Բաղդադում պայթյունների հետեւանքով զոհերի թիվը շարունակում է աճել: Այսպես, զոհերի թիվը հասել է 63-ի, եւս 200-ը տուժել են, տեղեկացնում է BBC-ն:
Ոստիկանությունն առայժմ չի նշում, թե ով կարող է կազմակերպած լինել ահաբեկչությունը:
Բաղդադի ահաբեկչությունները կատարվել են երկրի քաղաքական իրավիճակի վատթարացման պայմաններում, որը կապում են ամերիկյան զորքերի վերջնական դուրսբերման հետ:
Հիշեցնենք, իրաքյան իշխանությունները երկուշաբթի օրը փոխնախագահ Թարիք ալ-Հաշիմին ձերբակալելու հրաման էին արձակել, որը սունիական թեւի իսլամ է քարոզում: Սունիական «Ալ-Իրաքիա» կոալիցիան պաշտպանում է փոխնախագահին: Այն բոյկոտում է կառավարության նիստերը` վարչապետ Նուրի ալ-Մալիկին մեղադրելով իշխանությունը բռնազավթելու մեջ:
Սունիների եւ շիաների հարաբերությունները սրվել են նախագահ Սադամ Հուսեյնի վարչակարգի տապալումից եւ 2003թ. ԱՄՆ բանակի կողմից երկիրը օկուպացվելուց հետո: Կողմերը բազմիցս արյունալի ահաբեկչություններ են կազմակերպել միմյանց դեմ:

Продолжает расти число погибших в результате серии взрывов в Багдаде. Так, число жертв достигло 63 человек, еще 200 человек пострадали, сообщает BBC.
Полиция пока не сообщает, кто может стоять за организацией этого теракта.
Теракты в Багдаде произошли на фоне ухудшения политической ситуации в стране, которую связывают с окончательным выводом войск США.
Напомним, иракские власти в понедельник выдали ордер на арест вице-президента страны Тарика аль-Хашими, который исповедует ислам суннитского толка. Cуннитская коалиция «Аль-Иракия» поддержала опального вице-президента. Она бойкотирует заседания правительстваа, обвиняя премьера-министра Нури аль-Малики в узурпации власти.
Отношения между шиитами и суннитами обострились после свержения режима президента Саддама Хусейна и оккупации страны армией США в 2003 году. Стороны неоднократно совершали кровавые теракты друг против друга.