Ես կարծում եմ, որ բոլոր ժողովրդավարական երկրները հիմա այդ թեմայով ունեն մտահոգություններ, որովհետև տեղյակ եք, որ հիբրիդային հարձակումները ժողովրդավարության դեմ հիմա ամենաշատ քննարկվող թեմաներից մեկն են։ Այս մասին, այսօր՝ սեպտեմբերի 29–ին, Ստրասբուրգում հայ լրագրողների հետ ճեպազրույցում նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով նրան, որ ՀՀ–ում կարող են իշխանության գալ ուժեր, որոնք կարող են տապալել ժողովրդավարությունը։
«Բայց ժողովրդավարությունը ունի կոմպոնենտներ և այդ կոմպոնենտների հետ կապված հարաբերություններն էլ պարզ չեն։ Օրինակ, կա անկախ դատական համակարգի և ընդհանրապես անկախ դատաիրավական համակարգի անկախության և քաղաքական իշխանության սահմանափակումները որպես սկզբունք։ Հիմա հարցեր են ծագում, այնուամենայնիվ, քաղաքական իշխանությունը ինչում և ինչին պետք է միջամտի և որտեղ է այն գիծը, որտեղ այդ միջամտությունը պետք է անթույլատրելի լինի»,–ասաց նա։
Անդրադառնալով Փարաքարի համայնքապետի սպանությանը, Փաշինյանն ասաց. «Փարաքարում տեղի ունեցածը հարցեր է բարձրացնում և դրանք ինձ էլ են հետաքրքրել։
Կարծում եմ՝ տեսանելի է, որ նաև պաշտոնանկություններ են եղել, բայց ես ուրիշ բան եմ ասում: Փետրվարին տեղի ունեցած իրադարձություններ են եղել Փարաքարում, զոհ է եղել, հիմա այդ գործով 14 մեղադրյալ կա և դատավարությունը ընթանում է, բայց մեղադրյալների մի մասը ընդհանրապես կալանքի տակ չի, մյուս մասը տնային կալանքի տակ է, եթե չեմ սխալվում, մի հոգի է, որ կալանքի տակ է։
Մյուս կողմից մենք անընդհատ քննարկում ենք, թե ինչքանով մեր բանտերը պետք է ծանրաբեռնված լինեն։ Մենք դեպքեր ունենք, երբ հանցագործություն են կատարում մարդիկ, ովքեր այդ պահին ամբաստանյալի կարգավիճակում են դատարանում։ Դե մեր քննչական մարմիններն էլ, ոստիկանությունն էլ շատ հաճախ այդ հարցը բարձրացնում են։ Ասում են՝ խափանման մեղմ միջոցներ են կիրառվում, այդ մարդիկ գալիս հանցագործություն են անում, ինչո՞ւ պետք է պատասխանատվությունը լինի միայն ոստիկանության վրա։ Իսկ ինչու՞ ովքեր չարդարացված, ինչպես հետագայում պարզվում է, մեղմ խափանման միջոցներ են ընտրում, իրենք չպետք է պատասխանատվություն կրեն։
Կա նաև ուրիշ խնդիր, ընկալման հարց, որովհետև մեր ավանդական ընկալումն այն է, որ եթե մարդը բանտում է, ուրեմն ինչ-որ պրոցես կա, եթե ազատության մեջ է, ուրեմն վերջ, արդարացված է։ Սա էլ արդարադատության ստանդարտի հարց է, մենք պետք է հասկանանք ինչքան և ի՞նչ դեպքերում ենք մարդկանց ուզում կալանքի տակ պահել և որ դեպքերում է, որ կարելի է նաև այլընտրանքային խափանման միջոցներ ընտրել։ Սրանք լուրջ պրոբլեմներ են, որոնց որոնց պատասխանները մենք պետք է գտնենք, բայց առանցքում պետք է լինի ժողովրդավարությունը։ Որովհետև մյուս կողմից ասում են սա բռնապետություն է, իշխանությունը բանտերը լցնում է մարդկանցով։ Մյուս կողմից էլ ասում են՝ ամենաթողություն է, ազատության մեջ են։
Սրանք շատ լուրջ դիլեմաներ են»,– հայտարարեց Փաշինյանը։
Ինչ վերաբերում է «մարտի 1»–ի գործին, նա նշեց. «Դուք գիտեք, թե ես անձամբ ինչքան շահագրգռված եմ, բայց իմ շահագրգռվածությունը կրկնակի, տասնապատիկ նաև կաշկանդվածություն է ինձ համար, որովհետև չլինի, թե ես վարչապետ եմ և վարչապետի կարգավիճակի բերումով ես ինչ-որ ազդեցություններ եմ գործում, որը նույնպես խնդրահարույց է։
Ես շատ ուրախ եմ ՄԻԵԴ–ի կայացրած որոշման առիթով և կարծում եմ, որ Հայաստանի դատական դատաիրավական համակարգում դրանք պետք է բերեն կոնկրետ հետևանքներ»։

Думаю, что сейчас все демократические страны обеспокоены этим вопросом, ведь вы знаете, что гибридные атаки на демократию — одна из самых обсуждаемых тем сегодня. Об этом на брифинге с армянскими журналистами в Страсбурге заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян, отвечая на вопрос о том, что к власти в Армении могут прийти силы, способные свергнуть демократию.
«Но у демократии есть составляющие, и соотношение между этими составляющими неясно. Например, есть независимая судебная система и, в целом, независимая судебная система, как принцип, независимость и ограничения политической власти. Однако сейчас возникают вопросы: во что должна вмешиваться политическая власть, и где проходит граница, за которой это вмешательство должно быть недопустимым», — сказал он.
Касаясь убийства мэра Паракара, Пашинян сказал: «То, что произошло в Паракаре, вызывает вопросы, и они меня тоже интересуют. Думаю, очевидно, что были и увольнения, но я говорю о другом. В феврале в Паракаре произошли события, был потерпевший, сейчас по этому делу проходят 14 обвиняемых, и судебный процесс идёт, но часть обвиняемых вообще не находится под арестом, остальные находятся под домашним арестом, если не ошибаюсь, один человек находится под арестом.
С другой стороны, мы постоянно обсуждаем, насколько должны быть перегружены наши тюрьмы. У нас есть случаи, когда люди совершают преступления, находясь в тот момент в статусе обвиняемых в суде. Что ж, наши следственные органы и полиция очень часто поднимают этот вопрос. Они говорят, что применяются мягкие меры пресечения, эти люди приходят и совершают преступления, почему ответственность должна лежать только на полиции? И почему те, кто выбирает необоснованные, как позже выясняется, мягкие меры пресечения, не должны быть привлечены к ответственности?
Есть и другая проблема, вопрос восприятия, потому что наше традиционное восприятие таково: если человек находится в тюрьме, то есть какой-то процесс, если он на свободе, то всё закончено, он оправдан. Это также вопрос стандарта правосудия, нам нужно понимать, как долго и в каких случаях мы хотим содержать людей под стражей, а в каких случаях можно выбрать альтернативные меры пресечения. Это серьёзные проблемы, на которые нам нужно найти ответы, но в основе должна лежать демократия. Потому что, с одной стороны, говорят, что это диктатура, правительство заполняет тюрьмы людьми. С другой стороны, говорят, что это вседозволенность, они на свободе. Это очень серьёзные дилеммы», — заявил Пашинян.
Относительно дела «1 марта» он отметил: «Вы знаете, насколько я лично заинтересован, но мой интерес также является для меня двойным, десятикратным ограничением, поскольку я не хочу говорить, дабы не получилось, что в силу своего статуса премьер-министра оказываю определённое влияние, что также проблематично. Я очень рад решению ЕСПЧ и считаю, что оно должно повлечь за собой конкретные последствия в судебной системе Армении».