Նոր Զելանդիայում երկու Te Pāti Māori պատգամավորներ՝ Ռավիրի Վայթիտին և Դեբի Նգարևա-Փաքերը, ստացել են ռեկորդային պատիժ. նրանք 21 օրով հեռացվել են խորհրդարանական նիստերից: Այս մասին հաղորդում է RNZ-ը։
Կուսակցության մեկ այլ ներկայացուցիչ՝ 22-ամյա Հանա-Ռավիթի Մայպի-Քլարկը, հեռացվել է յոթ օրով։
Պատճառը պատգամավորների մասնակցությունն էր խորհրդարանական լսումների ժամանակ բողոքի ակցիային 2024 թվականի նոյեմբերին: Այնուհետև նրանք կատարել են ավանդական հակա պար՝ արտահայտելով իրենց անհամաձայնությունը «Պայմանագրի սկզբունքների մասին» օրինագծի հետ, որը, նրանց կարծիքով, սահմանափակում էր բնիկ մաորի բնակչության իրավունքները: Այս նախագիծը նախատեսում է 1840 թվականին մաորի առաջնորդների և բրիտանական թագի միջև կնքված Վայթանգիի պայմանագրի դրույթների կառուցվածքավորում, որը պետք է անցնի երկրորդ ընթերցում, որից հետո այն կդրվի հանրաքվեի։
Դեպքից հետո Մայպի-Քլարկն արդեն պատժվել էր՝ նրան մեկ օրով հեռացրել էին նիստերի դահլիճից: Ավելի ուշ, օրինագիծն ինքնին մերժվել էր: Լրագրողների խոսքով՝ նման հեռացումը Նոր Զելանդիայի խորհրդարանի պատմության մեջ ամենախիստ կարգապահական որոշումն էր. նախկինում առավելագույն պատիժը սահմանափակվում էր երեք նիստով։

В Новой Зеландии двое депутатов от партии Te Pāti Māori — Равири Вайтити и Дебби Нгарева-Пакер — получили рекордное наказание: их отстранили от участия в заседаниях парламента на 21 день. Об этом сообщило издание RNZ.
Еще одна представительница партии, 22-летняя Хана-Равити Маипи-Кларк, отстранена на семь дней.
Причиной стало участие депутатов в протестной акции во время парламентских слушаний в ноябре 2024 года. Тогда они исполнили традиционный танец хаку, выражая несогласие с законопроектом «О принципах договора», который, по их мнению, ограничивал права коренного населения маори. Этот проект предусматривает структурирование положений Договора Вайтанги, заключенного между маорийскими вождями и британской короной в 1840 году, и должен пройти второе чтение, после чего будет вынесен на референдум.
После инцидента Маипи-Кларк уже наказывали — ее удалили из зала заседаний на сутки. Позже сам законопроект был отклонен.
По данным журналистов, подобное отстранение стало самым жестким дисциплинарным решением в истории новозеландского парламента — раньше максимальное наказание ограничивалось тремя заседаниями.