ՀՀ արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանը Կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2023 թվականի կատարման ընթացքի և արդյունքների մասին զեկույցից հետո Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում անդրադարձավ Սահմանադրության փոփոխություններին։
Նրա խոսքով՝ վարչապետը հանրային քննարկման է բերել նոր գաղափարներ։
«Մենք ունենք նախնական նոր հայեցակարգ, որն ուղարկել ենք Կառավարություն, այժմ սպասում ենք վարչապետի ու հանձնաժողովի, Սահմանադրական խորհրդի հանդիպմանը, որից հետ հանրային իրազեկման միջոցով կներկայացնենք, թե արդյոք մեր ուղղություններում փոփոխություններ են տեղի ունեցել և ինչ ենք նախատեսում»,- ասաց նա։
Ըստ նախարարի՝ ՀՀ Սահմանադրության նախաբանի վերաբերյալ դեռևս քննարկում չի եղել. «Բացի այն հատվածից, որը եղել է, այլ քննարկումներ չեն եղել, իսկ գաղափարական մտագրոհների արդյունքում, թե ինչ նոր ուղղություններ ենք նախատեսելու, Սահմանադրական բարեփոխումների խորհուրդը ձեզ կներկայացնի։ Իրականացնում ենք ներքին աշխատանքներ։ Այն հոդվածները, որոնց մեջ մենք խնդիրներ ենք արձանագրել, այս պահին իրականացվում է այս պահին ներքին մոնիթորինգ ու վերլուծություն, բայց բուն Սահմանադրական բարեփոխումների խորհուրդը մեկ անգամ է հավաքվել, և որոշել ենք քննարկել վարչապետի առաջարկները»,- հավելեց Գրիգոր Մինասյանը:
Նա  վստահեցրեց, որ Սահմանադրական բարեփոխումների հարցը առկախ վիճակում չէ, պարզապես հաշվի առնելով վարչապետի հանրային ելույթը՝ հետագա աշխատանքը կսինքրոնիզացնեն վիճակի հետ:

Премьер-министр вынес на общественное обсуждение новые идеи. Об этом заявил в беседе с журналистами 26 марта в парламенте Армении после доклада о ходе и результатах выполнения программы правительства (2021-2026 гг.) в 2023 году министр юстиции Армении Григор Минасян.
«У нас есть предварительная новая концепция, которую мы направили в правительство, сейчас ждем встречи премьер-министра и членов комиссии, Конституционного совета, после чего представим, произошли ли изменения в наших направлениях, и что мы планируем», - заявил Минасян.
По его словам, вводная часть Конституции РА пока не обсуждалась. «Кроме той части, которая была, других обсуждений не было. Проводятся внутренние работы. В настоящее время проводится внутренний мониторинг и анализ по части тех статей, в которых мы констатировали проблемы, но сам Совет конституционных реформ собирался лишь один раз и решил обсудить предложения премьер-министра», - сказал министр.