Նիկոլ Փաշինյանի՝ Հովհաննավանքի վանական համալիրում մատուցվելիք պատարագին մասնակցելու ծրագրերի մասին հայտարարվել էր մի քանի օր առաջ։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ հարցազրույցում հայտարարել է իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանը։
«Հայր Արամ Ասատրյանի հարցազրույցից հետո Ռոբերտ Քոչարյանի քարոզարշավի թիմը, որն իրեն անվանում է Մայր Աթոռ, հայտարարել է Ասատրյանին կարգալույծ անելու մասին: Ինչքան ես գիտեմ, Քոչարյանական քարոզարշավի թիմը նման լիազորություն չունի:
«Մատուցվելու է Սուրբ Պատարագ։ Ռոբերտ Քոչարյանը չի որոշում, թե ով կարող է Պատարագ մատուցել և ով՝ ոչ։ Դա Մայր Աթոռը չէ, դա Քոչարյանի նախընտրական շտաբն է»,- նշել է Ալեքսանյանը։
Նրա խոսքով՝ Մայր Տաճարի վրա փակցվում են ««Քոչարյանի» դաշինքի լոգոները»։
«Ի՞նչ կապ ունի հավատացյալ մարդը Կտրիչ Ներսիսյանի հետ։ Նա Կաթողիկոս չէ, որ իրեն էլ հեռացնեն, նա Կտրիչ Ներսիսյանն է, որը գտնվում է Մայր Աթոռում։ Նա ինքնուրույն, բայց Աստծո կամքով կհեռանա այնտեղից։ Նա արդեն մի ոտքով հեռացել է Մայր Աթոռից։ Հենց դա է ցույց տալիս Արամ Ասատրյանին սանից զրկելը։ Հենց հիմա Էջմիածինը հարձակման է ենթարկվում քոչարյանականների կողմից»,- հավելել է պատգամավորը։

О планах Никола Пашиняна участвовать в литургии в монастыре Ованаванк было известно еще несколько дней назад. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил депутат от правящей партии «Гражданский договор» Ваагн Алексанян.
«После интервью иерея Арама Асатряна предвыборный штаб Роберта Кочаряна, который называет себя Первопрестольным, заявил о лишении Асатряна сана. Насколько я знаю, у предвыборных штабов Кочаряна таких полномочий нет.
Будет проведена святая литургию. Не предвыборный штаб Роберта Кочаряна решает, кто может отслужить литургию, а кто – нет. Это не Первопрестольный, это предвыборный штаб Кочаряна», - отметил Алексанян.
По его словам, на кафедральном Соборе приклеивали «логотипы блока «Кочаряна».
«Какое отношение имеет верующий человек к Ктричу Нерсисяну? Он не Католикос, чтобы его еще отстраняли, он – Ктрич Нерсисян, который находится в Первопрестольном. Он сам, но по воле божьей выйдет оттуда. Он одной ногой уже покинул Первопрестольный. Именно это показывает лишение сана Арама Асатряна. Эчмиадзин именно сейчас атакован со стороны кочаряновских», - добавил депутат.