Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Արթուր Նահապետյանը այսօր՝ հունիսի 6–ին, ԱԺ–ում հաստատեց, որ ՔԿ–ից 590 000 դոլարի գողության բացահայտումից հետո գողոնի մեծ մասը հայտնաբերվել է, իսկ 11 200 դոլարը չկա։
«11200 դոլարը այո չի հայտնաբերվել, ներկա պահին այդ ուղղությամբ աշխատանքները շարունակում են, մեղադրյալների հարազատները պատրաստակամություն են հայտնել այդ գումարի մնացած մասը, այսինքն 11200 դոլարը վերականգնելու առումով և եթե ունենանք վերականգնում, ապա շատ ավելի լավ, իսկ եթե ոչ, ապա քրեական դատավարության օրենսգրքում կա գույքի արգելադրման ինստիտուտ, որը հնարավորություն է տալիս պատճառված վնասը ամբողջությամբ վերականգնելու համար արգելանքներ կիրառել մեղադրյալների, շարժական և անշարժ գույքերի վրա»,–ասաց նա։
Նահապետյանի խոսքով, մեղադրյալները ունեն այդպիսի գույքեր, թե՛ շարժական և թե՛ անշարժ և վնասի վերականգնում չունենալու դեպքում, գույքի արգելադրման ինստիտուտը անպայման կկիրառվի։
Հարցին՝ պարզե՞լ են, թե ինչու այդքան մեծ գումարը մնացել է ՔԿ–ում եւ չի տեղափոխվել դեպոզիտային հաշվին, Նահապետյանը պատասխանեց. «Քննչական կոմիտեում գումարը հայտնվել է մեկ այլ վարույթով կատարված քննչական գործողությունների արդյունքում, ճանաչվել է քննիչի կողմից իրեղեն ապացույց և այդ գումարը ԿԲ ուղարկելու նպատակով, եթե չեմ սխալվում 2025 թվականի ապրիլին վարչության պետի կողմից գրություն է հասցեագրրել Կենտրոնական բանկ, որպեսզի ի պահ հանձնվի գումարը Կենտրոնական բանկին, սակայն հաշվի առնելով որոշակի ընթացակարգեր, ԿԲ–ն,  ըստ էության, հրաժարվել է գումարը ի պահ ընդունել և նորից վերադարձվել է Քննչական կոմիտե»։
Նա նաեւ հավելեց, որ հիմա ձեռնպահ կմնա նշել, թե ինչ հանգամանքներից ելնելով է ԿԲ–ն նման որոշում կայացրել, քանի որ ընթանում է նախաքննություն։

Из 590 000 долларов, похищенных из СК, большая часть украденных денег обнаружена, однако 11 200 долларов нет. Об этом заявил в беседе с журналистами в парламенте 6 июня глава Антикоррупционного комитета Армении Артур Наапетян.
«11 200 долларов не найдены, но в настоящее время работа в этом направлении продолжается. Родственники обвиняемых выразили готовность восстановить оставшуюся часть этой суммы, то есть 11 200 долларов. Если это произойдет, то очень хорошо, а если нет, то в Уголовно-процессуальном кодексе есть институт ареста имущество, который позволяет применять арест на имущество обвиняемых, с целью полноценного возмещения причиненного ущерба», - заявил Наапетян, добавив, что у обвиняемых есть подобное имущество.
На вопрос, удалось ли выяснить, почему столь крупная сумма осталась в Следственном комитете, а не была переведена на депозитный счет, глава Антикоррупционного комитета ответил: «Деньги оказались в Следственном комитете в результате следственных действий, проведенных в рамках другого производства, они были признаны следователем вещественным доказательством и с целью отправки суммы в Центральный банк. Если я не ошибаюсь, в апреле 2025 года начальник управления направил в Центральный банк письмо с просьбой перевести деньги в ЦБ. Однако, с учетом определенных процедур Центральный банк, по сути, отказался принять сумму, и они были повторно возвращены в Следственный комитет».
Наапетян также добавил, что воздержится от упоминания обстоятельств, при которых Центробанк принял такое решение, поскольку ведется предварительное следствие.