Հայաստանում իրավական ահաբեկչություն է ընթանում։ Այս մասին հոկտեմբերի 24-ին մամուլի ասուլիսում հայտնել է փաստաբան Արա Զոհրաբյանը (ՀՀ փաստաբանների պալատի նախկին ղեկավար)։
Որպես օրինակ՝ փաստաբանը նշել է հոգեւորականների ձերբակալություններն ու կալանավորումները։
«Նրանք վաղ առավոտյան հայտնվել են նրանց տներում, վախեցրել ընտանիքներին, խուզարկություններ են կատարել եւ խլել երեխաների հեռախոսներն ու պլանշետները»,- պատմել է Զոհրաբյանը։ Նա հավելել է, որ մեկ դեպքում՝ Մկրտիչ Սրբազանի, նրանք նույնիսկ չեն բացահայտել նրա գտնվելու վայրը։
«Այս մասշտաբի խախտումներ երբեք չեն եղել։ Նախորդ երկու նախագահների օրոք խախտումներ եղել են, բայց ոչ այս մասշտաբով։ Նրանք վախենում էին հասարակությունից եւ մամուլից, մինչդեռ սրանք ոչնչից չեն վախենում եւ չեն ամաչում», նշել է փաստաբանը։
Զոհրաբյանը հայտնել է, որ փաստաբաններին թույլ չեն տվել տեսակցել մի քանի ժամ ձերբակալված հոգեւորականներին, ավելի ուշ պարզվել է, որ նրանք հանդես են գալիս որպես վկաներ։ Եվ այնուամենայնիվ, այս ամենից անկախ, նրանք դեռեւս ազատ չեն արձակվել. նրանց հարցաքննել են առանց իրենց փաստաբանների ներկայության. քննչական մարմինը թույլ չի տվել նրանց փաստաբաններին ներկա գտնվել։ «Սա տխուր փաստ է եւ լուրջ հետընթաց մարդու իրավունքների պաշտպանության գործում։ Մի տղամարդ ձերբակալվել է մեկ այլ անձին ասելու մեղադրանքով, որ քվեարկի իր ուզած մարդու օգտին, միայն թե ոչ Նիկոլին։ Ես հարցրի քննիչին. սա հանցագործությո՞ւն է։ Նա պատասխանեց՝ այո։
Ինչ վերաբերում է արքեպիսկոպոս Նաթան Հովհաննիսյանին, ապա պարզ է, որ ձայնագրությունը կատարվել է անվտանգության ծառայությունների կողմից։ Նրանք հրապարակել են այն եւ փորձում են օրինականացնել այն հարցաքննությունների միջոցով։ Եվ ոչ ոք գործ չի հարուցում ապօրինի գաղտնալսման վերաբերյալ։ Այս բոլորը կհանգեցնի աղետալի արդյունքների»,- եզրափակել է Արա Զոհրաբյանը։

В Армении происходит правовой террор. Об этом заявил адвокат Ара Зограбян (в прошлом глава Палаты адвокатов Армении) 24 октября на пресс-конференции.
В качестве примера сказанного адвокат привел ситуацию с приводами и арестами священнослужителей.
«Являлись в дома рано утром, пугали семьи, проводили обыски, отбирали у детей телефоны и планшеты», - перечислил Ара Зограбян. По его словам, в одном случае - Мкртич србазан – вообще не говорили место нахождения.
«Такого масштаба нарушений еще не было. При двух предыдущих президентах были нарушения, но не такого масштаба. Те боялись общества и прессы, эти не боятся ничего и не стесняются», - заметил адвокат.
Зограбян сообщил, что адвокатов несколько часов не пускали к подвергнутым приводу священнослужителям, а потом выяснилось, что у тех статус свидетелей. И при всем при этом их все равно не выпустили, а допросили в отсутствие адвокатов, следственный орган не позволил адвокатам присутствовать. «Удручающий факт и серьезный регресс в плане защиты прав человека. Арестовали человека по обвинению в том, что он сказал другому человеку - голосуй за кого хочешь, только не за Никола. Следователя спрашиваю: это преступление? Говорит - да.
По части архиепископа Натана Ованисяна ясно же, что запись делали спецслужбы. Опубликовали и пытаются легитимизировать запись допросами. И никто не инициирует дело в связи с незаконной прослушкой. Это все приведет к плачевным результатам», - заключил Ара Зограбян.