Չեչնիայի ոստիկանությունը հետաքննություն է անցկացնում գործարար Արեգ Շչեպիխինի նկատմամբ, որին հունիսի 3-ին առեւանգել էին Մոսկվայի Յարոսլավսկի կայարանում եւ խցկել Mercedes մակնիշի մեքենայի բեռնախցիկ, հունիսի 4-ին իր թելեգրամ-ալիքում հայտնել է Չեչնիայի ազգային քաղաքականության նախարար Ահմեդ Դուդաեւը։
Նրա խոսքով՝ Շչեպիխինի նկատմամբ հետաքննությունը տարվում է «հավատացյալների կրոնական զգացմունքները վիրավորելու նպատակով կատարված հրապարակային գործողությունների եւ մի խումբ մարդկանց արժանապատվության՝ նրանց ազգային պատկանելության եւ կրոնական զգացումների նվաստացմանն ուղղված գործողությունների հիման վրա»։
Դուդաեւը պնդում է, որ Շչեպիխինը «բացահայտորեն, հրապարակայնորեն եւ բազմիցս կոչ է արել էթնիկ զտումների եւ նացիզմի, վիրավորել է կրոնը եւ Աստծուն, ինչպես նաեւ արտահայտել է հստակ ծայրահեղական հայացքներ եւ հայտարարել է մանկահասակ երեխաների բռնաբարելու մտադրության մասին»։
Չեչեն նախարարն ավելացրել է, որ Շչեպիխինը «չի առեւանգվել, այլ ձերբակալվել է իրավապահ մարմինների աշխատակիցների կողմից, որոնք համագործակցում են Մոսկվայի համապատասխան մարմինների հետ»։
Արեգ Շչեպիխինը առեւանգվել է հունիսի 3-ի երեկոյան Մոսկվայի Յարոսլավսկի երկաթուղային կայարանում: Ականատեսների ներկայացրած կադրերի համաձայն՝ քաղաքացիական հագուստով մի քանի տղամարդիկ բռնել են նրան եւ, ձեռքերից ու ոտքերից բռնած, դուրս են տարել կայարանի շենքից, որից հետո նրան խցկել են չեչենական իշխանությունների հետ կապված թարթող լույսով եւ համարանիշներով Mercedes-ի բեռնախցիկ: «Baza» թելեգրամ-ալիքի տվյալներով՝ առեւանգումից 20 րոպե առաջ Արեգ Շչեպիխինից պահանջել են տեսանյութ, որում ներողություն է խնդրում։
Մոսկվայի ոստիկանությունը կանգնեցրել է այն մեքենան, որով տարել էին Շչեպիխինին, սակայն շուտով ազատ է արձակել ենթադրյալ առեւանգողներին։ Ըստ «Shot» թելեգրամ-ալիքի՝ ձերբակալվածներից երեքը ոստիկանությանը հայտնել են, որ աշխատում են «Ռոսգվարդիայում»։

Полиция Чечни проводит проверку в отношении предпринимателя Арега Щепихина, которого 3 июня схватили на Ярославском вокзале в Москве и запихнули в багажник «мерседеса», сообщил министр по национальной политике Чечни Ахмед Дудаев в своем телеграм-канале 4 июня.
По его словам, проверку в отношении Щепихина проводят «по факту публичных действий совершенных в целях оскорбления религиозных чувств верующих и действий направленных на унижение достоинства группы лиц по признакам принадлежности к национальности и религии».
Дудаев утверждает, что Щепихин «открыто, публично и неоднократно призывал к этническим чисткам и нацизму, оскорблял религию и Бога, а также высказывал явно экстремистские взгляды и заявлял о намерении изнасиловать малолетних детей».
Чеченский министр добавил, что Щепихин «был не похищен, а задержан сотрудниками правоохранительных органов, которые взаимодействуют с профильными ведомствами Москвы».
Арег Щепихин был похищен вечером 3 июня на Ярославском вокзале в Москве. Судя по кадрам очевидцев, несколько мужчин в гражданской одежде схватили его и, держа за руки и за ноги, вынесли из здания вокзала, после чего запихнули в багажник «мерседеса» с мигалкой и номерами, связанными с чеченскими властями. По данным телеграм-канала «База», за 20 минут до похищения от Арега Щепихина потребовали записать видео с извинениями.
Полиция Москвы остановила автомобиль, в котором увезли Щепихина, но вскоре отпустила предполагаемых похитителей. По данным телеграм-канала Shot, трое из задержанных заявили полицейским, что работают в Росгвардии.