Հայաստանում իրավական ահաբեկչություն է ընթանում։ Այս մասին հոկտեմբերի 24-ին մամուլի ասուլիսում հայտնել է փաստաբան Արա Զոհրաբյանը (ՀՀ փաստաբանների պալատի նախկին ղեկավար)։
Որպես օրինակ՝ փաստաբանը նշել է հոգեւորականների ձերբակալություններն ու կալանավորումները։
«Նրանք վաղ առավոտյան հայտնվել են նրանց տներում, վախեցրել ընտանիքներին, խուզարկություններ են կատարել եւ խլել երեխաների հեռախոսներն ու պլանշետները»,- պատմել է Զոհրաբյանը։ Նա հավելել է, որ մեկ դեպքում՝ Մկրտիչ Սրբազանի, նրանք նույնիսկ չեն բացահայտել նրա գտնվելու վայրը։
«Այս մասշտաբի խախտումներ երբեք չեն եղել։ Նախորդ երկու նախագահների օրոք խախտումներ եղել են, բայց ոչ այս մասշտաբով։ Նրանք վախենում էին հասարակությունից եւ մամուլից, մինչդեռ սրանք ոչնչից չեն վախենում եւ չեն ամաչում», նշել է փաստաբանը։
Զոհրաբյանը հայտնել է, որ փաստաբաններին թույլ չեն տվել տեսակցել մի քանի ժամ ձերբակալված հոգեւորականներին, ավելի ուշ պարզվել է, որ նրանք հանդես են գալիս որպես վկաներ։ Եվ այնուամենայնիվ, այս ամենից անկախ, նրանք դեռեւս ազատ չեն արձակվել. նրանց հարցաքննել են առանց իրենց փաստաբանների ներկայության. քննչական մարմինը թույլ չի տվել նրանց փաստաբաններին ներկա գտնվել։ «Սա տխուր փաստ է եւ լուրջ հետընթաց մարդու իրավունքների պաշտպանության գործում։ Մի տղամարդ ձերբակալվել է մեկ այլ անձին ասելու մեղադրանքով, որ քվեարկի իր ուզած մարդու օգտին, միայն թե ոչ Նիկոլին։ Ես հարցրի քննիչին. սա հանցագործությո՞ւն է։ Նա պատասխանեց՝ այո։
Ինչ վերաբերում է արքեպիսկոպոս Նաթան Հովհաննիսյանին, ապա պարզ է, որ ձայնագրությունը կատարվել է անվտանգության ծառայությունների կողմից։ Նրանք հրապարակել են այն եւ փորձում են օրինականացնել այն հարցաքննությունների միջոցով։ Եվ ոչ ոք գործ չի հարուցում ապօրինի գաղտնալսման վերաբերյալ։ Այս բոլորը կհանգեցնի աղետալի արդյունքների»,- եզրափակել է Արա Զոհրաբյանը։

“Legal terror is happening in Armenia,” stated lawyer Ara Zograbyan, former head of the Armenian Bar Association, at a press conference on October 24.
As an example, he cited the recent summons and arrests of clergymen.
“They came to homes early in the morning, frightened families, conducted searches, and confiscated phones and tablets from children,” Zograbyan listed. In one case, involving Mkrtych Srbazan, the authorities did not even disclose his location.
“Violations of this scale have never happened before. Under the two previous presidents, there were violations, but not on this scale. Those presidents feared society and the press; these people fear nothing and are shameless,” the lawyer noted.
Zograbyan said that lawyers were prevented from seeing the summoned clergymen for several hours, only to later find out that they had the status of witnesses. Despite this, the individuals were not released and were interrogated without their lawyers present, as the investigative body did not allow legal representation.
“This is a depressing fact and a serious regression in the protection of human rights. A person was arrested for telling another person, ‘Vote for whoever you want, just not for Nikol.’ When I asked the investigator, ‘Is that a crime?’ he said yes.
Regarding Archbishop Natan Ovannisyan, it is clear that the recordings were made by security services. They published them and are trying to legitimize the recordings through interrogations. And no one is initiating a case regarding the illegal wiretapping. All of this will lead to dire consequences,” Ara Zograbyan concluded.