Մոսկվայի ժամանակով 10:00-ին Մոսկվայի Կարմիր հրապարակում մեկնարկել է ավանդական Հաղթանակի զորահանդեսը։ Այս տարի լրանում է 1941-1945 թվականների Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 80-ամյակը, հաղորդում է «Коммерсантъ»-ը։
Արարողությանը մասնակցում են ավելի քան 20 օտարերկրյա առաջնորդներ։ Նրանց թվում են Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինը, Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչը, Սլովակիայի վարչապետ Ռոբերտ Ֆիցոն, Վիետնամի կոմունիստական կուսակցության գլխավոր քարտուղար Տո Լամը և Բրազիլիայի նախագահ Լուիս Ինասիո Լուլա դա Սիլվան։ Արարողությունը կտևի մոտ երկու ժամ։
Զորահանդեսը ղեկավարում է Ցամաքային զորքերի գլխավոր հրամանատար, բանակի գեներալ Օլեգ Սալյուկովը, իսկ շքերթն ընդունում է Ռուսաստանի պաշտպանության նախարար Անդրեյ Բելոուսովը։ Միջոցառման ծրագիրը բաղկացած է մի քանի հիմնական մասերից՝ արարողակարգային զորաշարվածք, Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ողջույնի խոսք, զինված ուժերի տարբեր ճյուղերը ներկայացնող հետևակային շարասյուների երթ և ռազմական տեխնիկայի ցուցադրություն։
Զորահանդեսին կներկայացվեն ինչպես ռուսական վերջին մշակումները, այնպես էլ ռազմական տեխնիկայի դասական նմուշները։ Մասնավորապես՝ T-34 տանկը, Тигр-М զրահամեքենաները, «Искандер-М» հրթիռային համակարգերը, С-400 հակաօդային պաշտպանության համակարգերը և «Ярс» ռազմավարական հրթիռային համակարգերը։ Բացի դրանից, շքերթի ժամանակ կարող են ներկայացվել արևմտյան զինտեխնիկայի ռազմաավարային օրինակները։
Կարմիր հրապարակով կանցնեն նաև զորահանդեսի ստորաբաժանումներ 13 երկրներից, դրանց թվում՝ Չինաստանից, Եգիպտոսից, Ղազախստանից, Ուզբեկստանից և Մյանմայից։ Արարողությանը հրավիրված էին Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի վետերաններ Հայաստանից, Իսրայելից, Մոնղոլիայից և ԱՄՆ-ից։

В 10:00 по московскому времени на Красной площади в Москве начался традиционный парад Победы. В этом году отмечается 80-летняя годовщина победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 годов, передает «Коммерсантъ».
В церемонии участвуют более 20 иностранных лидеров. Среди них — премьер Армении Никол Пашинян, президент Беларуси Александр Лукашенко, председатель КНР Си Цзиньпин, президент Сербии Александр Вучич, премьер Словакии Роберт Фицо,  генсек Компартии Вьетнама То Лам, президент Бразилии Луис Инасиу Лула да Силва. Церемония продлится около двух часов.
Парадом командует главком Сухопутных войск генерал армии Олег Салюков, принимает парад министр обороны России Андрей Белоусов. Программа мероприятия состоит из нескольких ключевых частей: торжественное построение войск, приветствие президента России Владимира Путина, марш пеших колонн, которые представляют различные рода войск, а также демонстрация военной техники.
На параде можно будет увидеть как новейшие российские разработки, так и классические образцы военной техники. В частности, танк Т-34, бронеавтомобили «Тигр-М», ракетные комплексы «Искандер-М», системы ПВО С-400, стратегические ракетные комплексы «Ярс». Кроме того, на параде могут быть представлены трофейные образцы западной техники.
По Красной площади также пройдут парадные расчеты из 13 стран, включая Китай, Египет, Казахстан, Узбекистан, Мьянму. На торжественное мероприятие приглашены в том числе ветераны Второй мировой войны из Армении, Израиля, Монголии и США.