Շիրակ - 203
- Կոտայք - 20
«Մնացած քաղաքացիները ցանկացել են իրենց կեցության հարցերը ինքնուրույն կազմակերպել, բայց սա չի նշանակում, որ պետությունը հրաժարվում է հետագա հոգածությունից»,- ասաց վարչապետի խոսնակը։

As of 8am Wednesday, 42,500 forcibly displaced persons have entered Armenia from Artsakh (Nagorno-Karabakh). Nazeli Baghdasaryan, spokesperson of the Armenian prime minister, informed this during a press conference Wednesday.
According to her, 22,800 of them have already been registered.
Baghdasaryan noted that after crossing the Kornidzor checkpoint in Armenia, these displaced persons are registered in the humanitarian centers of Armenia’s Goris or Vayk cities, after which their accommodation takes place.
"Around 4,002 people have made use of the accommodation facilities provided by the state; this is a primary aid. For us at the moment the overriding goal is to provide the Armenians of Nagorno-Karabakh with a certain accommodation, then other places of residence will be provided. This is ten percent of Artsakh Armenians who entered Armenia," said the Armenian PM’s spox.
The current Armenian state-provided accommodation—by Armenia’s provinces—of the forcibly displaced persons from Artsakh is as follows:
Syunik - 1,465
Vayots Dzor - 810
Gegharkunik - 976
Tavush - 298
Armavir - 200
Aragatsotn - 30
Shirak - 203
Kotayk - 20
"The rest of the people wanted to organize their living matters on their own, but this does not mean that the [Armenian] state refuses to take further care [of them]," added the spokesperson of the Armenian  premier.