Մոռացված Հայոց ցեղասպանությունը միջազգային օրակարգ մտցնելու պահից այն շատերի համար դարձավ անհարմար թեմա: Եվ երբ դրա ճանաչումը դարձավ արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություն, մարդու իրավունքների պաշտպան երկրները կոչ արեցին մեզ մոռանալ անցյալը և հայացքը ուղղել դեպի ապագա: Այս մասին ապրիլի 21-ին «Հայոց ցեղասպանությունը և փոփոխվող տարածաշրջանը» կոնֆերանսի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ նախկին ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը:
Նախկին նախարարը հավելեց, որ ինքը և իր գործընկեր դիվանագետները ավելի քան երկու տասնամյակ ելույթ են ունեցել միջազգային լսարանի առջև՝ ապացուցելով, որ խոսքը միայն անցյալի, այլև ներկայի մասին է: Նա նշեց, որ իրավիճակը փոխվել է, և իր խոսքերն ուղղված են այսօրվա հայ հասարակությանը, քանի որ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հարցը հանվել է Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից:
Այվազյանը նշեց, որ հայերին կոչ են անում անցյալը թողնել անցյալում՝ հանուն խաղաղության և բարգավաճման: «Բայց ես կխոսեմ հիշողության և պատասխանատվության մասին, քանի որ անցյալը չի ​​ավարտվել: Շատերը նկատել են, որ Հայոց ցեղասպանության մասին խոսվում է անցյալ ժամանակով, ինչը այն դարձնում է փակված և ավարտված գլուխ: Սա տրամաբանական է թվում, բայց հենց այստեղ է թյուրըմբռնումը», - հավելեց նա։
Նախկին նախարարը բացատրեց, որ ցեղասպանությունը ոչ միայն ֆիզիկական ոչնչացման գործողություն է, այլև հիշողությունը, անունները, տիտղոսները և մշակութային ժառանգությունը ջնջելու փորձ: Այն շարունակվում է ժխտման քաղաքականության, պատմական պատմությունների փոփոխման և պատմությունը խեղաթյուրելու փորձերի միջոցով: Նրա խոսքով, մինչդեռ Հայոց ցեղասպանության առաջին փուլը, որը ներառում էր ֆիզիկական ոչնչացում, լիովին իրականացավ, երկրորդ փուլը ավելի երկար էր, բայց ոչ պակաս վտանգավոր: «Հայոց ցեղասպանությունը տեղի ունեցած հարցի վերաբերյալ վաղուց գիտականորեն պատասխան է տրվել: Բայց արդյո՞ք Հայոց ցեղասպանությունն ավարտվել է, եթե դրա հետևանքներն ու տրամաբանությունը շարունակում են դրսևորվել այսօր», - նշեց Այվազյանը։
Նա ընդգծեց, որ Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցածը չի ընկալվում որպես մեկուսացված ճգնաժամ, այլ որպես ավելի երկար պատմական հետագծի մի մաս, որի ընթացքում ողբերգական անցյալի հետևանքները չեն հաղթահարվել։
Արա Այվազյանի խոսքով՝ սա ցեղասպանության մեխանիզմի կրկնություն է՝ ատելության խորացում, ջարդեր կամ պատերազմ, տեղահանություն և անցյալի հետքերի ջնջում։ Նա նշեց, որ սա ցույց է տալիս, որ Հայոց ցեղասպանության հարցը փակ գլուխ չէ, այլ շարունակվում է և պահանջում է արձագանք ներկայում։
Նախկին արտգործնախարարը հիշեցրեց, որ 44-օրյա պատերազմից հինգ ամիս անց՝ ապրիլի 24-ին, երբ ինքը Հայաստանի արտգործնախարարն էր, կազմակերպվեց Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված միջոցառում՝ աշխարհին ցույց տալու համար, որ այսօր տեղի ունեցած ողբերգությունը չի կարող ընկալվել անցյալից անջատ։
Արա Այվազյանը հավելեց, որ աշխարհը ընդունեց այս ուղերձները և տարբեր երկրներից ավելի քան 30 բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ ուղարկեց միջոցառմանը՝ ազդարարելով, որ աշխարհը պատրաստ է ընդունել պատմական հիշողությունը որպես ներկայի մաս։ «Բայց եթե աշխարհը պատրաստ է այս երկխոսությանը, պատրա՞ստ էինք մենք։ Այսօր ավելի ու ավելի պարզ է դառնում, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցը հանվում է պաշտոնական հռետորաբանությունից. «Արցախ» բառը անհետացել է պետական ​​և դիվանագիտական ​​լեզվից։ Սա ոչ թե տերմինաբանության, այլ լեզվի փոփոխություն է, և երբ բառը անհետանում է, աստիճանաբար անհետանում է նաև դրա նկարագրած իրականությունը», - բացատրեց դիվանագետը։
Նա նշեց, որ ապրիլի 24-ը ավելի ու ավելի է դառնում պաշտոնական, արարողակարգային միջոցառում, որը պահպանում է իր արտաքին տեսքը, բայց փոխում է իր ուղերձը։ «Եթե մենք մերժենք մեր լեզուն և հիշողությունը, դա քաղաքական ընտրություն չէ, այլ մեր պատմության և ապագայի մերժում։ Ազգերը անհետանում են, երբ մոռանում են, թե ինչու են գոյություն ունենում։ Հարյուր տարի առաջ մեր նախնիները կորցրեցին ամեն ինչ, բացի անցյալի հիշողությունից։ «Մեր ժամանակակից հերոսները նույնպես զոհաբերեցին իրենց կյանքը, որպեսզի մենք չկորցնենք հիշելու իրավունքը», - եզրափակեց Արա Այվազյանը։

С того момента, когда забытый Геноцид армян вошел в международную повестку, он стал неудобной темой для многих, а когда его признание стало одним из приоритетов нашей внешней политики, страны-поборники прав человека призывали нас забыть прошлое и устремить наш взор в будущее. Об этом во время конференции «Геноцид армян и меняющийся регион» 21 апреля заявил экс-глава МИД Армении Ара Айвазян.
Бывший министр добавил, что он и его коллеги-дипломаты более двух десятилетий говорили с международной аудиторией, доказывая, что речь не только о прошлом, но и настоящем. По его словам, сейчас ситуация изменилась, и сегодня его слова адресованы армянскому обществу, так как сейчас говорят о гонке геноцидов, а вопрос международного признания Геноцида армян снят из списка внешнеполитических приоритетов Армении.
Айвазян заметил, что армян призывают во имя мира и процветания оставить прошлое в прошлом. «Но я буду говорить о памяти и ответственности, так как прошлое не закончилось. Многие заметили, что о Геноциде армян говорят в прошедшем времени, и кажется, что речь идет о завершенной и закрытой странице. Это кажется логичным, но именно в этом кроется недопонимание», - добавил он.
Экс-министр пояснил, что геноцид – это не только акт физического уничтожения, но и попытка стереть память, имена, названия, культурное наследие, он продолжается в виде политики отрицания, изменения исторических нарративов, попыток искажения истории. По его словам, если первый этап Геноцида армян по физическому уничтожению был реализован полностью, то второй этап оказался более длительным, но не менее опасным. «Вопрос о том, был ли Геноцид армян, давно получил свой ответ на научном уровне. Но завершился ли Геноцид армян, если его последствия и логика продолжают проявляться и сейчас?», - отметил Айвазян.
Он подчеркнул, что происшедшее в Нагорном Карабахе воспринимается не как изолированный кризис, а как часть более длительной исторической траектории, в которой последствия трагического опыта прошлого не были преодолены.
По словам Ара Айвазяна, речь идет о повторении механизма совершения геноцида: укоренение ненависти, погром или война, депортация и уничтожение следов прошлого. Он заметил, что это показывает, что вопрос Геноцида армян не является закрытой страницей, а он продолжается и требует реакции в настоящем.
Экс-глава МИД напомнил, что через пять месяцев после 44-дневнйо войны, 24 апреля, когда он был министром иностранных дел Армении, было организовано мероприятие на тему Геноцида армян с целью показать миру, что имевшую место в наши дни трагедию нельзя воспринимать как оторванную от прошлого.
Ара Айвазян добавил, что мир воспринял эти посылы и отправил на мероприятие более 30 представителей высокого уровня из разных стран, и это было сигналом о том, что мир был готов воспринять историческую память как часть настоящего. «Но если мир готов к этому диалогу, готовы ли были мы? Сегодня становится более чем очевидным, что проблема Нагорного Карабаха выводится из официальной риторики, слово «Арцах» исчезло из государственного и дипломатического языка. Это изменение не терминологии, а языка, а когда исчезает слово, постепенно исчезает и та действительность, которую оно описывает», - пояснил дипломат.
Он заметил, что 24 апреля все чаще превращается в формальное церемониальное мероприятие, в котором сохраняются внешние атрибуты, но меняется содержание посыла. «Если мы отказываемся от своего языка и памяти, то это не политический выбор, а отказ от своей истории и будущего. Нации исчезают тогда, когда забывают, для чего существуют. 100 лет назад наши предки потеряли все, кроме памяти о прошлом. Наши герои современности отдали свои жизни также и для того, чтобы мы не утратили право помнить», - заключил Ара Айвазян.